Doula - profesjonalna opiekunka dla rodzącej: Trzyma za rękę, doradza, uspokaja

Ona wie, co czujesz podczas akcji porodowej, skupia na Tobie całą swoją uwagę i wspiera lepiej niż mężczyzna.
Doula - profesjonalna opiekunka dla rodzącej: Trzyma za rękę, doradza, uspokaja
28.09.2011

Współczesna moda na porody rodzinne sprawia, że wiele kobiet nie wyobraża sobie momentu narodzin dziecka bez obecności w szpitalu swojego partnera. Wydaje nam się, że tata przy porodzie to idealne rozwiązanie. Właśnie z tą osobą łączy nas przecież największa emocjonalna i fizyczna więź. Żyjemy więc w przekonaniu, że jak nikt inny, ukochany wesprze nas w trudnych chwilach, doda otuchy, zapewni odpowiednie wsparcie.

Niestety, to głębokie przeświadczenie bardzo często odbiega od prawdziwej rzeczywistości. Wielu ekspertów twierdzi, że mąż/ojciec dziecka wcale nie jest "naturalnie" wyposażony w pewien poziom empatii i współczucia, aby towarzyszyć rodzącej kobiecie. Wręcz przeciwnie, w trudnych chwilach porodu, również faceci potrzebują wsparcia. Oszołomieni całą sytuacją, jedyne co mogą zrobić, to wezwać do swojej rodzącej partnerki odpowiednią specjalistyczną pomoc.

Niezastąpione kobiece wsparcie

Tymczasem, podczas porodu kobieta potrzebuje nieco innej pomocy. Chce, aby ktoś naprawdę zrozumiał jej cierpienie, pomógł przełamać towarzyszące jej lęki, odpowiednio uspokoił i poprawił samopoczucie. Takiego wsparcia udzielić może wyłącznie kobieta. Kiedyś rolę tę spełniały najbliższe osoby z rodziny: matka, babcia lub starsza siostra. Dzisiaj, czasy nieco się zmieniły. Ciężarne coraz częściej wybierają wsparcie profesjonalnej opiekunki.

Moda na wynajmowanie osoby, która pomaga rodzicom przejść przez trudy macierzyństwa zrodziła się w Stanach Zjednoczonych. Zjawisko to wielką popularnością cieszy się również w krajach Europy Zachodniej. Tutaj kobietę opiekującą się ciężarną określa się słowem "doula". Ten dosyć obco brzmiący wyraz pochodzi z języka greckiego, gdzie oznacza dosłownie – „osobę, która służy”. W Polsce zwyczaj wynajmowania profesjonalnej opiekunki nie jest jeszcze tak bardzo rozpowszechniony. Z roku na rok przybywa jednak tych niezwykłych towarzyszek porodu.

bobas

Czym zajmuje się doula?

Podstawowym zadaniem douli jest zapewnienie emocjonalnego wsparcia rodzącej kobiecie. Skupia się ona tylko i wyłącznie na wszystkich potrzebach przyszłej mamy. Pomaga w trudnych chwilach, dodaje otuchy. Jest to szczególnie ważne w momentach kryzysowych, kiedy to kobiecie towarzyszy olbrzymi ból, kiedy opada z sił i chce się poddać. W takich sytuacjach partner zwykle spieszy po pomoc do specjalistów. Doula zachowuje się inaczej. Zagrzewa przyszłą mamę do działania, pomaga jej w odnalezieniu w sobie nowej energii, uspokaja, zapewnia, że to normalny stan, że wszystko będzie dobrze.

Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w przypadku kobiet rodzących w szpitalach państwowych, gdzie lekarze i położne mają mnóstwo pracy i nie mogą zajmować się cały czas jedną pacjentką. Doula z cierpliwością odpowiada również na wszystkie pytania i wątpliwości ciężarnej. Pomaga wprowadzić w czyn techniki relaksacyjne, których przyszła mama nauczyła się w szkole rodzenia, wykonuje masaż zmniejszający ból. Co ciekawe, do jej zadań należy również wspieranie obecnego przy porodzie ojca dziecka.

Konkurencja dla położnej

Decydując się na wynajęcie douli, musimy uświadomić sobie, że do jej kompetencji nie należy opieka medyczna nad ciężarną. Zwykle zresztą nie ma ona nawet medycznego wykształcenia, a jedynie doświadczenie związane na przykład z własnymi wrażeniami z porodu. Stanem zdrowia pacjentki zajmuje się położna. Do niej należy wykonywanie badań, obserwacja ciężarnej, podejmowanie wszystkich decyzji. Doula nie jest więc w żadnym wypadku konkurencją dla położnej. Jej rola polega na czymś zupełnie odmiennym. Ma ona zapewnić emocjonalne wsparcie i komfort rodzącej. Odpowiedzieć na wszystkie pytania i wątpliwości wystraszonych rodziców.

bobas

Zalety wynajęcia profesjonalnej opiekunki

Wielu specjalistów twierdzi, że posiadanie takiego emocjonalnego wsparcia podczas porodu niesie za sobą bardzo wiele zalet. Przede wszystkim, mniejszy stres podczas narodzin dziecka pozwala na to, aby cały proces przebiegał szybciej oraz bez większych komplikacji. Udowodniono nawet, że obecność douli skraca czas porodu. Rodząca lepiej radzi sobie ze skurczami, ma również mniejszą potrzebę sięgnięcia po leki przeciwbólowe. Warto zaznaczyć, że opiekunka ta czuwa również nad pierwszym kontaktem matki z dzieckiem zaraz po porodzie, dzięki czemu jest naprawdę niezapomniane uczucie.

Koszt usługi

Jak wcześniej wspomniano, w Polsce wynajmowanie profesjonalnej opiekunki nie jest jeszcze tak bardzo rozpowszechnionych zjawiskiem. Z roku na rok pojawia się jednak coraz więcej tego typu ofert. Usługa kosztuje od 300 do 2000 zł. Ceny wahają się w zależności od liczby spotkań, dyspozycyjności i opieki po porodzie. Profesjonalna doula może bowiem towarzyszyć kobiecie przez całą ciążę, wspierać ją podczas porodu, a później pomagać opiekować się maluszkiem. Zakres usługi jest naprawdę bardzo szeroki.

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Dlaczego nie możesz zajść w ciążę? (Winna może być TARCZYCA)

Zaburzenia czynności tarczycy mogą dotyczyć nawet 20% Polek. Niewykluczone, że to dlatego nie możesz zajść w upragnioną ciążę!

Przeziębienie w ciąży: Domowe mikstury, bezpieczne leki, ważne porady

Lista lekarstw, które może przyjmować przyszła mama, jest bardzo ograniczona. Sprawdź, które preparaty są bezpieczne dla ciąży.

Komentarze (12)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 11.03.2012 16:45
Drogie d Dziewcyny, jestem Doulą i jednocześnie mamą 3 dziewczynek. Przeżyłam trzy porody, także w towarzyszeniem męża i postanowiłam wspierac kobiety przed, przy i po porodzie. Pamiętajcie, że doula to doświadczona nie tylko poprzez swoje porody osoba, jesteśmy przeszkolone i nieustająco się kształcimy i wymieniamy doświadczeniami niesienia pomocy. Ważny jest fakt, że Absolutnie nie jesteśmy OBCE dla osoby, którą wspieramy - przedporodowe spotkania i przygotowanie jest swego rodzaju probą czy ja i ciężarna czujemy się wobec siebie swobodnie i czy poczucie bezpieczeństwa rodzącej wzrasta czy nie, Towarzyszylam przy porodach szpitalnych, domowych, także parom czyli kobiecie i jej mężowi. Także zani zamieścicie oburzające komentarze warto się zaznajomić jak naprawdę pracuje Doula. Polecam Zuzanna
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.11.2011 11:55
tqBoGN hxilbtrvhpxv
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.11.2011 09:12
F3SRuz eawdbpsndien
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.11.2011 18:49
This does look pormsiing. I'll keep coming back for more.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.10.2011 21:03
jezu a ja nie wyobrazam sobie porodu prz obcej babie. niedawno urodziłam synka, mąż był przy porodzie i baaardzo mi pomagał - poprostu był - wycierał pot z czoła, rozweselał jak miałam kryzys, niesamowite przezycie dla mężczyzny i nie rozumiem jak można męża nie wpuścić na salę porodową. nawet nie jesteście sobie drogie panie wyobrazić jakie to doświadczenie dla obydwojga - wiec nie możecie z góry zakładać że jest niepotrzebny albo niedojrzały i obawiać sie że zemdleje albo coś zobaczy. nawet jeśli to w końcu rodzi się WASZE dziecko i należy to przeżyć wspólnie. Doula to kolejna moda i nikt mi nie wmówi że obca kobieta rozumie mnie tak jak mąż czy partner.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo