Pęknięcie krocza podczas porodu (Co robić w czasie ciąży, by go uniknąć?)

Kto jest na nie najbardziej narażony?
Pęknięcie krocza podczas porodu (Co robić w czasie ciąży, by go uniknąć?)
04.01.2012

Kobieta, która spodziewa się dziecka, zazwyczaj odsuwa od siebie myśli o porodzie. Ten kojarzy jej się z niesamowitym bólem, nieludzkim wysiłkiem, a nierzadko również z porozrywanym kroczem. Ponieważ obrażenia takie zdarzają się na sali porodowej stosunkowo często, warto dowiedzieć się na ich temat kilku najważniejszych informacji.

Jak przebiega pęknięcie krocza?

Rozerwanie skóry w miejscach intymnych może przebiegać na 4 sposoby i, w związku z tym, mieć różne stopnie obrażeń. Najlżejsze dotyczą wierzchniej warstwy tkanek otaczających wejście do pochwy oraz jej śluzówki, ponieważ goją się najszybciej.

Bardziej problematyczne są pęknięcia drugiego stopnia, w czasie których rozrywana jest nie tylko skóra na powierzchni ciała, ale także mięśnie krocza. W takiej sytuacji konieczne jest założenie szwów, a rana goi się przez około 2-3 tygodnie.

Czasami dochodzi również do rozerwania zewnętrznego lub wewnętrznego zwieracza odbytu lub do uszkodzenia błony śluzowej odbytu. Leczenie takiego urazu trwa niestety nawet kilka miesięcy.

W niektórych przypadkach pęknięcia zdarzają się także powyżej wejścia do pochwy, jednak stosunkowo szybko się goją. Rana w tym miejscu może powodować ból oraz pieczenie podczas oddawania moczu.

ciąża

Jak goi się rozerwane krocze?

Zazwyczaj po porodzie lekarz znieczula okolice intymne i zszywa porozrywaną skórę, zakładając w tym celu rozpuszczalne szwy. Ich liczba zależy od stopnia obrażeń. Po zabiegu należy leżeć przez około 12 godzin i schładzać okaleczone miejsca.

Gojenie ran trwa następnie przez około 3 tygodnie. W tym czasie najlepiej unikać stosunków płciowych, a także nie stosować tamponów. Konieczne jest również systematyczne przemywanie rany.

Które kobiety są najbardziej narażone na pęknięcie krocza?

Niestety ryzyko takiego urazu podczas porodu zwiększa się, kiedy przyszła mama rodzi naturalnie po raz pierwszy, a jej dziecko jest wyjątkowo duże lub przeciska się przez kanał rodny twarzą do przodu.

Na rozerwanie miejsc intymnych narażone są również kobiety, które mają stosunkowo krótki odcinek skóry między wejściem do pochwy a odbytem, oraz takie, u których doszło już do pęknięcia krocza w czasie poprzedniego porodu.

ciąża

Jak zapobiec rozerwaniu krocza?

Jeśli chcesz zmniejszyć prawdopodobieństwo pęknięcia okolic intymnych, zastosuj trzy poniższe wskazówki:

1. Masuj i wcieraj olejek

Masaż trzeba wykonywać systematycznie, najlepiej codziennie, stopniowo zwiększając jego intensywność. Kilka kropli olejku migdałowego nanieś na palce oraz okolice wejścia do pochwy i wargi sromowe mniejsze. Wykonuj delikatne ruchy okrężne wokół pochwy aż do momentu, gdy olejek się wchłonie. Następnie włóż palec do pochwy i uciskaj jej dolny brzeg. Po kilku dniach regularnego masażu dołącz drugi palec, potem trzeci i czwarty. Twoje krocze rozciągnie się do 2/3 wielkości główki noworodka.

2. Rób okłady z kawy

W ostatnim miesiącu ciąży regularnie rób sobie okłady z kawy. Zaparz ją, a gdy lekko przestygnie, zanurz w niej podpaskę, wyciśnij i wklej do bielizny na około pół godziny.

3. Ćwicz mięśnie Kegla

Naprzemiennie napinaj i rozluźniaj mięśnie pochwy oraz krocza. Ćwicz przez całą ciążę przy każdej okazji, robiąc kilka sesji dziennie. Dzięki temu znacznie zmniejszysz ryzyko niechcianych obrażeń.

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Jak się zmieniasz w ciąży? (Przewodnik dla przyszłych mam miesiąc po miesiącu)

Oto dziewięć miesięcy błogosławionego stanu pod lupą.

10 tygodni ciąży przeleżała z głową do dołu! (Jadła, spała i oglądała TV pod kątem 45 stopni)

Wysiłek się opłacił - dziś Donna jest szczęśliwą mamą! Mała Amelka jest zdrowym, ślicznym i silnym dzieckiem.

 

Komentarze (113)

Ocena: 5 / 5
rusałka (Ocena: 5) 30.08.2018 15:35
Dziewczyny, pęknięcia krocza można się starać uniknąć. Moja znajoma kupiła w tym celu specjalny żel położniczy Gynotal i rzeczywiście jej pomógł w trakcie porodu!
odpowiedz
Marlena (Ocena: 5) 20.08.2013 11:57
Wyrażaj się prostaku !
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.01.2012 17:42
z tym olejkiem to prawda sama to wyprobowalam .Polecam nikt mi nic nie nacinal ociupinke tylko mi peklo:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.01.2012 01:59
nie popuść z tej podniety
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.01.2012 01:14
A PO TYM WSZYSTKIM I TAK NIE MA GWARANCJI ZE KROCZE NIE PEKNIE!!! A HASLO ZE LEKZRAZ "ZAZWYCZAJ ZNIECZULA PRZED ZAKLADANIEM SZWOW" MNIE ROZWALILO...CHYBA ZWASEZE POWINNO BYC ZNIECZULENIE?????!!!!!!! MAM JEDNAM NADZIEJE ZE NIE CZUJE SIE TEGO PEKNIECIA LUB NACINANIA BO KOBIETA W TYM CZSAIE JEST JUZ PO ZNIECZULENIU CHOCBY W KREGOSLUP...TAKA MAM NADZIEJE!!!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo