Nie wiedzialaś, że jesteś w ciąży i brałaś leki? Sprawdź, które mogły zaszkodzić dziecku!

Czy warto od razu wpadać w panikę?
Nie wiedzialaś, że jesteś w ciąży i brałaś leki? Sprawdź, które mogły zaszkodzić dziecku!
21.12.2011

Do poczęcia dziecka zwykle dochodzi w środku cyklu i tak naprawdę do pierwszego dnia miesiączki, czyli przez okres około dwóch tygodni kobieta nie jest w stanie stwierdzić, czy zaszła w ciążę. Żyjąc sobie w beztroskiej niewiedzy, może ona zrobić mnóstwo rzeczy. Chociażby pójść z koleżankami na imprezę i upić się do nieprzytomności albo w wyniku stresu wypalić za jednym zamachem dwie paczki papierosów. A co jeżeli w tym czasie dopadnie ją grypa i nałyka się różnych leków lub chociażby będzie dokuczał jej straszny ból głowy w pracy, który postanowi szybko zwalczyć za pomocą odpowiedniej tabletki?

Refleksja przychodzi zwykle dopiero po zrobieniu testu ciążowego. Wtedy to kobieta zaczyna usilnie przypominać sobie wszystko, co robiła w przeciągu kilku ostatnich tygodni. Targają nią różne emocje. Zastanawia się zwłaszcza, czy leki, które brała mogły w jakiś sposób zaszkodzić jej dziecku.

Poszczególne specyfiki działają na płód naprawdę bardzo różnorodnie. Nie zawsze musimy mieć powody do zmartwień...

Tabletki przeciwbólowe

Leki bezpieczne dla przyszłej mamy to Apap i Panadol. Jeżeli przyjmowałaś te tabletki, nie wiedząc, że jesteś w ciąży możesz spać spokojnie. Na pewno nie wyrządziły one maleństwu krzywdy. Dużo bardziej szkodliwe są za to preparaty z ibuprofenem (Ibufen, Nurofen), które wywołują zaburzenia w układzie krążenia płodu oraz aspiryna, polopiryna i etopiryna ze względu na kwas acetylosalicylowy, zwiększający ryzyko poronienia. Jednak również w przypadku zażywania tych specyfików, nie powinnaś od razu wpadać w panikę. Zwłaszcza jeżeli brałaś je sporadycznie, tylko wtedy, gdy miałaś bolesne dolegliwości.

leki

Tabletki antykoncepcyjne

Rozwijający się płód jest bardzo wrażliwy na działanie wszelkich substancji chemicznych, w tym również sztucznych hormonów. Uważa się na przykład, że syntetyczne estrogeny mogą powodować nieprawidłowości u dziecka, a nawet prowadzić do poronienia. Na szczęście, ryzyko zajścia w ciążę podczas przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych jest minimalne. Co więcej, medycyna zna wiele przypadków kobiet, które urodziły zupełnie zdrowe dzieci, mimo że na początku ciąży zażywały hormony.

Przyjmowane przez ciężarną lekarstwa, nawet te bez recepty, zawsze w pewien sposób oddziałują na jej organizm – a co za tym idzie, mają również wpływ na rozwój płodu. Tylko jednak nieliczne specyfiki są bardzo szkodliwe dla dziecka. Warto również pamiętać o tym, że złożony z komórek zarodek przez pierwsze 14 dni od zapłodnienia posiada niezwykłe właściwości regeneracyjne. Jest on w stanie pozbyć się uszkodzonych przez leki czy alkohol fragmentów i zastąpić je nowymi, zupełnie zdrowymi elementami!

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Co lubi bobas w brzuszku?

Poznaj upodobania swojego maluszka.

Przedporodowe rozterki - 5 dylematów ostatnich tygodni ciąży (Powinnaś wiedzieć!)

W ostatnich dniach ciąży w głowie kobiety pojawia się mnóstwo pytań i wątpliwości.

leki

Leki na grypę i przeziębienie

Zimowa pogoda sprzyja różnym infekcjom. Gdy mamy wysoką gorączkę, dokucza nam katar i ból gardła w pierwszej kolejności sięgamy po różnorodne przeciwbólowe i rozgrzewające preparaty. Zazwyczaj są to leki wydawane bez recepty, mające dosyć delikatne, często jedynie domiejscowe działanie. Taka kilkudniowa kuracja zwykle nie ma większego wpływu na płód. Jest jednak pewien wyjątek. Chodzi mianowicie o przyjmowanie wspomnianej już aspiryny. Środek ten w dużych dawkach może być rzeczywiście bardzo niebezpieczny dla dziecka. Oczywiście, kilka zażytych tabletek nie musi od razu narobić wielkich szkód, warto jednak skonsultować takie przypadki z ginekologiem.

Preparaty witaminowe

Cerutin, Silica, Vitapil, magnez, tran, beta karoten – takie preparaty przyjmuje wiele kobiet. Czy mogą one w jakiś sposób niekorzystnie wpływać na rozwój płodu? Większość specjalistów twierdzi, że wszelkie suplementy nie powinny zaszkodzić ewentualnej ciąży. Należy jednak pamiętać, że nadmiar niektórych witamin nie jest zbyt korzystny. Głównie chodzi tutaj o witaminę A (obecną na przykład w tranie), która może powodować uszkodzenia zarodka i poronienia. Jeżeli więc przyjmowałaś tego typu preparaty, warto by lekarz o tym wiedział.

Antybiotyki

Kiedy infekcja, mimo wszelkich prób jej zwalczenia, dalej się rozwija wtedy jesteś zmuszona przyjąć antybiotyki. Czy takie leki są bezpieczne dla płodu? Wiele antybiotyków można zażywać w czasie ciąży. Co więcej, bezwzględny zakaz stosowania niektórych specyfików dotyczy konkretnego trymestru. Niektóre preparaty mogą szkodzić wyłącznie ciąży zaawansowanej, będąc kompletnie nieszkodliwymi podczas pierwszych tygodni. Warto jednak poinformować ginekologa o wszystkich przyjmowanych ostatnio antybiotykach. Tylko specjalista, na podstawie odpowiednich badań jest w stanie stwierdzić, czy z Twoim dzieckiem jest wszystko w porządku.

Komentarze (9)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 22.12.2011 21:39
ja przez całą ciążę na ból głowy brałam pyralgine. mam okropne migreny, nic innego nie pomaga. mój ginekolog stwierdził że lepiej jest wziąść jedną mocniejszą tabletkę niż kilka słabszych. oczywiście w moim przypadku nie było wyjścia, calą ciążę byłam dokładnie obserwowana czy wszystko dobrze sie rozwija, mój mały jest zdrów jak ryba wszystko jest tak jak powinno być
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.12.2011 18:54
jeśli interesują cię kosmetyki a jednocześnie chciała byś zarobic, przystąp do pracy jako konsultantka firmy Avon. Praca w domu, procent od zamówionych produktów z katalogu i tańsze kosmetyki dla Ciebie są chyba powodem do zainteresowania? Osoby chętne zachęcam do kontaktu 517038843, bardzo chętnie odpowiem na wszystkie pytania.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 21.12.2011 17:12
czy jak zrobiłam testy ciążowe(2 różnych firm) 6 dni po dniu w którym powinnam miec okres, który mi sie spóznia, oba wyszły negatywnie to jest jakas możliwość żebym jednak była w ciąży?
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 21.12.2011 16:52
co fakt, to fakt
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.12.2011 16:50
znam to... ja też zanim dowiedziałam się o ciąży brałam leki na każdy nawet najmniejszy ból głowy. Na szczęście synuś urodził się zdrowy
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo