HIPNORODZENIE: Bezbolesny poród w hipnozie

Hypnobirthing już od dawna cieszy się popularnością w wielu krajach Europy i w USA. Coraz częściej decydują się na niego również kobiety z Polski.
HIPNORODZENIE: Bezbolesny poród w hipnozie
06.07.2011

Hipnoza od dawna jest uznaną metodą terapeutyczną, a mimo to wciąż budzi lęk. Większość osób obawia się zazwyczaj, że hipnotyzer psychicznie nimi zawładnie, jednak prawda jest taka, że terapeuta nie może zmanipulować swojego pacjenta. Jest natomiast w stanie tak nim pokierować, by ten umiał rozpoznawać swoje uczucia, kontrolować zachowania i reakcje, a nawet wpływać na potrzeby swego organizmu. Dzięki temu hipnoza może mieć korzystny wpływ nawet na przebieg akcji porodowej.

Na czym polega hipnorodzenie?

Kobieta, która spodziewa się dziecka, zazwyczaj odsuwa od siebie myśli o porodzie. Ten kojarzy jej się z niesamowitym bólem i nieludzkim wysiłkiem – a wszystko przez opinie przekazywane przez babki i matki z pokolenia na pokolenie („rodziłam 20 godzin”, „omal nie umarłam z bólu”). Trudno więc myśleć o rodzeniu bez znieczulenia z uśmiechem na ustach. I chociaż chemiczne środki znieczulające mają wysoką skuteczność i zazwyczaj są niezawodne, nie zawsze można je bezpiecznie stosować. Z pomocą w takich przypadkach przychodzi więc hipnoporód.

Według ostatnich badań hipnoza jest stanem silnej koncentracji, a nie – jak dotąd myślano – stanem nieświadomości. Jak zatem działa? Przede wszystkim powoduje, że pobudzony zostaje prawy zakręt przedczołowy, a osłabiona jest praca wzgórza, kory czuciowej i wyspy, czyli trzech ważnych obszarów kory mózgowej. Do wzgórza trafia komunikat o tym, że uszkodzono fragment ciała, w korze rozpoznajemy skalę bólu i co dokładnie nas boli, a wyspa zapisuje informacje o bólu. W wyniku hipnozy w tych rejonach sygnały bólu są osłabione, co oznacza, że przyszła mama po prostu mniej go odczuwa.

Poza tym w trakcie seansu do podświadomości rodzących wprowadzane mogą być odpowiednie sugestie, które z kolei wywołują w jej umyśle konkretne wizualizacje, (np. takie, że przyszła mama znajduje się na łonie natury, a nie w szpitalu).

poród w hipnozie

Na Zachodzie lekarze stosują hipnozę podczas porodów bardzo często, ponieważ są one wtedy dużo łatwiejsze. Kobieta nie tylko jest spokojniejsza, ale przede wszystkim ma rozluźnione mięśnie, zatem rzadsze są przypadki pęknięcia krocza. W Polsce wykorzystywanie hipnozy podczas rodzenia nie jest jeszcze metodą bardzo popularną, jednak coraz więcej kobiet przychyla się właśnie do takiego rozwiązania.

Od niedawna można się również zapisać na specjalne warsztaty lub samodzielnie nauczyć się technik hipnoporodu w domu. Więcej informacji na ten temat przyszłe mamy mogą znaleźć w serwisie www.lagodnyporod.pl. – Ideą programu „Łagodny Poród” jest pozbycie się strachu, kojarzonego z rodzeniem i zastąpienie go pewnością siebie. Polega on na głębokiej relaksacji, którą kobieta ćwiczy wcześniej przy pomocy autohipnozy – tłumaczy Agata Bolkowiak, promująca hipnorodzenie w Polsce, a 31-letnia Agnieszka, która wypróbowała tę metodę na sobie, dodaje: - Ta technika działa rewelacyjnie! Mój poród trwał bardzo krótko i odbył się bez znieczulenia. Byłam w pełni świadoma, kontrolowałam sytuację, poród odbył się dokładnie tak, jak chciałam. W szpitalu byliśmy zaledwie 30 minut do pojawienia się synka na świecie. Podczas skurczów skupiałam się na swoim ciele i dziecku, a między skurczami czułam się wręcz cudownie.

Hipnorodzenie pozbawione jest jakichkolwiek zagrożeń i przeciwwskazań, zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Może więc warto skusić się właśnie na takie rozwiązanie?

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Jak przetrwać lato i upały w ciąży? Kompleksowe porady specjalistów

Wakacje to czas, który przyszłej mamie funduje wiele niespodzianek, i to nie zawsze miłych...

Jak mieć promienną cerę w ciąży? TRIKI & WSKAZÓWKI

Twarz niektórych kobiet w ciąży wygląda idealnie, ale inne mogą mieć z nią spore problemy. Sprawdź, jak skutecznie je zwalczyć.

Komentarze (22)

Ocena: 5 / 5
5 (Ocena: 5) 11.04.2018 09:23
Jak widać medytacja naprawdę nie jest trudna. Najważniejsze jednak, by spróbować. Nie tracimy i nie ryzykujemy nic, możemy jedynie liczyć na korzyści. Medytacja w ciąży pozwala redukować stres. Wpływa również na rozluźnienie i przygotowuje do świadomego porodu. Wszystkie niezębne informacje znajdziemy w książce „Poród w hipnozie. Szkoła rodzenia”. Autor, Jerzy Lech Piechnik jest cenionym lekarzem, który pomógł wielu kobietom.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.04.2013 09:43
teraz jest dostępny taki poród i w Polsce, z polskim programem! Można pobrać próbkę na www.cud-narodzin.pl
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.04.2012 15:56
o matko, rece opadaja jak sie czyta i artykuly i te komentarze.... polecam najpeirw poczytac ksiazke tej pani co to 'se wymyslila' ta metode, sie nazywa Marie Mongan. Opisuje wszystko i historie porodow na przestrzeni dziejow i anatomje oraz fizjologie porodu. zadne czary mary - zwykla anatomia. Troche edukacji i wiedzy by sie przydalo kobietom i nie tylko bo ciemnogrod straszny jak widac... a szkoda.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.08.2011 15:51
oj ty chyba coś piłaś. Wszędzie się zdążają 16 latki rodzące dzieci. A jeśli chodzi o włochy to znam kilka 15-18 letnich dziewczyn z dziećmi, ja sama jak pojechałam w ciąży do Włoch to ciocia (włoszka czystej krwi) tłumaczyła za późno zaszłam i teraz pewnie kolejnego nie urodzę a miałam wtedy 27 lat. w typowych włoskich rodzinach kobieta majaca 23 lata bez dziecka jest traktowana jak ewenemement
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.07.2011 23:43
ty sie na matke nie nadajesz widac co ma wspolny wiek co czego to wspolnego niby.;/ rozumiem jak kobieta rodzi po 30 no to taa ale do tego wieku... kazdego boli i tyle... i dlatego wymyslaja po to zeby uniknac tego bolu glupia ;/ jestes i wpsolczuje temu dziecki majac mamusie w wieku 16 lat nie chwal sie bo szkoda mi Ciebie ze zaszlas w ciaze z jakims dupkiem tyle ci napisze.. pff t nastolatki sie za seks biora tylko a nie wiedza co potem czeka was w przyszlosci zastanow sie jak cos napiszesz we Wloszech w zyciu nie ma takich kobiet co za chodza wtakim wieku w ciaze ... Kraj jest straszny ta Polskaa.. co sie dzieje
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo