Magia narodzin: Jak przebiega poród w różnych zakątkach świata? MASA CIEKAWOSTEK

Jak wyglądają obrzędy porodowe w różnych krajach, społecznościach i kulturach?
Magia narodzin: Jak przebiega poród w różnych zakątkach świata? MASA CIEKAWOSTEK
02.03.2011

Przyjście na świat dziecka to w każdej kulturze bardzo znaczące wydarzenie. Niezależnie od zakątka świata, rodzącej matce zawsze towarzyszą te same uczucia – wielka miłość do swojego maluszka oraz strach o jego zdrowie. Jednak już sam poród, chociaż podyktowany przez biologię, nie wszędzie wygląda tak samo. W wielu kulturach jest to wydarzenie wymagające szczególnych przygotowań i działania. Często z tym niezwykłym cudem narodzin wiążą się również niesamowite rytuały i obrzędy podyktowane przez lokalne wierzenia i religie.

Obrzędy porodowe w różnych zakątkach świata wyglądają zupełnie inaczej...

Narodziny w Amazońskiej Puszczy

Przygotowania do narodzin dziecka bardzo ciekawie przebiegają w plemieniu wojowniczych Indian Kayapo. Kiedy zbliża się poród, inne kobiety malują ciężarną w rytualne wzory. Akuszerka wciera natomiast w brzuch przyszłej mamy specjalne zioła mające złagodzić ból. Nad prawidłowym przebiegiem porodu czuwa matka rodzącej kobiety, która najczęściej wykonuje również łagodzący wszelkie dolegliwości masaż całego ciała. W porodzie nie może za to uczestniczyć mąż ciężarnej, który jedynie z daleka wyczekuje na pierwszy krzyk swojego dziecka.

Poród wśród Romów

Romowie uważają, że kobieta w czasie ciąży i porodu jest nieczysta i tym samym łatwiej podlega działaniom złych mocy. Członkowie romskiej wspólnoty za wszelką cenę unikają więc porodów domowych. Wszyscy bowiem wierzą, że może to przynieść wielkie nieszczęście pozostałym mieszkańcow. Co więcej, krótko po porodzie niszczone jest również wszystko to, co dotknęła rodząca. Jednak nie tylko sam poród stanowi dla Romów wielkie zagrożenie. Za wszelką cenę starają się oni unikać kontaktu ze świeżą upieczoną matką, do czasu gdy ta nie ochrzci swojego dziecka.

 

 

poród

Cud narodzin na Saharze

Kobiety wywodzące się z koczowniczego plemienia Tuaregów rodzą swoje dzieci bezpośrednio na pustyni. Społeczność ta wierzy bowiem, że krew podczas porodu powinna wsiąkać bezpośrednio w piasek. To odwieczny rytuał oddający rodzącą kobietę i jej dziecko w ręce natury. Co ciekawe, podczas porodu kobiecie towarzyszy jedynie wiejska akuszerka i mąż. To właśnie oni pilnują, aby wszystko przebiegało bez komplikacji. Jeżeli natomiast pojawiają się jakieś trudności, zdarza się, że mąż rodzącej składa Bogu ofiarę z kozy i błaga go o pomyślne rozwiązanie.

Obrzędy porodowe w Tanzanii

W kulturze Masajów dzieci są symbolem zamożności. Powszechna wśród tych ludów poligamia sprawia, że niektórzy mężczyźni mają nawet po 10 żon i około setki dzieci. Co ciekawe, dziewczynki już w wieku niemowlęcym są swatane z określonym kandydatami na ich mężów. Sam poród natomiast musi zawsze przebiegać według charakterystycznych zasad. Rodzącej kobiecie towarzyszy jedynie doświadczona akuszerka. Co więcej, ciężarne nie mogą podczas porodu krzyczeć ani okazywać swojego bólu. Według wierzeń poród musi bowiem odbywać się w ciszy.

Powitanie noworodka w Mongolii

Mieszkańcy Mongolii to osoby bardzo przesądne, dlatego też zaraz po porodzie, nowonarodzone dziecko poddawane jest wielu rytuałom. Maluchowi odśpiewana zostaje specjalna pieść mongolska, mająca zapewnić mu szczęśliwe życie. Co ciekawe, mieszkańcy tego kraju uważają, że dziecko do ukończenia trzech lat nie posiada wcale duszy i znajduje się w okresie przejściowym między życiem ziemskim i życiem wiecznym. Ludzie ci nie widzą więc potrzeby określania, zaraz po porodzie, płci dziecka. Z powodu takich przyzwyczajeń, na ulicach Mongolii często można spotkać małych chłopców przebranych w dziewczęce sukienki.

 

 

 

obrzędy porodowe

Narodziny dziecka w Somalii

Somalia to kraj, w którym liczba zgonów podczas porodów jest największa. Przyczyn tego faktu należy poszukiwać w niehigienicznych warunkach, w jakich odbywają się narodziny dziecka. Częstą przyczyną śmierci kobiet są również liczne ciążowe powikłania, którym nie da się zapobiec z powodu utrudnionego dostępu do opieki medycznej. Na zdrowie rodzących bardzo źle wpływa także rytuał obrzezania. Według Somalijczyków, tylko obrzezana kobieta jest godna wydania na świat potomstwa. Paradoksalnie jednak, zabieg obrzezania utrudnia poród i sprawia, że kobieta bardziej odczuwa porodowy ból, a krocze goi się dłużej i częściej dochodzi do zakażeń.

Powitanie nowego życia w Ghanie

Według mieszkających tam ludów bezpłodność kobiety jest najważniejszym powodem usprawiedliwiającym decyzję o rozwodzie. Narodziny dziecka to bowiem wyraz bogactwa jego rodziców. Przyjście na świat potomstwa jest więc bardzo ważnym wydarzeniem w całej społeczności. Co ciekawe, mieszkańcy Ghany wierzą, że dziecko po matce dziedziczy jedynie swoją krew i ciało, a po ojcu duszę. Mężczyzna jako głowa rodziny ma również zaszczyt nadania imienia swojemu potomkowi, które często upamiętnia jego zmarłych przodków.

Karina Hefner

Zobacz także:

Skurcze ciążowe: Jak rozpoznać ich rodzaje? PRZEJRZYSTY PRZEWODNIK

Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych? Czy te, które pojawiają się już po porodzie, są bolesne?

WIEK NA DZIECKO: Wady i zalety wczesnego i późnego macierzyństwa. Co się bardziej opłaca?

Część kobiet woli wcześnie urodzić i wychować dziecko, część chce najpierw coś osiągnąć i zapewnić sobie stabilizację finansową. Które robią lepiej?

Komentarze (29)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 25.03.2011 13:44
no pewnie ale ja na szczescie mam swoj rozum i nie pozwole sie poniżac i nigdy w ciazy nie bede
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 02.03.2011 21:35
pieść mongolska - tylko co to jest?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.03.2011 20:20
wszystko co dzieje sie w swiecie swiadczy tylko o tym ze kobiety sa ponizane i traktowane jak maszyny do rodzenia...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.03.2011 19:57
świetny artykuł, w końcu wiadomości o których mało kto wie a chętnie się dowie. Gratuluję oryginalności.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.03.2011 17:33
ciekawy artykuł ;) bardzo bardzo fajny! brawo!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo