Rozwiązanie coraz bliżej? Skompletuj wyprawkę dla swojego maluszka! LISTA PRZEDPORODOWYCH ZAKUPÓW

Zobacz, co powinnaś kupić swojemu dziecku, aby niczego mu nie zabrakło. Przemyślane zakupy pozwolą Ci zaoszczędzić wiele nerwów. Unikniesz również niepotrzebnych wydatków
Rozwiązanie coraz bliżej? Skompletuj wyprawkę dla swojego maluszka! LISTA PRZEDPORODOWYCH ZAKUPÓW
23.03.2011

Wielu rodziców przed narodzinami swojego pierwszego dziecka zastanawia się, co i w jakich ilościach powinni kupić swojemu maluszkowi, aby niczego mu nie zabrakło. Gromadzenie wszystkich potrzebnych rzeczy to naprawdę nie lada wyzwanie. Trzeba zdecydować się przecież, co będzie tak naprawdę potrzebne, a co może okazać się jedynie stratą pieniędzy. Ważne jest również, aby zdążyć ze wszystkimi przygotowaniami na czas, by wszystko było gotowe zanim pojedziesz zacznie się poród. Kiedy wasz maluszek przyjdzie na świat, nie będzie już bowiem czasu, aby nerwowo biegać w poszukiwaniu łóżeczka...

Warto więc nie odkładać przygotowań na ostatnią chwilę. Miesiące oczekiwania na dziecko to jedyna w swoim rodzaju okazja, aby pobuszować po sklepach, w których wcześniej zupełnie się nie bywało i skompletować odpowiednią wyprawkę. Jednak, aby zakupy były naprawdę udane warto wcześniej dobrze je przemyśleć. Popytać inne młode mamy, poczytać różne poradniki mówiące o tym, co tak naprawdę przyda się podczas opieki nad maluszkiem.

Oto lista najpotrzebniejszych rzeczy:

UBRANKA

Wybierając stroje dla noworodka warto pamiętać, aby były one wykonane jedynie z naturalnych tworzych, najlepiej z bawełny. Przede wszystki jednak powinny być miękkie i wygodne, nie mogą krępować ruchów dziecka. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę również na rozmiar ubranek. Dla noworodków zazwyczaj przeznaczone są wielkości 56-62. Choć nie warto się nimi do końca sugerować, bo bywają bardzo różne, w zależności od producenta. stroje dla noworodków nie powinny mieć również żadnych falbanek, koronek i marszczeń. Chcemy przecież, aby naszemu maleństwu było jak najwygodniej. Stawiajmy więc na oszczędny krój i zapięcie na zatrzaski.

Jakie ubranka przydadzą się na pewno?

Body. Jest to bardzo praktyczny strój. Doskonale osłania całe ciało dziecka i przytrzymuje pieluchę na właściwym miejscu. Dość kłopotliwe może być jednak jego zakładanie przez chwiejną jeszcze główkę noworodka.

Pajacyk. To doskonałe ubranko dla nowonarodzonego dziecka. Rozpinany na całej długości, jest bardzo łatwy w obsłudze. Przyda się zwłaszcza dla młodych mam, które boją się zakładania wszelkich ubranek przez główkę.

Kaftanik. Zapinany z przodu, z boku lub na ramieniu jest łatwy do wkładania. Niektóre świeżo upieczone mamy narzekają jednak, że sprawia on trochę trudności podczas przewijania dziecka. Często po prostu zsuwa się i wałkuje na plecach.

śpioszki. Najlepsze są te rozpinane zarówno na ramionach, jak i w kroku. Pozwala to przewinąć dziecko bez zbędnego rozbierania.

skarpetki. Doskonale ogrzewają maleńkie stópki noworodka. Przy okazji przytrzymują również długie nogawki śpioszków. Warto zwrócić uwagę na to, żeby nie były za ścisłe, może to bowiem utrudniać krążenie.

Czapeczka. Trzeba ją założyć, jeśli temperatura w domu nie przekracza 18 stopni Celcjusza lub pod grubszą czapkę przed wyjściem. Najlepiej, aby była cienka, wykonana z bawełny lub trykotu.

Rękawiczki. Doskonale ochronią buzię noworodka przed zadrapaniem paznokciami. Dla wygody maleństwa wykonane powinny być z cienkiej bawełny. Doskonale można je jednak zastąpić, wkładając na rączki cienkie skarpetki.

PIELUSZKI

Zużycie pieluch przez nowonarodzone dzieci jest naprawdę ogromne. Maluchy karmione piersię potrafią robić kupkę nawet kilkanaście razy na dobę. Najbardziej praktyczne będą więc pieluszki jednorazowe. Niestety, są one dosyć drogie, zwłaszcza że zużywa się ich naprawdę dużo. Nieco taniej wychodzi z pewnością używanie pieluch tetrowych. Wymaga to jednak dużo więcej zachodu. Trzeba je bowiem prać w wysokiej temperaturze, suszyć i składać. Używając pieluch tetrowych, warto zaopatrzyć się również w specjalne ceratki, które doskonale przytrzymają pieluszkę oraz zapobiegną przemoczeniu ubranek.

ciąża

WYPOSAŻENIE POKOJU

Urządzając pomieszczenie, w którym będzie przebywał maluszek należy zadbać przede wszystkim o komfort i wygodę. Dobrze również, aby panowała w nim temperatura ok. 20-22 stopni Celcjusza. W takim pokoju z pewnością przyda się lampka nocna, dzięki której będzie można dyskretnie przewijać i karmić maluszka w nocy. Potrzebna będzie również szafka lub komoda na ubranka i pieluchy. Niezbędne sprzęty i przedmioty

Co kobiecznie powinnaś kupić?

Łóżeczko. Będzie to teraz najważniejszy mebel w pokoju. Nie nalezy stawiać go przy oknie, żeby nie narażać dziecka na przeciągi i zmiany temperatury. Unikajmy też sąsiedztwa kaloryfera, który powoduje wysuszanie śluzówki maleństwa, co może zwiększyć ryzyko infekcji. Wybierając odpowiednie łóżeczko, warto zwrócić również uwagę na odstępy między szczebelkami. Nie powinny być one większe niż 7 cm. Mebelek musi być pomalowany bezpiecznym dla dziecka lakierem lub farbą, mieć regulowane dno (dla niemowlaka ustawione na najwyższy poziom). Ważne również, aby miało ono 2-3 wyjmowane szczebelki, które pozwolą starszemu maluchowi samodzielnie wchodzić i wychodzić z łóżeczka.

Przewijak. To specjalny blat wyłożony kocykiem lub ceratowym materacem. Ze względu na wygodę mamy powinien on znaleźć się na wysokości ok. 85-90 cm. Te nakładane na łóżeczka oszczędzają miejsce w małym mieszkaniu. Jeśli mamy dużą łazienkę, to właśnie tam można urządzić kącik pielęgnacyjny. Wygodne są również komody z przewijakiem i miejscem do kąpieli. Niestety, to dość kosztowne sprzęty.

Osłonka na szczebelki. To miękka, wąska mata przyczepiana troczkami lub rzepami po wewnętrznej stronie wezgłowia. Chroni przed uciskiem główkę maluszków mających skłonność do "wędrowania" po materacu.

Pościel. Wybierając odpowiednie posłanie warto zwrócić uwagę na to, z jakiego tworzywa jest ono wykonane. Najlepsze są te złożone w całości z naturalnych włókien. W skład kompletu powinna wchodzić niezbyt gruba kołderka z poszewką, dwa kocyki, dwa prześcieradła, najlepiej frote, z gumką. Pamiętaj również o tym, że noworodek nie potrzebuje poduszki!

KĄPIEL

Istnieje wiele teorii mówiących o tym, ile razy w tygodniu powinno się kąpać noworodka. Lekarze pediatrzy zalecają najczęściej, aby robić to codziennie lub co drugi dzień. Ważne, aby kąpiel odbywała się zawsze o tej samej porze. I niekoniecznie musi to być wieczór. Chociaż, jak twierdza niektórzy, ciepła woda znacznie ułatwia zasypianie.

Jakie akcesoria na pewno przydadzą się podczas kąpieli?

Wanienka. Wybierając wielkość pomyśl, że często trzeba będzie ją przenosić. Niektóre mają półeczki na mydło, a nawet odpływ wody.

Leżaczek podtrzymujący dziecko. Wstawiamy go do wanienki. Ich wybór jest naprawdę spory. Możemy kupić podpórki plastikowe, materiałowe na stelażu i gąbkowe (te są najmniej higieniczne).

Termometr do wody. Może nie jest konieczny, ale jednak jego posiadanie doskonale ułatwi dobór odpowiedniej temperatury.

Ręczniki. Powininy być miękkie, dobrze lgnące do ciała. Świetnie sprawdzą się te z kapturkiem w jednym rogu. Na początku można zastąpić ręczniczki np. pieluszką flanelową, która również bardzo dobrze chłonie wilgoć.

ciąża

PIELĘGNACJA

Skóra noworodka jest bardzo wrażliwa. Wybierając odpowiednie kosmetyki, warto więc o tym pamiętać. Wszelkie środki do pielęgnacji należy używać z wielkim umiarem. Wszystkie preparaty muszą być przeznaczone specjalnie dla niemowląt. Ważne również, aby zawierały pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Najlepsze będą te hipoalergiczne, bezzapachowe, bezbarwne.

Jakie kosmetyki i inne preparaty do pielęgnacji wybrać?

Mydełko. Jest niezbędne do mycia dziecka. Z powodzeniem zastąpi również szampon. Wybór mydełek dla dzieci jest naprawdę ogromny. Najbardziej znane to, Bambino, Bobas, Avent (w płynie).

Spirytus. Potrzebny będzie do pielęgnacji pępka noworodka.

Oliwka. Używa się jej po kąpieli, gdy skóra malucha jest wysuszona. Z powodzeniem można zastąpić ją zwykłą oliwą z oliwek.

Chusteczki nawilżane. Doskonale sprawdzą się podczas codziennego dbania o higienę osobistą noworodka. Przydadzą się zwłaszcza podczas zmiany pampersów.

Krem przeciw odparzeniom. Może to być Linomag, Sudocrem, Bepanthen. Maści te chronią delikatną pupę dziecka przed podrażnieniami.

Pałeczki higieniczne. Przydadzą się podczas czyszczenia zewnętrznych części uszu i przemywania pępka spirytusem.

Nożyczki do paznokci. Aby nie skaleczyć malca, powinnaś używać tych o zaokrąglonych koncówkach.

Proszek do prania. Powinien być bardzo delikatny. Najlepiej wybierać te przeznaczone specjalnie dla niemowląt.

SPACER I PODRÓŻ

Według lekarzy, noworodek, który ukończył miesiąc życia powinien spędzać na świeżym przynajmniej dwie godziny dziennie. Warto więc wybrać dobry wózek i fotelik samochodowy, aby wszystkie spacery i podróże z maluszkiem były naprawdę udane.

Co powinnaś kupić?

Wózek. W sklepach znaleźć można bardzo dużo modeli dziecięcych wózków. Warto jednak dobrze zastanowić się nad jego wyborem. Dobry wózek musi być niewywrotny i dobrze zamortyzowany, by nie narażać maleństwa na wstrząsy. Ważna jest także wygoda mamy. W końcu to ona będzie wpychać wózek do ciasnej windy lub taszczyć go po schodach. Kupując wózek, warto również zwrócić uwagę, czy wyposażony on jest w takie dodatki, jak duży, łatwo dostępny kosz na zakupy, ocieplany pokrowiec i torbę na podręczne drobiazgi.

Fotelik samochodowy. Zapewnia on dziecku bezpieczeństwo podczas podróży samochodem. Przewożenie malucha bez fotelika jest nie tylko nielegalne, ale po prostu nierozsądne i bardzo ryzykowne. Kupując odpowiedni sprzęt, warto dopasować go do wagi dziecka. Najpraktyczniejszy będzie fotelik w postaci kołyski z rączką. Łatwo będzie bowiem przenieść w nim śpiące niemowlę. Przed zakupem należy również sprawdzić, czy pasy w naszym samochodzie są wystarczająco długie, by przypiąć określony model fotelika.

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

KALENDARZ CIĄŻY: Zobacz, jak rozwija się twoje dziecko miesiąc po miesiącu!

Kalendarz ciąży pomoże Ci zrozumieć, jakie zmiany zachodzą w Twoim organizmie przez 9 miesięcy oraz jak w tym czasie rozwija się maluszek w Twoim brzuchu.

Co Cię czeka na porodówce? Pokonaj lęk przed nieznanym! PORADY DLA PRZYSZŁYCH MAM

Wielki finał tuż-tuż, a ty próbujesz wyobrazić sobie ten dzień. Bez obaw – pomożemy ci się do niego przygotować.

Polecane wideo

Komentarze (19)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 04.03.2012 21:17
W sklepie Dzieckolandia.pl znalazłam ogromny asortyment ubranek dla dzieci w różnym wieku. Są znanych polskich jak i zagranicznych marek. Najfajniejsze jest to, że sa w przyzwoitych cenach, a ich jakość jest rewelacyjna.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.01.2012 19:11
Ostatnio kupiliśmy z mężem wiaderko tummy-tub. Znaleźliśmy stronę o nim – tummy-tub.pl i po przeczytaniu i obejrzeniu filmików zdecydowaliśmy się na zakup do kąpieli dla naszego maluszka. Codzienna kąpiel odmieniła się o 360 stopni. Odbywa się spokojnie, bezpiecznie oraz przyjemnie. Nasz bobas czuje się świetnie w wiaderku tummy tub.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.06.2011 20:27
Już sama nie wiem jak to jest z tym przewijakiem, jedne z was chwalą drugie piszą, że zbędny. Chyba zależy od wprawy co? Blue-amelia, dziękuję za cynk o tym preparacie muszę się rozejrzeć za tym preparatem. Dotychczas widziałam tylko emulsję.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.05.2011 23:32
Swietna lista! Ostatnio widzialam kolejna nowosc dla mamus - krem do pelegnacji brodawek sutkowych Flosleku. Az stanelam przy pólce w drogerii by poczytac jakie ma sklad i dzialanie. Łagodzi bol i szorstkosc skory... Szkoda ze za moich czasów takich nie bylo ale i tak dawalysmy rade :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.04.2011 13:27
he he zycze powodzenia mnie na szczescie porod ominie bo nie zamierzam miec dzieci
odpowiedz

Polecane dla Ciebie