Cesarskie cięcie bez tajemnic: PYTANIA do eksperta - bezpieczne czy ryzykowne?

Na czym polega ta forma porodu? Dla kogo jest wskazana? Czym może grozić?
Cesarskie cięcie bez tajemnic: PYTANIA do eksperta - bezpieczne czy ryzykowne?
01.02.2012

Większość kobiet, zwłaszcza tych, które rodzą po raz pierwszy, panicznie boi się porodu. Z tego względu niektóre z nich zabiegają o cesarskie cięcie, nie zdając sobie przy tym często sprawy z negatywnych skutków takiej operacji. Kto zatem powinien zdecydować się na cesarkę, a dla kogo jest ona niewskazana? Jak wygląda blizna po takim porodzie? Przeczytaj w naszym artykule.

ciąża

Przy jak dużym dziecku należy wykonywać cesarskie cięcie?

Zazwyczaj jeśli waga malucha waha się od 4,5 kg wzwyż, jest to już wystarczające wskazanie do cesarki. Podczas wydawania na świat dużego dziecka może bowiem dojść do powikłań, takich jak porażenie splotu ramiennego, czy też uszkodzenie ścian kanału rodnego.

Jak wygląda blizna po cesarskim cięciu?

Jeszcze kilkanaście lat temu zabieg cesarskiego cięcia polegał na nacinaniu brzucha rodzącej od pępka aż do spojenia łonowego. Na szczęście to już przeszłość. Obecnie brzuszek nacina się poziomo na granicy owłosienia łonowego, dzięki czemu po zagojeniu blizna jest praktycznie niewidoczna dla oka. Zazwyczaj ma około 10-15 cm długości i 2 mm szerokości, jednak jej rozmiar zależy od wielu czynników, m.in. tuszy przyszłej mamy, wielkości dziecka, jego położenia itp.

ciąża

Czy kobiety z wadą wzroku są skazane na cesarskie cięcie?

W przeszłości kobiety ciężarne, które cierpiały na krótkowzroczność, kierowano zazwyczaj na cesarskie cięcie. Dzisiaj sprawa nieco się skomplikowała, ponieważ przyszłe mamy słyszą od lekarzy sprzeczne opinie. Jedni twierdzą, że krótkowzroczność rzędu minus 7 dioptrii jest już wskazaniem do cesarskiego cięcia, a inni, że nawet minus 12 nie wyklucza porodu naturalnego.

Fakt jest na pewno taki, że każda kobieta, która spodziewa się dziecka, a ma wadę wzroku, powinna powiedzieć o tym swojemu ginekologowi już na samym początku ciąży. Schorzenia okulistyczne nie mają co prawda wpływu na jej przebieg, jednak w czasie porodu może dojść do zaburzeń ciśnienia wewnątrzgałkowego i przekrwienia naczyniówki – i właśnie z tego względu czasami rozważa się sposób rozwiązania ciąży. Wskazaniem do cesarki są przede wszystkim zmiany zwyrodnieniowe na siatkówce – zaawansowane retinopatie i odwarstwienie siatkówki.

ciąża

Czy pierwszy poród przez cesarskie cięcie wyklucza w przyszłości porody naturalne?

Jeżeli blizna po pierwszym cesarskim cięciu właściwie się zagoiła, a lekarz nie widzi żadnych medycznych przeciwwskazań do porodu naturalnego, to jak najbardziej kobieta może urodzić w ten sposób kolejne dziecko.

Ile czasu po cesarce trzeba odczekać z kolejną ciążą?

Lekarze zalecają, aby był to minimum rok, ponieważ blizna pooperacyjna powinna dobrze się zagoić. Najlepiej i najbezpieczniej zaczekać jednak około dwóch lat.

ciąża

Czy poród przez cesarskie cięcie wyklucza karmienie dziecka piersią?

Ani poród operacyjny, ani też leki podawane kobiecie po zabiegu nie mają wpływu na laktację. Jeśli po cesarce zarówno mama, jak i jej pociecha czują się dobrze, pierwsze karmienie może odbyć się nawet na sali operacyjnej. Nie będzie to oczywiście możliwe w przypadku znieczulenia ogólnego.

Czy po cesarce kobieta dochodzi do siebie dłużej, niż po porodzie naturalnym?

Niestety po operacji wstanie z łóżka jest możliwe dopiero po upływie przynajmniej 8 godzin, a czasem niestety nawet kilku dni. Kobieta jest wówczas bardzo osłabiona, więc w opiece nad dzieckiem potrzebna jest jej pomoc bliskich.

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Zagadkowa ciąża urojona

Objawy są, a dzidziusia ani śladu!

Gotowa na drugie dziecko

Niekiedy bywa większym wyzwaniem dla kobiety niż ta pierwsza. Kiedy się na nią zdecydować i co warto o niej wiedzieć?

 

Komentarze (63)

Ocena: 5 / 5
megii (Ocena: 5) 28.07.2015 20:57
bede miec trzecia cesarke czy mam sie czegos obawiac
odpowiedz
mamamartynki (Ocena: 5) 10.08.2013 22:46
4 miesiące temu miałam cesarkę. Strasznie się bałam. Wcześniej wiedziałam ze moja ciąża zakończy sie w ten sposób. Naczytałam sie na ten temat strasznych rzeczy. Dzis wiem ze to nic strasznego. Boli ale wszystko jest do zniesienia (od czego sa leki przeciwbolowe). Nqstawialam sie na jakas masakre - może i dobrze bo byłam mile zaskoczona. Dziewczyny nie bójcie się nie taki diabeł straszny!
odpowiedz
Agata (Ocena: 5) 30.03.2013 20:14
Ćwiczy któraś z Was jeszcze z książką "Cesarskie cięcie. Powrót do formy"? Ja jestem na początku, idzie ok, ale szukam towarzystwa :)
odpowiedz
nati (Ocena: 5) 19.02.2013 02:03
miała dwie cesarki. Lekarz powiedział mi że jak będe planować następne dziecko to dopiero za 10 lat. Prawda to czy nie?
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 15.11.2012 14:22
Czy ktoś z Was miał już w ręku książkę o powrocie do formy po cesarce? (autorka: Chrissie Gallagher-Mundy). Rodzę za miesiąc przez cesarkę, teraz już leżę i nie mam jak do Empiku podjechać. Chyba kupię przez net, ale chętnie się dowiem wcześniej jak wygląda w środku.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo