Dlaczego nie możesz zajść w ciążę? (Winna może być TARCZYCA)

Zaburzenia czynności tarczycy mogą dotyczyć nawet 20% Polek. Niewykluczone, że to dlatego nie możesz zajść w upragnioną ciążę!
Dlaczego nie możesz zajść w ciążę? (Winna może być TARCZYCA)
21.09.2011

Podczas ciąży kobieta musi wykonywać znacznie więcej badań niż zwykle. Szczegółowe sprawdzanie stanu zdrowia przyszłej mamy często kończy się wykryciem chorób, których ciężarna nie była wcześniej zupełnie świadoma. Tak jest na przykład ze schorzeniami tarczycy. Współcześnie na nadczynność lub niedoczynność tego gruczołu cierpi wiele młodych kobiet. Większość z nich zupełnie nie wie o swojej chorobie. Senność, osłabienie czy kołatanie serca biorą za zwykłe objawy przemęczenia. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy nie mogą zajść w ciążę albo kiedy kolejne próby poczęcia kończą się... poronieniem. Warto więc wcześniej uświadomić sobie skalę zagrożenia i w porę wyeliminować niepożądane objawy

Co to za choroba?

Nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy najczęściej objawia się w dwojaki sposób. Lekarz może zdiagnozować niedoczynność bądź nadczynność tego gruczołu. Niedoczynność tarczycy polega na niedostatecznym wytwarzaniu hormonów tarczycy. Ich zbyt niski poziom w organizmie niemal od razu daje o sobie znać. Jednym z pierwszych objawów choroby jest przewlekłe uczucie zmęczenia, senność, osłabienie, trudności w koncentracji, zaburzenia pamięci. Słabszej kondycji psychicznej i emocjonalnej towarzyszy częste uczucie chłodu, marznięcie. Skóra staje się sucha, blada i zimna.

Nadczynność tarczycy jest z kolei wynikiem nadmiernego wytwarzania hormonów tarczycy. Charakteryzuje się stałym uczuciem gorąca, chudnięciem, przyspieszoną czynnością serca, nadmierną pobudliwością nerwową i osłabieniem siły mięśniowej.

Rozpoznanie kliniczne chorób tarczycy musi zostać potwierdzone odpowiednimi badaniam. Polegają one przede wszystkim na kontroli stężenia hormonu tyreotropowego (TSH) oraz poziomu przeciwciał tarczycowych we krwi. Gdy lekarz stwierdzi pewne nieprawidłowości, dodatkowo może zlecić wykonanie USG tarczycy oraz biopsji cienkoigłowej.

ciąża

Dlaczego jest groźna?

Nieleczone choroby tarczycy stanowią poważne zagrożenie dla kobiet w ciąży. Mogą wpływać bardzo niekorzystnie na stan płodu. Hormony tarczycy są bowiem niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. Od ich właściwego stężenia we krwi matki, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy płód nie produkuje jeszcze własnych hormonów, zależy między innymi prawidłowy rozwój mózgu i układu kostnego.

Nadczynność tarczycy zwiększa na przykład ryzyko poronień. Może doprowadzić również do przedwczesnego porodu oraz poważnych komplikacji w rozwoju płodu, takich jak nadciśnienie i zmiany w układzie krwionośnym. Równie groźna jest także niedoczynność tarczycy. Może ona spowodować ciężkie upośledzenia umysłowe dziecka. Wpływa również na nieprawidłowe działanie układu kostnego malucha oraz przedwczesne odklejenie łożyska.

Ratunek w leczeniu

Wymienione wyżej niebezpieczeństwa wynikające z nieprawidłowego działania gruczołu tarczycy są oczywiście szczególnie niebezpieczne wtedy, gdy nie zostaje podjęte właściwe leczenie. Warto więc jeszcze przed zajściem w ciążę poddać się odpowiednim badaniom (Ryzyko wystąpienia choroby znacznie wzrasta w przypadku kobiet, u których inni członkowie rodziny chorują na tarczycę). Skierowanie na badanie można otrzymać od lekarza internisty.

Co jednak mają zrobić kobiety, u których niedoczynność lub nadczynność tarczycy stwierdzono wtedy, gdy już spodziewały się dziecka? Warto pamiętać, że w takim przypadku nie wystarczy podstawowe badanie. Konieczna będzie bardziej szczegółowa analiza stężenia hormonów we krwi. W przypadku wykrycia choroby stosuje się zwykle leki przeciwtarczycowe. Konieczne są również częste wizyty kontrolne u ginekologa.

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Gimnazja pełne młodych mam: Nie mają pieniędzy i wykształcenia, a dziecko płacze i woła jeść!

Eksperymenty z seksem wychodzą nastolatkom bokiem (a w zasadzie brzuchem).

Przeziębienie w ciąży: Domowe mikstury, bezpieczne leki, ważne porady

Lista lekarstw, które może przyjmować przyszła mama, jest bardzo ograniczona. Sprawdź, które preparaty są bezpieczne dla ciąży.

Komentarze (32)

Ocena: 4.88 / 5
Sandrina (Ocena: 5) 01.12.2016 01:41
Witam w sierpniu miałam tego roku zdiagnozowana niedoczynność tarczycy, brałam antykoncepcję przez 7 lat, ostatnio brałam plastry, 2 miesiące temu je odstawiłam, bo staramy się z chłopakiem o dziecko i nie mogę zajść, w dodatku okazało się, że miałam za dużą dawkę letroxu, brałam Letrox 50 i przez to zamiast niedoczynności mam nadczynność polekową, dawkę już mam zmniejszoną leku od kilku dni, współżyjemy regularnie, czy mam robić testy na płodność, bardzo pragnę być mama, mam 25 lat, proszę o pomoc, bo zaczynam się martwić, załamana byłam tą diagnozą:(
odpowiedz
S. (Ocena: 5) 26.01.2014 14:40
Ja mam juz coreczkę... rok po jje urodzeniu dowiedzialam sie ze mam niedoczynnosc tarczycy. Minely 3 lata i teraz od pol roku staramy sie o następne dziecko ale nic z tego.. mam regularne miesiączki.. mam podobny przyklad do pani "kamy"
odpowiedz
Kama (Ocena: 5) 16.01.2014 00:05
2 lata temu dowiedziałam się że mam niedoczynność tarczycy. Tyje i nie mogę schudnąć. Lekarz stwierdził na badaniu usg, że tarczyca jest mała. Teraz mieszkam z chłopakiem i czasami zdarzy się , że wpadniemy i okazuje się że nic z tego. Okres mam regularny. Dodam, że mam 21 lat i zastanawiam się co jest że nie moge zajść. Starać się czy nie??
odpowiedz
Kasia (Ocena: 5) 27.06.2013 10:47
Ja choruję już od 12 lat na tarczycę, brałam leki i zaprzestałam bo zniszczyły mi żołądek, teraz znów się będe wybierać do lekarza mimo iż po lekach czuje się fatalnie. To chciałabym postarać się o drugie dziecko, czuje jednak że to nie będzie takie łatwe, o pierwsze staraliśmy się pół roku i też mało dbałam o tarczyce,jednak w ciąży byłam pod stałą opieką lekarza i brałam leki.
odpowiedz
Kosia (Ocena: 5) 20.02.2013 21:31
Mam 24 lata i przed dwoma tygodniami dowiedziałam się,że mam TARCZYCĘ...Jestem załamana... Robiłam pół roku temu badania i NIE WYKAZAŁO żebym miała TARCZYCĘ.Po pół roku powtórzyłam badania i okazuje się,że JEST.... Pani doktor zapisała mi tabletki,które mam brać przez 3 miesiące po czym mam powtórzyć badania i w tedy się okaże jak to TARCZYCA i co dalej.... Po braniu tych tabletek czuję się fatalnie...
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo