Tyle dzieci to maksimum. Sporo ryzykujesz, jeśli urodzisz więcej

Naukowcy udowodnili, że każda kolejna ciąża fatalnie wpływa na zdrowie kobiety.
Tyle dzieci to maksimum. Sporo ryzykujesz, jeśli urodzisz więcej
Fot. iStock
10.06.2018

Z roku na rok coraz później decydujemy się na potomstwo i rodzimy mniej dzieci, niż kobiety z pokolenia naszych matek i babć. W skali całego kraju to ogromny problem, bo oznacza mniejsze wpływy z podatków i kłopot np. z wypłatą emerytur dla starszych obywateli. Im mniej nas jest, tym trudniej zapanować nad budżetem państwa. Cierpi również rynek pracy, bo brakuje osób chcących podjąć zatrudnienie.

 Jeszcze nikt nie pokazał macierzyństwa w tak brutalny sposób. Aż chce się płakać

Ale to tylko jedna strona medalu. Okazuje się, że dla samych kobiet niższa dzietność to informacja jak najbardziej pozytywna. Udowodniono bowiem, że im mniej mamy pociech, tym jesteśmy zdrowsze. Każda kolejna ciąża i poród fatalnie wpływają na naszą kondycję. Tak przynajmniej twierdzą naukowcy z prestiżowego Uniwersytetu w Cambridge.

Udało im się ustalić, ile maksymalnie powinnyśmy rodzić dzieci, żeby później żyć długo i szczęśliwie. Z każdym kolejnym wzrasta ryzyko poważnych chorób i przedwczesnego zgonu. I to znacznie…

Wpływ liczby dzieci na zdrowie kobiety

fot. Unsplash

Badacze z brytyjskiego uniwersytetu ustalili jednoznacznie, że im więcej kobieta rodzi dzieci, tym większe ryzyko, że wystąpią u niej takie problemy zdrowotne jak zawał lub niewydolność serca, a także udar mózgu. Jest się czego bać, bo matka piątki pociech ma o 40 procent większe szanse na to, że w czasie kolejnych 30 lat poważnie zachoruje, niż ta, która urodziła jedno lub dwoje dzieci.

Posiadanie wielodzietnej rodziny to o 30 procent większe ryzyko chorób serca (zwłaszcza zawału), o 25 proc. - udaru mózgu i 17 proc. - niewydolności serca. W porównaniu z kobietą, która zachodziła w ciążę maksymalnie 1-2 razy. Posiadanie trzech lub czterech dzieci może się skończyć bardzo podobnie.

Z czego to wynika? Macierzyństwo jest bardzo stresującym i wymagającym doświadczeniem, które bezpośrednio wpływa m.in. na kondycję naszego serca. Swoje robi również to, że zajmując się dziećmi zapominamy o własnych potrzebach.

Zobacz również: Pokazała macierzyństwo bez cenzury. Musisz zobaczyć te zdjęcia, zanim urodzisz dziecko

Wpływ liczby dzieci na zdrowie kobiety

fot. Unsplash

Wykazaliśmy, że ciąża i poród bardzo wpływają na prawidłowe działanie serca. Z kolei macierzyństwo wiąże się z ogromnym stresem, który też nie pozostaje obojętny dla stanu zdrowia. Upubliczniając wyniki tego badania nie chcemy jeszcze bardziej denerwować kobiet. Mamy nadzieję, że dzięki temu uda się pozytywnie wpłynąć na ich styl życia i poziom opieki zdrowotnej - tłumaczy dr Clare Oliver-Williams, cytowana przez portal dailymail.co.uk.

To nie koniec kiepskich wiadomości. Odkryto również zależność między poronieniami, a późniejszymi problemami ze zdrowiem. W przypadku kobiet, które nie donosiły ciąży, ryzyko chorób serca wzrasta o aż 60 procent. Przede wszystkim dlatego, że kłopoty z płodnością wynikają zazwyczaj z nierozpoznanych jeszcze chorób.

Mało? Badacze wykazali również, że wbrew poprzednim doniesieniom, karmienie piersią wcale nie zmniejsza ryzyka niewydolności czy zawału serca.

Zobacz również: Wymachuje niemowlakiem jak szmacianą lalką. To nagranie wstrząsnęło Internetem

Wpływ liczby dzieci na zdrowie kobiety

fot. Unsplash

Trudno jednak nie zauważyć dobrej strony tego odkrycia. Dzięki ustaleniom naukowcom z Cambridge lekarze będą świadomi, że posiadanie wielodzietnej rodziny to czynnik ryzyka. Kobiety, które urodziły od 3 do 5, a nawet więcej dzieci, powinny być otoczone specjalistyczną opieką, aby wykryć ewentualną chorobę na wczesnym etapie.

To także sygnał wysłany w stronę matek - rozumiemy, że zajmując się dziećmi możecie nie mieć czasu, by zadbać o siebie, ale czas najwyższy to zrobić. Co z tego, że będziesz na każde zawołanie swoich pociech i wszystko podporządkujesz ich wygodzie, jeśli pewnego dnia może cię zabraknąć. I to znacznie wcześniej, niż myślisz.

Badanie zrealizowano na grupie ponad 8 tysięcy kobiet w wieku od 45 do 64 lat. Wiele z nich boryka się już z bardzo poważnymi problemami zdrowotnymi, które mogą zagrażać ich życiu.

Komentarze (15)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 11.06.2018 00:48
Moja prababcia przeżyła 103 lata, a urodziła 14 dzieci. :D
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 5) 10.06.2018 08:46
Po 10 latach w korpo, urlop macierzyński, mimo, że młody czasem dokazuje, naprawdę odczuwam jak urlop. Może za 5 lat zdecyduje się na drugie. Na więcej będzie za późno.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.06.2018 08:09
A ja chcę mieć dwójkę w przyszłości i jeśli wszystko pójdzie dobrze to nie wyobrazam sobie ich nie mieć.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.06.2018 07:02
Moim zdaniem już nawet jedno jest zbędne, po co niepotrzebnie ryzykować? Nie czuję się na tyle super zdrowa, aby świadomie niszczyć swój organizm.
zobacz odpowiedzi (8)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo