Burza hormonalna w ciąży: Co się dzieje z ciałem przyszłej mamy?

Nastrój kobiety w ciąży może zmieniać się nawet kilka razy dziennie, a wszystkiemu winne są hormony. Jak sobie z nimi radzić?
Burza hormonalna w ciąży: Co się dzieje z ciałem przyszłej mamy?
03.08.2011

Kiedy kobieta w ciąży ma zły humor - winne są hormony. Kiedy miewa nudności – hormony… Kiedy tryska energią i ma świetne samopoczucie – hormony… Niestety taki ich urok, że potrafią zmienić przyszłą mamę albo w oazę spokoju, albo w bezlitosny huragan, który niszczy wszystko, co spotyka na swojej drodze.

Czym tak właściwie są hormony? To po prostu substancje chemiczne przenoszone przez krew. Regulują procesy biochemiczne w organizmie, wpływają na wygląd, stan psychiczny, nudności, czy odczuwanie głodu. Jak reaguje na nie organizm w kolejnych trymestrach ciąży?

1-3 miesiąc ciąży

Kiedy komórka jajowa spotyka plemnik, organizm przyszłej mamy przeżywa prawdziwą rewolucję. Zapłodnione jajo już około 7-10 tygodnia wyzwala produkcję HCG (gonadotropina kosmówkowa), która wstrzymuje okres i odpowiada za nudności. To właśnie w tym czasie kobieta w ciąży odczuwa poranne mdłości, zawroty głowy, zmęczenie i ciągły głód.

Wiele przyszłych mam znacznie tyje w pierwszych miesiącach ciąży, jednak nie jest to winą tego, że więcej jedzą. Po prostu hormony, które odpowiadają za zmęczenie organizmu, sprawiają, że ten zatrzymuje energię w postaci magazynowanego tłuszczu.

W pierwszym trymestrze ciąży ogromny wpływ na organizm mają również progesteron i estrogeny. Pierwszy z nich pomaga utrzymać ciążę, przygotowuje piersi do laktacji, chroni macicę przed skurczami i rozluźnia mięśnie układu pokarmowego. Z tego powodu przyszła mama miewa zgagę, wzdęcia i zaparcia, ale z drugiej strony jest też znacznie spokojniejsza i wycisza się.

Z kolei estrogeny budzą w kobiecie instynkt wicia gniazdka dla maluszka. Przyszła mama może zatem w tym okresie wpaść na pomysł, aby wyremontować mieszkanie lub kupić całą wyprawkę dla dziecka. Hormony te mają również wpływ na wygląd – dzięki nim kobieta pięknieje (ma lśniące włosy, gładką skórę, pełne biodra i piersi).

4-6 miesiąc ciąży

W drugim trymestrze na plan pierwszy wysuwają się relaksyna i kortyzol. Pierwszy z hormonów rozluźnia więzadła i stawy, by macica mogła rosnąć, a kanał rodny był bardziej elastyczny. Drugi natomiast sprawia, że objawy wszelkich alergii są znacznie łagodniejsze, a przyszła mama wprost tryska energią. Ciekawostką jest to, że poziom kortyzolu w organizmie podczas drugiego trymestru ciąży wzrasta… stukrotnie!

ciąża

7-9 miesiąc ciąży

W okresie przedporodowym spada poziom progesteronu. Uaktywniają się z kolei oksytocyna, endorfiny i adrenalina.

Przed rozwiązaniem oksytocyna daje znać macicy, że czas rozpocząć skurcze. Z kolei po porodzie hormon ten pomaga jej wrócić do normalnych rozmiarów, a także wpływa na wydzielanie mleka podczas karmienia dziecka.

Dzięki adrenalinie wydzielanej w czasie porodu przyszła matka czuje lęk oraz złość, która dodaje sił w decydującym momencie. Endorfiny natomiast są naturalnymi środkami przeciwbólowymi. Poprawiają samopoczucie do tego stopnia, że macierzyństwo wydaje się kobiecie najcudowniejszym i najradośniejszym doświadczeniem na świecie.

Gdy urodzi się łożysko, poziom estrogenu i progesteronu gwałtowanie spada, więc kobietę może dopaść przygnębienie i smutek. Pierwsze skrzypce zaczynają jednak grać wówczas prolaktyna i laktogen łożyskowy, dzięki którym świeżo upieczona mama może karmić swoje maleństwo i znieść nocne pobudki.

Jak opanować burzę hormonów?

Przede wszystkim kobieta w ciąży nie powinna się przemęczać. Odpoczynek ukoi nerwy i pomoże okiełznać lęk, smutek lub złość.

Przyszła mama powinna również mówić szczerze swoim bliskim o tym, co czuje. Takie wyrzucenie z siebie emocji, rozpoznanie ich i nazwanie może bardzo pomóc.

Kobieta w ciąży musi również skupić się na relaksie: spacerach, jodze, ćwiczeniu oddechu. Kiedy maluszek przyjdzie na świat, o odpoczynku nie będzie już mowy!

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Samotna w ciąży: Jak przetrwać ten trudny czas bez pomocy mężczyzny?

Samotne macierzyństwo wcale nie musi oznaczać końca świata!

Szkoła rodzenia: Kiedy się zapisać, którą placówkę wybrać, ile to kosztuje?

Uczestniczenie w specjalnych zajęciach dla przyszłych rodziców stwarza wspaniałą okazję do zdobycia większej wiedzy na temat ciąży i porodu.

 

Polecane wideo

Komentarze (5)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 25.08.2011 00:23
szkoda,że twoja matka nie przeprowadziła aborcji
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.08.2011 23:01
ja ostatnio ciągle jestem zmęczona, bywa że sypiam po 11 godzin, wstaję i po kilku godzinach nadal jestem zmęczona, a nie pracuję więc od czego to? napadów jedzenia nie mam, ale ochotę na coś dobrego miewam. nudności porannych też nie mam, ale w ciągu dnia albo znienacka... czy możliwe abym była w ciąży? =/ przecież biorę tabsy.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.08.2011 15:44
Hormony hormonami a zaparcie i tak dają popalić. W moim przypadku sprawdził się (i sprawdza się do dzisiaj) biobidet - elektroniczny bidecik zamontowany na misce sedesowej. Nie musiałam za każdym razem wdrapywać się do wanny a i mój kolega ze ślubu zakochał się w nim od pierwszego tryśnięcia :-) aby ułatwić podaję stronkę www.biobidet.pl
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.08.2011 06:22
Ja w pierwszym trymestrze schudlam 5kg... Potem na szczescie sie wyrownalo :D Poza tym nigdy nie mialam problemow typu zaparcie czy zgaga. Piekne wlosy i skora? Nie u mnie, przez cala ciaze zmagalam sie z ich slabym stanem.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.08.2011 00:50
pierwsza hahahahaha! A tak serio, to to trochę głupoty, każda kobieta może ten okres przechodzić inaczej. Jedna będzie się czuć przez całą ciążę doskonale, druga już po pierwszym miesiącu będzie padać ze zmęczenia. Co człowiek to inna reakcja.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie