Przyszła MAMO, sprawdź, na co możesz zachorować w ciąży!

Niedokrwistość, zatrucie ciążowe, nadciśnienie – jakie są źródła tych chorób i jak się przed nimi chronić?
Przyszła MAMO, sprawdź, na co możesz zachorować w ciąży!
12.10.2011

Kobieta w ciąży powinna dbać o siebie i tryskać zdrowiem. Właśnie – powinna. W praktyce jednak bywa z tym różnie, ponieważ ciało i organizm w błogosławionym stanie bardzo się zmieniają. Nawet najbardziej skoncentrowana na swoim organizmie ciężarna może zachorować na jedną z najczęstszych w stanie błogosławionym chorobę. Dlatego dobrze jest wiedzieć, jakie mogą być przyczyny tych schorzeń – i jak reagować, gdy organizm im ulegnie.

Zatrucie ciążowe – stan przedrzucawkowy – rzucawka

To zespół objawów, które mogą wystąpić w ciąży, często samoistnie, a czasem dodatkowo, w przebiegu innej choroby. Podstawowe objawy zatrucia ciążowego to nadciśnienie krwi, białkomocz i obrzęki. – Wyraźnie rozwinięte objawy zatrucia ciążowego w drugiej połowie ciąży nazywamy stanem przedrzucawkowym. Jest to choroba polegająca na zmianie reaktywności naczyniowej z upośledzeniem czynności metabolicznej ustroju i z zatrzymaniem sodu w tkaniach – wyjaśnia prof. Michał Troszyński w poradniku „Zdrowie kobiety”. Najcięższą formą zatrucia pokarmowego jest rzucawka, bardzo groźną dla kobiety i płodu. Typowe objawy rzucawki to uporczywy ból głowy, zaburzenia widzenia, ból w nadbrzuszu, wymioty, napięcie. – Najlepszym sposobem zapobiegania zatruciu ciążowemu jest ścisłe przestrzeganie wskazań dotyczących diety, częsta kontrola ciśnienia, przyrostu wagi, analiza moczu, dbałość o higieniczny tryb życia czy leczenie chorób, które wywołują objawy zatrucia ciążowego – wymienia prof. Michał Troszyński. Więcej o gestozie, czyli zatruciu ciążowym przeczytasz w osobnym tekście.

ciąża

Nadciśnienie (samoistne)

Jest schorzeniem naczyń tętniczych, niezależnym od ciąży. Niekiedy występuje wtórnie na tle choroby nerek lub serca. W nadciśnieniu samoistnym obserwuje się podwyższone ciśnienie od początku ciąży. – Choroba ta nie wywołuje zazwyczaj żadnych dolegliwości, ale dla rozwoju ciąży i stanu ciężarnej jest bardzo niekorzystna – twierdzi prof. Michał Troszyński. Zazwyczaj w drugiej połowie ciąży pojawia się białko w moczu i inne zmiany, które wskazują na uszkodzenie czynności nerek. W późniejszym czasie dochodzi do tego ból tyłu głowy, niewydolność nerek i ewentualnie powikłania ze strony ośrodkowego układu nerwowego. Nieleczone nadciśnienie samoistne jest groźne dla matki i dziecka. – Kobieta chorująca na nadciśnienie powinna od początku ciąży być pod ścisłą opieką lekarską – podkreśla prof. Michał Troszyński. W tych stanach, jeśli wysokiego ciśnienia nie da się opanować odpowiednimi środkami leczniczymi, dziecko często obumiera w łonie matki albo po urodzeniu ma cechy niedorozwoju.

Cukrzyca

Jeśli dotyczy kobiety ciężarnej, stanowi poważne powikłanie ciąży. Cukrzyca jawna występuje w ciąży rzadko. – Jeżeli istnieje jeszcze przed ciążą, wówczas w czasie jej przebiegu wymaga opieki internistycznej i położniczej – zaznacza prof. Troszyński. W ostatnich tygodniach przed porodem ciężarna z leczoną cukrzycą powinna trafić na oddział dla ciąży zagrożonej w celu dokładniejszej obserwacji jej stanu – i stanu dziecka, któremu może grozić obumarcie w łonie matki. – Cukrzyca utajona zwykle ujawnia się w ciąży u tych kobiet, u których istnieje skłonność dziedziczenia tej choroby, to znaczy, gdy w rodzinie były przypadki zachorowań na cukrzycę, gdy kobieta poprzednio poroniła lub urodziła martwe dziecko, gdy rodziły się bardzo duże dzieci lub z wadami wrodzonymi – wymienia prof. Michał Troszyński. Cukrzycę rozpoznaje się, wykonując badania poziomu cukru we krwi. W cukrzycy utajonej zleca się krzywą cukrową. Ciężarna z cukrzycą powinna często spotykać się z położnikiem i internistą, badać poziom cukru we krwi i w moczu, stosować odpowiednią dietę i inne zalecenia.

ciąża

Niedokrwistość

Dotyczy prawie co piątej ciężarnej kobiety. Normalnie dolna granica liczby krwinek czerwonych w ciąży wynosi powyżej 3,5 mln, podczas gdy w niedokrwistości może spaść poniżej 3 mln krwinek. – Niedokrwistość często powstaje na tle istniejących ognisk zakażenia w ustroju matki. Takimi ogniskami są zepsute zęby, zapalenie migdałków, przewlekłe zapalenie zatok szczękowych, przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek – tłumaczy prof. Michał Troszyński. Ciężarne z niedokrwistością skarżą się na zmęczenie, przyśpieszone bicie serce, brak apetytu i ogólne osłabienie. Żeby do tego nie dopuścić, należy dbać o to, aby przyszła mama przyjmowała w jedzeniu odpowiednią ilość żelaza, białka i witamin. O dietach dla ciężarnej przeczytasz tutaj. Na etapie zapobiegania niedokrwistości, lepiej spożywać pokarmy bogate w żelazo niż łykać suplementy. Jednak gdy choroba występuje, przyjmowanie preparatów jest konieczne. – W przypadkach wcześnie rozwijającej się niedokrwistości dochodzi często do poronień i porodów przedwczesnych – zaznacza prof. Troszyński.

Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek

Zakażenie dróg moczowych występuje u kobiet bardzo często. W ciąży najbardziej podatne na powstanie stanu zapalnego są panie, które chorowały jeszcze wcześniej. – Do zakażenia dróg moczowych przyczynia się zapalenie szyjki macicy, pochwy, zastój moczu w pęcherzyku moczowym – wymienia prof. Michał Troszyński. Bezobjawowe zakażenie moczu występuje u pięciu na sto ciężarnych. Jeżeli ten stan nie jest leczony, aż u 30 proc. tych ciężarnych rozwija się ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek. Dlatego w ciąży trzeba często wykonywać badania moczu. Typowe objawy przy ostrym stanie zapalnym to nagła, wysoka gorączka, ból w okolicy lędźwiowej, odczuwany zwykle silniej po jednej stronie. – Odpowiednie leczenie antybiotykiem powinno trwać 2-3 tygodnie – wyjaśnia prof. Troszyński. Częste zakażenia dróg moczowych, gdy ma miejsce stan przewlekły, wpływają na rozwój ciąży i stan płodu. Częściej dochodzi do porodu przedwczesnego i zaburzeń rozwojowych płodu.

Julia Wysocka

Zobacz także:

Jak się rodzi bliźniaki?

Co wpływa na to, że rodzą się bliźnięta i jak duże jest to obciążenie dla kobiety?

Dlaczego warto być w ciąży?

Jeśli się nad tym zastanawiasz, sprawdź, co może cię do tego przekonać.

Polecane wideo

Komentarze (8)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 15.12.2011 21:45
a ja jestem w ciazy
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.10.2011 22:15
nikt nie pisze ze zapalenie pochwy tez jest nie bezpieczne prowadzi do porodu przedwczesnego ja przez to urodzilam moje blizniaczki w 28 tyg
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.10.2011 16:05
Przez rzucawkę urodziłam martwe dziecko w 29 tyg. dlatego apeluję do dziewczyn żeby w ciąży dbały o siebie podwójnie, bo wiem jak łatwo wszystko stracić w kilka chwil.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.10.2011 12:27
Ja się obecnie staram. Z powodu problemów z owulacją korzystam z afrodyty- mikroskopu owulacyjnego. Przez ostatnie 2 lata co chwilę chorowałam. Boję się w ciąży mnie to dopadnie i nie będę mogła brać leków
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 12.10.2011 10:12
ja na szczęście nie mam żadnych problemów ze zdrowiem póki co
odpowiedz

Polecane dla Ciebie