Obrzęki, świąd skóry, plamienia: Czego przyszła mama nie powinna lekceważyć?

Sprawdź, na które objawy musisz zwrócić szczególną uwagę!
Obrzęki, świąd skóry, plamienia: Czego przyszła mama nie powinna lekceważyć?
04.05.2011

Wiele kobiet, które są w ciąży, odczuwa różnego rodzaju dolegliwości. Przedwczesne skurcze, bóle głowy, obrzęki, czy plamienia mogą niepokoić, jednak nie zawsze muszą oznaczać coś poważnego. Sprawdź, na które objawy powinnaś zwrócić szczególną uwagę!

Silny świąd skóry

Swędzenie brzuszka często pojawia się w trzecim trymestrze ciąży. Dzieje się tak dlatego, że skóra mocno się rozciąga, a co za tym idzie robi się napięta, sucha i cienka. Tę dolegliwość łagodzą balsamy i mleczka do skóry suchej i atopowej. Obserwuj jednak, czy świąd nie przenosi się na całe ciało i czy się nie nasila.

Kiedy do lekarza? W przypadku, gdy swędzenie jest bardzo dokuczliwe, a do tego pojawiła się wysypka, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Przyczyną dolegliwości może być bowiem cholestaza ciążowa, czyli schorzenie wywołane zaburzeniem odpływu żółci do jelita. Na ogół nie ma to groźnego wpływu na rozwój dziecka, jednak może doprowadzić do przedwczesnego porodu.

Zawroty i bóle głowy

Mogą pojawić się w każdym okresie ciąży, ale jeśli powtarzają się często – lepiej ich nie ignoruj. Te dolegliwości zwykle są skutkiem zmieniającego się ciśnienia krwi. Warto je mierzyć, szczególnie jeśli wcześniej miałaś problemy z nadciśnieniem. Innym powodem mogą być zmiany hormonalne – wtedy nie ma powodów do niepokoju.

Kiedy do lekarza? W ostatnich trzech miesiącach ciąży silny ból głowy może być oznaką nadciśnienia indukowanego ciążą. Wtedy jak najszybciej skonsultuj się z ginekologiem!

Obrzęki

Puchnące łydki to częsta i niegroźna dolegliwość, która jest wynikiem gromadzenia się wody w organizmie. Z tego względu nie powinnaś długo siedzieć lub stać bez ruchu – staraj się co godzinę wykonywać odprężające ćwiczenia (choćby kręcenie stopami czy lekkie unoszenie nóg w górę).

Kiedy do lekarza? Utrzymujące się obrzęki różnych części ciała i silny ból głowy są już powodem, by skontaktować się z doktorem. Bóle w dole brzucha, a także stwierdzona w badaniu obecność białka w moczu, świadczą o rozwoju choroby (zatruciu ciążowym) i możliwym wystąpieniu stanu przedrzucawkowego. Czasami, by nie doszło do rzucawki, ciążę kończy się wcześniej przez cesarskie cięcie.

ciąża bez tajemnic

Pieczenie i swędzenie

W ciąży organizm jest szczególnie narażony na atak drobnoustrojów i grzybów. Jeśli przy oddawaniu moczu odczuwasz swędzenie i pieczenie, a na bieliźnie zauważasz białe, grudkowate upławy, prawdopodobnie masz infekcję pochwy lub dróg moczowych.

Kiedy do lekarza? Powinnaś umówić się na wizytę już przy pierwszych objawach. Nie bagatelizuj nawet lekkiego swędzenia, bo nieleczona infekcja może zagrażać dziecku.

Plamienie

W pierwszych tygodniach ciąży krwawienia wiążą się zazwyczaj z zagnieżdżaniem się jajeczka w macicy, nadżerką lub zmianami hormonalnymi. Plamienia i ból po jednej stronie podbrzusza między 4. a 8. tygodniem mogą zwiastować ciążę pozamaciczną. Z kolei krwawienia w ostatnim trymestrze mogą być wywołane nieprawidłowym ułożeniem łożyska, jego przedwczesnym odklejeniem lub zaczynającym się porodem.

Kiedy do lekarza? Powinnaś niezwłocznie powiadomić ginekologa o każdym, nawet najdrobniejszym plamieniu. Sprawdź jego kolor, obfitość i zapach, a przede wszystkim zapamiętaj, czy towarzyszył mu ból lub ucisk w podbrzuszu – lekarz na pewno o to zapyta.

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

BABY SHOWER: Jak przygotować wspaniałe przyjęcie powitalne dla maluszka?

Impreza dla znajomych na cześć przyszłej mamy i jej nienarodzonego dziecka to świetny pomysł na ostatnie tygodnie ciąży!

PIERWSZE RUCHY DZIECKA: Gdy maluszek zaczyna kopać…

Ruchy dziecka to dla przyszłej mamy zazwyczaj wielka radość, ale nierzadko także powód do niepokoju. Czy nie są za słabe? Jak je liczyć? Postaramy się rozwiać Wasze wątpliwości!

Komentarze (11)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 18.07.2011 18:20
UaxH36 vyogymtwiscq
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.07.2011 13:06
IZv1Za oocjklnkkach
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.07.2011 15:38
Begun, the great intnreet education has.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.07.2011 13:55
to jest ciekawe sami zobaczcie www.youtube.com/watch?v=jfzCurAInjg
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.06.2011 08:35
dopiero co sie dowiedzialam, ze zostane mamą, nie wim czy to wczesnie czy nie ale mnie juz swedzą piersi
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo