Zagadkowa ciąża urojona

Objawy są, a dzidziusia ani śladu!
Zagadkowa ciąża urojona
25.01.2012

Ciąża urojona to zjawisko, które dokładnie pokazuje jak wielki wpływ na nasz organizm ma psychika. Oto nagle kobieta, która bardzo pragnie posiadać dziecko bądź też wręcz przeciwnie - czuje olbrzymi lęk przed ciążą, zaczyna zauważać u siebie fizjologiczne objawy stanu błogosławionego.

Na przekór rozsądkowi

O tym jak bardzo realne jest to uczucie przekonała się 25-letnia Klaudia. - Okres spóźniał mi się już ponad tydzień. Nabrzmiałe piersi stawały się coraz większe. Z każdym dniem byłam coraz bardziej pewna, że jestem w ciąży. Wiedziałam, że to możliwe, ponieważ z moim chłopakiem uprawialiśmy stosunek przerywany, który jak wiadomo nie jest dobrym zabezpieczeniem. Kiedy miesiączka nadal nie nadchodziła, zaczęłam wpadać w panikę. Szukałam w internecie informacji mówiących o tym, jak wyglądają pierwsze objawy ciąży. Nagle zaczęłam zauważać je wszystkie u siebie. Czułam ból w dole brzucha, ciągle biegałam do łazienki, miałam nawet poranne nudności. Wreszcie nie wytrzymałam i kupiłam sobie test ciążowy. Gdy wynik okazał się negatywny, całe napięcie spłynęło ze mnie w jednej chwili. Kilka godzin po tym wydarzeniu dostałam miesiączkę. Nie wiem co by było, gdybym nadal żyła swoimi urojeniami. Chyba zacząłby rosnąć mi brzuch... - wspomina przerażona dziewczyna.

ciąża urojona

Powrót do zdrowia nie jest jednak taki prosty. Zwykle wymaga współpracy ginekologa i psychiatry oraz przyjmowania odpowiednich leków, które doprowadzą do ustąpienia fizycznych zmian, jakie zaszły w ciele kobiety. Terapia trwa minimum 5 miesięcy, bywa jednak, że do całkowitego wyleczenia potrzeba znacznie więcej czasu.

Niezbędna pomoc najbliższych

Psychologowie zaznaczają, że w przypadku kobiet, którym bardzo zależało na posiadaniu potomstwa, odkrycie ciąży urojonej odczuwalne jest tak samo, jak strata dziecka. Przez tyle tygodni były one przecież przekonane, że noszą w sobie życie. W takich wypadkach wsparcie psychoterapeuty nie wystarcza. Konieczna jest pomoc ze strony najbliższych, zwłaszcza zainteresowanie partnera. Nie warto zachowywać się tak, jakby nic się nie stało. Kobiety, które przeżyły ciążę urojoną są bowiem dużo bardziej podatne na depresję, nerwicę oraz inne zaburzenia osobowości.

A co z paniami, które usłyszawszy diagnozę ciąży urojonej odczuły zdecydowaną ulgę i spokój? Tutaj również należy zachować czujność. Paniczny lęk przed posiadaniem potomstwa może bowiem wskazywać na poważne problemy ze zdrowiem psychicznym. Świadczy on również o silnym poczucie braku bezpieczeństwa oraz akceptacji.

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Gotowa na drugie dziecko

Niekiedy bywa większym wyzwaniem dla kobiety niż ta pierwsza. Kiedy się na nią zdecydować i co warto o niej wiedzieć?

Doba z życia w brzuszku

Jak wygląda dzień nienarodzonego dziecka? Kiedy maluch jest najbardziej aktywny? Co wprawia go w zły humor? Czy płód ma sny?

ciąża urojona

Dziecko, którego nie ma

Ciąża urojona, zwana inaczej rzekomą lub histeryczną to jedno z bardziej poważnych zaburzeń psychicznych. Przytoczona wyżej historia Klaudii to zaledwie namiastka tego, co spotyka niektóre kobiety. Na chorobę szczególnie mocno narażone są panie, które nie mogą mieć dzieci, chociaż bardzo tego pragną. U takich osób problem niespełnionego macierzyństwa rozrasta się na wszystkie sfery życia. Kiedy więc tylko pojawi się chociażby minimalny sygnał mogący wskazywać na ciążę, kobieta zupełnie traci zdrowy rozsądek. Nagle zaczyna obserwować u siebie wszystkie typowe dla ciąży dolegliwości. Zanika miesiączka, pojawia się obrzmienie piersi, nudności i wymioty. Zdarza się, że kobieta przybiera na wadze, rośnie jej brzuch, pojawia się laktacja. Niektóre panie wyczuwają nawet ruchy dziecka oraz skurcze porodowe. Co więcej, również test ciążowy daje wynik pozytywny (wszystko za sprawą podwyższonego poziomu hormonu hCG).

Trudny powrót do rzeczywistości

Kobiety cierpiące na ciążę urojoną, idąc na wizytę do ginekologa, są zwykle przekonane, że specjalista potwierdzi fakt, że oto już niedługo zostaną matkami. Lekarza nie da się jednak oszukać. Specjalista już po pierwszej wizycie jest w stanie odróżnić prawdziwe objawy ciąży od tych urojonych. Kiedy wystąpi podejrzenie, że pacjentka cierpi na poważne zaburzenie psychiczne, proponuje się jej odpowiednie leczenie.

Komentarze (28)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 13.07.2015 19:49
Sprzedam zestaw z Women On Web, zestaw sklada sie z 1 tab Mifepristonu + 8 tab Misoprostolu Zestaw sprzedam za 390zł, mozliwa jest wysylka kurierska lub poczta polska lub odbior osobisty! Moj numer to 697564trzy10.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.02.2012 13:06
Ja powiem tyle, że ostatnio również spóźniał mi się okres i im bardziej, obawiałam się ciąży tym dłużej mi sie spóźniał. Kiedy stwierdziłam że to nie możliwe, bo w ostatnim czasie nie kochałam się z moim partnerem, rozluźniłam się a na drugi dzień bach i miesiączka jest. Stres ma duży wpływ na miesiączkę.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.02.2012 13:18
Ja miałam tak jak Kinga, też wszystkie objawy, nudności itd, okres dwa tygodnie spóźniony, bałam się zrobić test, ale w końcu chłopak mnie namówił, a tu wynik negatywny, od razu zniknęły wszystkie objawy i tego samego dnia wieczorem przyszła miesiączka. Ja się cieszyłam, a chłopak był smutny, bo bardzo lubi dzieci i mógłby już mieć, ja jestem bardziej sceptycznie nastawiona.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.01.2012 21:48
przeżyłam to raz w życiu i więcej bym nie chciała, jaki to jest ból kiedy ginekolog uświadamia ci że to nie jest ciąża, że musiała pani objawy źle zrozumieć, i patrzysz na te jego współczucie w oczach że kolejny raz się nie udało. okropność. teraz podchodzę do tego spokojniej, jużnie przeżywam tak emocjonalnie każdej próby, im bardziej się chce tym ciężej zajść w ciążę...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.01.2012 19:12
ja straciłam całą ochotę na sex , robiłam to tylko 2 razy, pierwszy raz miałam paniczny lęk nawet gdy dostałam okres , musiałam zakupić test kurcze tragedia, za 2 razem stresowałam się kupiłam test ( oczywiście wynik negatywny), 3 godziny później miałam okres. Czasami dochodzi do tego że mam taką schizę i bez sexu nie jestem w stanie z tym żyć, dodam że już jestem dorosłą kobietą :(
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo