Poród w domu - TAK czy NIE?

W Polsce poród w domowym zaciszu ciągle wzbudza spore kontrowersje. Czy kobiety rzeczywiście mają czego się bać?
Poród w domu - TAK czy NIE?
27.04.2011

Przez wieki dzieci rodziły się w domu i było to zupełnie normalne zjawisko. Dopiero po II wojnie światowej nadeszła era porodów szpitalnych. Od tej pory przyjście dziecka na świat, w warunkach innych niż kliniczne, stało się sporym wydarzeniem.

W dzisiejszych czasach znów wiele porodów przenosi się ze szpitala do rodzinnego gniazda. Kobiety mają prawo wyboru – mogą zdecydować, czy ich dziecko przyjdzie na świat w szpitalu czy w domu. Wiele osób ciągle jednak sądzi, że jest to wybór pomiędzy odpowiedzialnością a zupełnie nienormalną fanaberią ciężarnej. Powszechnie spotykane jest bowiem twierdzenie, że kobieta decydując się na poród w domu, ryzykuje zdrowiem dziecka. Czy rzeczywiście tak jest?

Przed podjęciem takiej decyzji warto poznać wady i zalety określonego rozwiązanie

Dlaczego poród w domu?

Przede wszystkim kobieta jest w znanym otoczeniu i może skoncentrować się wyłącznie na porodzie. Poza tym, głębiej go przeżywa i ma większą jego świadomość. Dodatkowo poczucie komfortu daje pewność, że nikt przypadkowy nie będzie uczestniczył w porodzie, że w tak intymnej sytuacji wsparciem będą jedynie najbliżsi.

Dużą zaletą takiego rozwiązania jest również to, że rodzice sami wybierają położną. Mają do niej pełne zaufanie, a ona zna ich oczekiwania. Dzięki temu współpraca podczas porodu przebiega spokojnie, a położna często tylko jest pewnego rodzaju towarzyszem przyjścia dziecka na świat.

Ważne jest również to, że kobieta sama może decydować o przebiegu porodu, przyjmowanych pozycjach, wykonywanych ćwiczeniach. To ona jest najważniejsza – nie jest kolejnym przypadkiem na dziś, piątym czy ósmym porodem. Ona i jej dziecko znajdują się w centrum wyjątkowego przecież wydarzenia. Świece, nastrojowa muzyka, kwiaty – mama może mieć naprawdę wszystko, czego tylko zapragnie.

Podczas porodu w domu unika się rutynowych szpitalnych interwencji czy podawania określonych leków. Oznacza to, że kobiecie nie zostanie podana oksytocyna przyśpieszająca akcję porodową, nie będzie też konieczne golenie czy nacinanie krocza, ominie ją także przebijanie pęcherza płodowego.

Co najważniejsze jednak, po porodzie rodzice cały czas będą z dzieckiem. Mogą długo cieszyć się chwilą narodzin, nie śpieszyć się z niczym. Maluszek nie musi bowiem od razu być poddawany rutynowym zabiegom szpitalnym. Nawet z przecięciem pępowiny można nieco zaczekać, aby dziecko spokojnie, położone przy mamie, mogło przywitać nowy, nieznany świat.

Co więcej, jak dowodzą badania, dzieci, które rodzą się w domu są spokojniejsze, rzadziej płaczą.

poród w domu

A może jednak wybrać szpital?

Jak powiedział pewien doświadczony lekarz – wojna i poród to dwie zupełnie nieprzewidywalne rzeczy. Kobiety nie chcą rodzić w domu, ponieważ panicznie boją się, że coś może być nie tak, że pojawią się jakieś komplikacje.

Argumentem przemawiającym przeciwko domowym porodom jest przede wszystkim to, że w każdej chwili mogą pojawić się różne nieprzewidziane sytuacje. Nigdy nie wiadomo do końca, jak poród będzie przebiegał. Każdy poród fizjologiczny może w każdej chwili przerodzić się w patologiczny.

Może na przykład zdarzyć się tak, że położna wykryje zaburzone tętno płodu. W takich przypadkach konieczne jest natychmiastowe cesarskie cięcie. Zdarzają się również przypadki, że pojawia się krwotok. Wtedy niezbędna jest interwencja fachowego personelu medycznego i bliskość sali operacyjnej. Wszelkie komplikacje zdarzają się oczywiście bardzo rzadko, zawsze jednak istnieje pewne ryzyko ich wystąpienia.

Aby ciężarna mogła rodzić w domu, musi być spełniony jeden podstawowy warunek. Kobieta powinna być zupełnie zdrowa. Nie może mieć cukrzycy, małopłytkowości (czyli zaburzeń krzepliwości krwi), chorej tarczycy, wad wzroku i nadciśnienia. Warto również upewnić się, że będzie to poród fizjologiczny, co może stwierdzić zarówno lekarz, jak i położna jeszcze przed wyznaczonym terminem. Trzeba też wcześniej wiedzieć jak wygląda łożysko, czy nie jest przodujące, ani brzeżne.

Podczas porodu mogą pojawić się również inne nieprzewidziane sytuacje. Obok zaburzenia tętna płodu, może na przykład nastąpić niespodziewane zatrzymanie akcji porodowej, co wymaga założenia próżniociągu na głowę niemowlaka. U wieloródek razem z wodami może także wypaść pępowina. Wtedy przez cały czas porodu trzeba trzymać główkę dziecka tak, aby się nie przydusiło.

Do zagrożeń zaliczyć należy również pęknięcie pochwy. Jeśli jest trzeciego stopnia, położna sobie z nim nie poradzi. Wtedy potrzebny jest nie tylko ginekolog, ale i chirurg. Przedłużający się drugi okres porodu, czyli parcia jest bardzo męczący i dla kobiety i dla dziecka, co sprawia, że także wtedy może przytrafić się coś nieprzewidzianego.

Okazuje się, że potencjalnych zagrożeń podczas porodu domowego jest sporo zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Na szczęście jednak, współczesna medycyna potrafi przewidzieć jeszcze przed terminem rozwiązania większość z nich i w porę zapobiec ewentualnym zagrożeniom. Najważniejsze jednak, aby kobieta podejmująca decyzję o rodzeniu w domu była w pełni do tego przekonana. Tylko wtedy będzie ona czuła się naprawdę komfortowo i bezpiecznie, a spokojna domowa atmosfera sprawią, że czas porodu stanie się najpiękniejszą chwilą jej życia...

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Ile osób potrzeba do rodzenia? POZNAJ SWOJE PRAWA

Poród jest wydarzeniem intymnym, a Ty masz prawo domagać się, aby wszystkie badania i zabiegi odbywały się w miejscu odosobnionym!

BABY SHOWER: Jak przygotować wspaniałe przyjęcie powitalne dla maluszka?

Impreza dla znajomych na cześć przyszłej mamy i jej nienarodzonego dziecka to świetny pomysł na ostatnie tygodnie ciąży!

Komentarze (49)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 12.11.2011 13:10
v1irFD jdxjaijverco
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.11.2011 04:38
I don't know who you wrote this for but you helped a borhter out.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.11.2011 10:32
That's 2 cleevr by half and 2x2 clever 4 me. Thanks!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.11.2011 09:27
FEhNB5 eflhzltkawjc
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.11.2011 04:52
Is that really all there is to it because that'd be flabbregatsing.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo