BEZ TABU: Jak przebiega poród u nastolatki?

Kobieta zachodząca w ciążę przed 20. rokiem życia musi się liczyć z większym prawdopodobieństwem komplikacji przy porodzie. Jak się do niego przygotować?
BEZ TABU: Jak przebiega poród u nastolatki?
Fot. iStock
13.05.2019

16-letnia Alicja, mieszkanka wsi pod Gorzowem Wielkopolskim wyszła wieczorem z domu. Po kilku godzinach jej rodzice zaniepokojeni faktem, że nie mogą dodzwonić się do córki, zawiadomili policję, która natychmiast rozpoczęła poszukiwania nastolatki. Funkcjonariusze skontaktowali się m.in. z bliskim kolegą dziewczyny i od niego dowiedzieli się, że Alicja jest w zaawansowanej ciąży, o czym nie miała pojęcia jej rodzina.

Zobacz także: Jak przebiega ciąża u nastolatki?

Po kilku godzinach policjanci przeczesujący teren natknęli się na zaginioną, która leżała na łące, w wysokiej trawie. Obok niej znaleźli noworodka. Zarówno chłopiec, jak i jego matka byli w dobrej formie fizycznej.

Media co pewien czas informują o podobnych przypadkach, gdy młode dziewczyny rodzą dzieci całkowicie niespodziewanie dla otoczenia, które nie zauważa zmian zachodzących w sylwetce, często ukrywanych pod odpowiednio dobranymi ubraniami.

Jednak nie wszystkie nastolatki mogą liczyć na tak łatwy poród. U kobiety, która nie ukończyła 20. lat ciąża i jej finał są bowiem uznawane za stan podwyższonego ryzyka.

Gdy poród przychodzi zbyt szybko…

U nastolatki znacząco zwiększa się prawdopodobieństwo urodzenia dziecka przed terminem, między 22. a 36. tygodniem ciąży. Według niektórych badań odsetek ciąż zagrożonych porodem przedwczesnym sięga nawet 40 proc. Jego przyczyn może być wiele. Wśród nich warto wymienić częste infekcje dróg moczowych, niską masę ciała przed zajściem w ciążę, nadciśnienie oraz zajście w ciążę przed upływem trzech lat od pojawienia się menarche, czyli pierwszego w życiu cyklu menstruacyjnego.

Poród przedwczesny może być również konsekwencją zbyt późnego zgłoszenia się do lekarza. Rozwiązanie przyspiesza też stres, z którym zmaga się wiele ciężarnych nastolatek, odtrącenie przez bliskich, psychiczna przemoc w rodzinie oraz problemy z ojcem dziecka, często nie poczuwającym się do odpowiedzialności za przyszłego potomka. Przed terminem rodzą również nastolatki pijące w ciąży alkohol i palące papierosy, co niestety jest zjawiskiem dość powszechnym.

Poród bywa dla nastolatki traumatycznym doświadczeniem, zarówno psychicznym, jak i fizycznym. Ze względu na tzw. niewspółmierność porodową (miednica młodej kobiety okazuje się zbyt mała w stosunku do główki dziecka) częściej występuje konieczność wykonania cesarskiego cięcia. Zabieg polega na rozcięciu powłok brzusznych oraz macicy i wyjęciu dziecka. Jeżeli „cesarka” jest planowana przeprowadza się ją w znieczuleniu. Jeżeli jednak wykonuje się ją nieplanowo, najczęściej kobietę znieczula się ogólnie.

Cięcie cesarskie to dość poważna operacja, dlatego dojście do pełnej formy zajmuje więcej czasu niż w przypadku porodu naturalnego. Niekiedy trzeba pozostać w szpitalu nawet tydzień, wszystko zależy od samopoczucia i tempa gojenia się rany.

Problemy wcześniaków

Ciąża nastoletnich dziewczyn wiąże się także z większym ryzykiem powikłań, np. hypotrofii, czyli niskiej masy urodzeniowej dziecka. Jej konsekwencją jest zwiększone prawdopodobieństwo wad wrodzonych i zaburzeń genetycznych, a także  śmierci okołoporodowej. Dzieci z hypotrofią są bardziej narażone na zaburzenia krzepnięcia krwi, prowadzące do nadciśnienia płucnego czy martwiczego zapalenia jelit.

Badania przeprowadzone w Klinice Położnictwa Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie wykazały, że u 20 proc. noworodków urodzonych przez nastolatki występowały cechy wcześniactwa. U ponad 15 proc. stwierdzono urazy okołoporodowe, 21proc. demonstrowało objawy zamartwicy, a u 8 proc. rozpoznano wady rozwojowe.

Inne prace naukowe informują, że dzieci urodzone przez matki, które nie ukończyły 16. roku życia rozwijają się znacznie gorzej od potomków kobiet czekających na urodzenie pierwszego dziecka do osiągnięcia pełnoletniości. Częściej występują u nich problemy ze strony systemu oddechowego i układu krążenia oraz zaburzenia w rozwoju psychofizycznym i intelektualnym.

Warto również pamiętać, że w świetle prawa osoba przed 18. urodzinami nie posiada jeszcze pełni praw obywatelskich, w tym rodzicielskich. Decyzje dotyczące prowadzenia ciąży i porodu wymagają wówczas zgody jej przedstawiciela ustawowego, czyli zwykle rodzica. Między 16. a 18. rokiem życia dziewczyna ma prawo odmówić np. wykonania cięcia cesarskiego, nawet jeśli zabieg akceptuje jej matka. W takim wypadku decyzję musi podjąć sąd opiekuńczy.

Zobacz także: „Idealne geny”. Ich córkę nazywają najpiękniejszą dziewczynką na świecie

Młode mamy chwalą się perfekcyjnym makijażem prosto z... porodówki. Kontrowersyjny trend podbija Instagram
Młode mamy chwalą się perfekcyjnym makijażem prosto z... porodówki. Kontrowersyjny trend podbija Instagram - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie