Ciążowy brzuszek: Co można z niego wyczytać? CIEKAWOSTKI

Jego wygląd zdradza wiele na temat kobiety i jej dziecka.
Ciążowy brzuszek: Co można z niego wyczytać? CIEKAWOSTKI
09.11.2011

Wiele kobiet spodziewających się dziecka nie może doczekać się momentu, w którym ich brzuszek zacznie wreszcie być widoczny. Ciężarne uwielbiają również oglądać i porównywać swoje brzuszki. Często nie mogą wyjść z podziwu, jak to się dzieje, że różnią się one od siebie tak diametralnie. Jedne przypominają spiczastą piłeczkę, inne przybierają bardziej owalną formę.

Co ciekawe, ich kształt może nam bardzo wiele powiedzieć nie tylko o stanie zdrowia przyszłej mamy, lecz również o kondycji nienarodzonego jeszcze dziecka. Zależność ta odgrywała szczególną rolę w dawnych czasach, kiedy to nie było ultrasonografii. Naszym prababciom nie pozostawało więc nic innego, jak tylko dokładne oglądać ciążowy brzuszka. Jego określone wymiary oraz charakterystyczny kształt stanowiły bowiem pokaźne źródło wiedzy...

W którym tygodniu ciąży jesteś?

Patrząc na rozmiar ciążowego brzuszka, bardzo łatwo jest określić, w jak bardzo zaawansowanej ciąży znajduje się kobieta. Zależność tę wykorzystują lekarze, którzy dotykając odpowiednio brzucha ciężarnej, potrafią skontrolować ułożenie macicy. W ten sposób dowiadują się nie tylko tego, w którym tygodniu ciąży jest ich pacjentka, lecz także pozwala im to zdiagnozować, czy wielkość ciąży faktycznie odpowiada jej wiekowi.

Urodzi się chłopiec czy dziewczynka?

Według ludowych wierzeń, kształt ciążowego brzuszka pozwala nam określić płeć dziecka. Kobieta spodziewająca się dziewczynki będzie więc miała brzuszek bardziej okrągły i szeroki. Brzuszek bardziej spiczasty, przypominający piłkę – to z kolei znak, że urodzi się chłopiec. Na ile te informacje się sprawdzają, każda z nas musi przekonać się sama. Jedno jest tylko pewne, współczesna medycyna nie podchodzi zbyt entuzjastycznie do tego typu praktyk. Specjaliści twierdzą, że kształt brzuszka zależy od zupełnie innych czynników, takich jak budowa mięśni czy geny. Płeć maluszka nie ma tutaj najmniejszego znaczenia.

ciąża

Ile maluch będzie ważył zaraz po urodzeniu?

Na to pytanie potrafi odpowiedzieć każda doświadczona położna. Co więcej, aby udzielić rodzicom informacji o wadze ich malucha, wcale nie potrzebuje do tego, jakichś specjalistycznych urządzeń. Wystarczy, że dobrze przyjrzy się brzuszkowi przyszłej mamy. Jego wielkość oraz kształt pozwala oszacować, ile dziecko będzie ważyło zaraz po urodzeniu. Wiadomość ta jest o tyle istotna, że umożliwia przyszłej mamie lepiej przygotować się do porodu. Nastawić się na to, co może ją spotkać podczas rozwiązania. Co ciekawe jednak, podczas tego badania wcale nie obowiązuje zasada, że im potężniejszy brzuszek, tym większe urodzi się dziecko! Tutaj liczą się również inne względy takie, jak wzrost, waga czy kształt miednicy przyszłej mamy.

Kształt pępka a termin porodu

Nie możesz doczekać się, kiedy wreszcie narodzi się twój maluszek? Zastanawiasz się, czy termin porodu wyznaczony przez lekarza rzeczywiście się sprawdzi? Jeżeli chcesz rozwiać wątpliwości, dokładnie przyjrzyj się swojemu pępkowi. Jego kształt zmienia się bowiem wraz z postępem ciąży. W pierwszym i drugi trymestrze wygląd pępka praktycznie nie różni się od tego, jak prezentował się on jeszcze przed tym, jak kobieta zaszła w ciążę. Im jednak bliżej rozwiązania, tym staje się on coraz bardziej wypukły, może wręcz tworzyć lekkie wybrzuszenie. To normalne zjawisko, które świadczy o tym, że termin rozwiązania jest już blisko...

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Jak ubierać się w ciąży? PORADY DLA (przyszłych) MAM

Garść praktycznych wskazówek.

Ile urodzisz dzieci? Liczba potomstwa zapisana jest w rysach twarzy!

Na które części twarzy należy patrzeć, aby wyczytać, ile dzieci pojawi się się świecie?

Komentarze (24)

Ocena: 5 / 5
ania.ladeevit (Ocena: 5) 16.01.2013 22:51
Określić można jedynie zaawansowanie ciąży (na podstawie wysokości dna macicy), ułożenie i położenie dziecka (podłużne czy poprzeczne, główkowe czy miednicowe). Pozostałe to raczej przesądy, ale kiedyś nie było takich badań jak usg, więc na podstawie obserwacji wyciągano wnioski, które niekoniecznie były zgodne z prawdą.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.11.2012 23:45
Ja tez miałam duzy, okrągły brzuszek i mam córeczkę:) teraz mam zupełnie inny kształt brzuszka, nie taki szeroki i okrągły tylko waski i bardzo szpiczasty i będzie chłopiec :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.06.2012 10:36
Siostra miała brzuszek nisko- w kształcie piłki do kosza. Malutki. Urodziła córkę- dużą. Ja miałam szeroki, rozlazły brzuch i urodziłam małą córkę (taką w sam raz;) ) Po prostu miałam dużo wód płodowych. Teraz mam brzuch taki, że z przodu wyglądam jakbym nie była w ciąży... zaś z boku- o rany!!! I ma być chłopak. Też mam dużo wód...
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 07.03.2012 19:49
spiczasta piłka to chłopiec. u mnie sie zgodziło:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.11.2011 23:14
okragly i szeroki- dziewczynka? chyba sie nie zgadza
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo