Doba z życia w brzuszku

Jak wygląda dzień nienarodzonego dziecka? Kiedy maluch jest najbardziej aktywny? Co wprawia go w zły humor? Czy płód ma sny?
Doba z życia w brzuszku
18.01.2012

Maluszek mieszkający w Twoim brzuszku ma własny wewnętrzny zegar biologiczny, który wyznacza mu czas odpoczynku, zabawy oraz porę na posiłki. I chociaż trudno w to uwierzyć, jego rytm dobowy jest bardzo mocno uzależniony od pory dnia. Jak więc wygląda jego codzienna życie? Czy przypomina chociaż trochę to, które odbywa się już poza łonem matki?

Dzięki wieloletnim badaniom nad przebiegiem ciąży, naukowcy potrafią już dosyć dokładnie odwzorować życie wewnętrzne płodu. Na podstawie tych informacji można nawet pokusić się o charakterystykę przykładowego dnia z życia dziecka mającego około 20 tygodni. Podejmując to wyzwanie, najlepiej, gdy do głosu dopuścimy samego malca.

Oto, jak swoje codzienne doświadczenia mógłby opisać szkrab mieszkający w brzuszku.

Poranki to idealny czas na drzemkę!

Gdy moja mamusia wstaje z łóżka, ja właśnie zaczynam szykować się do snu. Nie mogę już doczekać się momentu, kiedy w końcu zacznie krzątać się po mieszkaniu. Jej brzuszek to najlepsza kołyska na świecie. Chodzenie sprawia, że bardzo szybko zasypiam. W ciągu całego dnia mam bardzo kolorowe sny. Właściwie, to cały czas towarzyszą mi jakiejś marzenia i emocje. Wciąż nie mogę zapomnieć o tym słodziutkim smaku wód płodowych, w głowie pobrzmiewają mi różne usłyszane wcześniej dźwięki. Mój mózg pracuje wtedy bardzo intensywnie. Co więcej, podczas takiej drzemki całe moje ciało podskakuje i rusza się. To świetna gimnastyka!”

płód

Boję się tych obiadowych rewolucji!

Chyba moja mama właśnie zjadła jakiś spory posiłek. Wiem o tym, ponieważ w moim domku nagle zrobiło się strasznie ciasno. Mam teraz bardzo mało miejsca na zabawę. Właściwe to w ogóle nie chce mi się ruszać. Jestem strasznie rozleniwiony. Ale i tak dobrze, że dzisiaj mama zjadła coś słodziutkiego na obiad, od razu lepiej się czuję. Wczoraj było bardzo nieprzyjemnie. Chyba mama nie mogła powstrzymać się od skosztowania jakiejś ostrej potrawy, a może było to coś kwaśnego? Sam nie wiem, grunt, że mi kompletnie nie smakowało.

Uwielbiam leniwe popołudnia!

To właśnie teraz moja mama najwięcej się mną zajmuje. Czuję, kiedy dotyka brzucha i czule do mnie przemawia. Choć nie rozumiem jej słów, jestem świadomy wszystkich emocji. To mnie bardzo uspokaja. Uwielbiam również, gdy mama mnie zaczepia. Stuka wtedy w brzuszek, a ja jej odpowiadam. Zawsze, o ile nie śpię, może liczyć na moją reakcję. Nawet jednak, gdy nikt się mną nie interesuje, potrafię zorganizować sobie czas. Choć nie mam w moim domku zbyt dużo zabawek, to i tak zawsze się coś znajdzie. Lubię na przykład ssać swoje paluszki i bawić się pępowiną – zaciskam na niej rączki, wyginam we wszystkie strony. Chwytam ją również zawsze wtedy, gdy się czego przestraszę.

płód

Wieczór to świetna pora na szaloną zabawę!

Jest tak cicho i spokojnie. To na pewno wieczór. Moja mamusia już chyba położyła się spać. Mi jednak nie w głowie teraz żadna drzemka. Pora na wielkie szaleństwo. Jak co wieczór zaczynam więc fikać koziołki, skakać, wiercić się we wszystkie strony. Takie ćwiczenia sprawiają mi olbrzymią frajdę. Czuję, że się rozwijam, że nabieram coraz więcej sił i energii. Ciekawe tylko, co na to moja mamusia?

Nie wszystkie nienarodzone maluszki zachowują się dokładnie tak samo. Ich aktywność uzależniona jest od wielu czynników. Dużo zależy tutaj chociażby od temperamentu dziecka. Ważny jest również sam tydzień ciąży. Dziecko najbardziej ruchliwe jest w drugim trymestrze, a wraz z początkiem trzeciego nieco bardziej się uspokaja.

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Jak BEZPIECZNIE przyspieszyć poród?

Sprawdź, co powinnaś zrobić, kiedy maluszkowi nie spieszy się z przyjściem na świat.

Pęknięcie krocza podczas porodu (Co robić w czasie ciąży, by go uniknąć?)

Kto jest na nie najbardziej narażony?

Komentarze (164)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 03.11.2012 00:52
Przepiękne zdjęcie, mam czworo dzieci i aż mi ciarki przeszły :) Ostatnie maleństwo urodziłam 3 miesiące temu, szkoda że nie miałam okazji przeczytać gdy byłam w ciąży :) zapraszam na blog dlaczegoplacze.wordpress.com
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.09.2012 05:30
Ale wy jestescie jeb nię ci !!!!!!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.01.2012 15:49
ciekawy i wzruszający artykul:) a kobiety w ciazy wcale mnie nie obrzydzają,nie wiem skąd te negatywne komentarze i kłotnie... gdzie się podziała kobieca subtelność?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.01.2012 23:17
Większość bezdzietnych, która brzydzi się dziećmi i kobietami w ciąży chciałaby widzieć w ciężarnych umęczone matki- polki, otyłe z rozstępami i obwisłym biustem. Tłumaczą sobie, że decyzja o nieposiadaniu potomstwa zapewni im wieczną młodość i cudowny wygląd. Obecnie decyzja o dziecu jest duzo bardziej świadoma niz kiedyś, coraz mniej jest wpadek, a coraz więcej precyzyjnie zaplanowanych ciąż, kobiety są starsze i przez to zamozniejsze, poniekąd zrealizowane juz zawodowo i podejmują kolejne wyzwanie jakim jest macierzyństwo. Daleko im do umęczonych cierpiętnic, które zaszły za karę, natomiast stac je na zabiegi upiększajace, dbanie o swoje ciało, sport. Niektóre kobiety z bólem serca przyjmują, że w ciąży ich koleżanka moze czuc się wysmienicie, spełniac swoje zachcianki, pracować zawodowo, dbać o siebie, nie zrzędzić i byc zadowolona z siebie. Takie podejście poróżniło mnie z moja przyjaciółką kiedy byłam ciąży. Na siłę próbowała mi wciskać, że ciąża to rozstepy, nadwaga, wyrzucenie z pracy, depresja i płaczący bachor. Zupełnie do niej nie docierało, że czekałam na swoje dziecko aż 5 lat i czuje się wspaniale, pracuję, jestem zdrowa i piekna. Przegadałyśmy to i miedzy nami jest ok., teraz ona jest w ciąży i wspieram ją z całych sił, bo jak nie ja, to kto? Trochę optymizmu dziewczyny!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.01.2012 19:54
wg mnie,karalne powinno byc cos takiego,ze kobieta w ciazy pije i pali, jesli to robi, powinna dostac wyrok, albo automatycznie zabrac jej dziecko. skoro nie potrafi sobie odmowic alkoholu i papieroska na te 9 miesiecy to nie powinna zachodzic w ciaze, proste.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo