Jak spać z brzuszkiem, żeby nie zaszkodzić dziecku? OBALAMY MITY

Najlepsza pozycja do snu w czasie ciąży powinna być nie tylko wygodna dla mamy, lecz również bezpieczna dla dziecka.
Jak spać z brzuszkiem, żeby nie zaszkodzić dziecku? OBALAMY MITY
08.06.2011

Jestem teraz w drugim miesiącu ciąży. I chociaż mój brzuszek jest jeszcze niewidoczny, to jednak ja od pewnego czasu zastanawiam się, czy nie powinnam zmienić swoich nawyków związanych ze spaniem. Od dzieciństwa zawsze zasypiałam, leżąc na brzuchu. Teraz jednak obawiam się, czy to przypadkiem nie zaszkodzi mojemu maleństwu. Moja koleżanka powiedziała mi również, że dla ciężarnej kobiety najlepsza jest pozycja na lewym boku. Czy to prawda? Oliwia

Wybór odpowiedniej pozycji do snu to zmartwienie wielu ciężarnych kobiet. Istnieją na ten temat różne przesądy. Mówi się, że niektóre pozycje mogą spowodować ucisk macicy na żyłę bądź też doprowadzić do niedotlenienia. Czytając o tych wszystkich zagrożeniach, nie warto jednak popadać w panikę.

Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby zostać przy swoich ulubionych pozycjach. Jednak w przypadku zaawansowanej ciąży, gdy brzuszek jest już spory, niektóre z nich będą po prostu niewygodne. Warto więc już na początku ciąży przyzwyczajać się do spania na boku. Zwłaszcza że, to właśnie taka pozycja jest dla kobiet w ciąży najkorzystniejsza.

Specjaliści zalecają przede wszystkim spanie na lewym boku. Takie ułożenie powoduje bowiem odciążenie nerek i lepszy przepływ krwi, dzięki czemu organizm łatwiej pozbywa się obrzęków. Pozycja taka poprawia również przemianę materii. Aby odciążyć kręgosłup, można dodatkowo między kolana włożyć małą poduszkę lub wałek oraz „podeprzeć” klatkę piersiową również małą poduszką.

Każda ciężarna kobieta powinna pamiętać o tym, że wybór pozycji do snu jest kwestią indywidualną. Warto więc stawiać na te najwygodniejsze. I nie należy przy tym obawiać się negatywnych konsekwencji. Jeśli bowiem jakaś pozycja będzie dla nas niekorzystna, to instynktownie zmienimy ją podczas snu. Poza tym, często dzieje się tak, że pomimo iż ułożymy się do snu na lewym boku, kiedy się przebudzimy będziemy leżeć na prawym lub na plecach. I trudno z tym walczyć...

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Na czym polega konkurs Tydzień Mody Colgate Max White One?

Co zrobić, aby wziąć udział w Tygodniu Mody Colgate Max White One i wygrać jeden z luksusowych dodatków od największych projektantów?

Gestoza czyli ZATRUCIE CIĄŻOWE

Jest jednym z najpoważniejszych schorzeń podczas ciąży. Skąd bierze się zatrucie ciążowe i jakie mogą być jego konsekwencje?

Komentarze (10)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 25.06.2015 00:00
Kobiety do wszystkiego trzeba podchodzic z tzw. ZDROWYM rozsadkiem! Jesli takiego nie macie i panikujecie z byle blachostki, to wspolczuje.. Panika i zastanawianie sie czy moge spac na plecach albo na prawym boku, bedzie bardziej negatywne dla dziecka niz sam fakt. Ja dopiero w 3 trymestrze jak mialam juz naprawde duzy brzuszek zainteresowalam sie jak nalezy spac i dowiedzialam sie, ze najbardziej wskazane jest lewy bok. Do tego czasu spalam tak jak chcialam i nawet w 3 trymestrze nie spalam na lewym boku, bo mialam kolke miedzy zebrami. Mialam tez lezac na prawym boku, ale znacznie mniejsza, dlatego caly ostatni trymestr spalam na boku prawym! Tak mi bylo najwygodniej i nie mialam zamiaru na sile zmieniac pozycji. I co? Nic mi nie bylo, dzidzius calkiem zdrowy. Smiac mi sie chce z panikar bez powodu. Naprawde nie macie umiaru i po prostu zdrowego rozsadku?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.12.2012 09:35
11 tydzień ale możesz zaszkodzić dziecku !!daj spokój lepiej się martw pozycją spania jak będziesz po 30 tyg.ciąży nar azie mały ma tyle miejsca ze szok !!!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.11.2012 08:58
JA JESTEM W 11 TYGODNIU, I CHOCIAZ KLADE SIE NA LEWY BOK, TO BYWA ZE BUDZE SIE NA PLECACH :) I WTEDY JESTEM PRZERAZONA ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.10.2011 13:53
a ja staram się spać na lewym ale różnie to wychodzi...czasem sie budze na prawym lub na plecach...ale lekarz mówi, że mam spać tak jak się dobrze czuje jednajk najlepeij na boku...5 miesiąc sie zaczął :)))
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.07.2011 14:52
ja obecnie jetem w 8 mc ciązy :) najszybciej i wygodniej mozna zasnąc leząc na na lewym lub prawym boku z nogą skuloną pod brzuszek :))
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo