Jak używać wkładek laktacyjnych? 5 praktycznych porad

Wkładki laktacyjne to produkt, który trafia na listę wyprawkową kobiet spodziewających się dziecka. Zanim jednak zaczniesz je używać, poznaj kilka praktycznych porad na temat ich stosowania.
Jak używać wkładek laktacyjnych? 5 praktycznych porad
fot. materiały prasowe
13.04.2018

Wkładki laktacyjne to akcesoria, które przydają się większości przyszłym mamom. Chronią odzież przed nieestetycznymi plamami w momencie nadmiernego wycieku pokarmu, a jednocześnie zabezpieczają brodawki przed otarciami.

Zanim zaczniesz korzystać z wkładek laktacyjnych

Zanim jednak sięgniesz po wkładki laktacyjne, warto zastanowić się nad wyborem konkretnego modelu. Okazuje się, że ma to znaczenie, wpływając nie tylko na komfort noszenia, ale przede wszystkim na skuteczność ochrony przed przeciekaniem.

  • Chłonność i grubość

Wydaje Ci się, że tylko grube wkładki wyróżniają się wysoką chłonnością? Nic bardziej mylnego. Nowoczesne wyroby, np. cienkie wkładki laktacyjne Discreet Elegance mają żelowy wkład, który charakteryzuje się doskonałymi właściwościami absorbującymi. Nie musisz więc wybierać między chłonnością a grubością – oba parametry idą ze sobą w parze, gwarantując bardzo dobrą ochronę.

  • Dobra jakość materiałów

Przy wyborze wkładek laktacyjnych liczy się nie tylko chłonność. Istotną rolę odgrywa także jakość materiałów, co przekłada się na komfort i bezpieczeństwo. Należy wybierać produkty zaklasyfikowane do wyrobów medycznych, które wykonane są z materiałów oddychających. Dzięki temu pozwalają zapobiec podrażnieniom i odparzeniom – są delikatne dla skóry.

  • Dobra przyczepność

Od przyczepności zależeć będzie m.in. ochrona przed przeciekaniem. Dlatego wybieraj wyłącznie wkładki z paskiem mocującym. Dla jeszcze większego zabezpieczenia, warto postawić na akcesoria z podwójnym paskiem samoprzylepnym.

  • Profilowany kształt

Im wkładki lepiej dopasowane do kształtu piersi, tym ich noszenie jest wygodniejsze. Dlatego wybieraj wyroby o ergonomicznym kształcie, by ściśle przylegały do ciała. Dzięki temu w ogóle nie poczujesz, że miseczka biustonosza wyłożona jest wkładką.

Jednorazowe czy wielokrotnego użytku?

 Chociaż największą popularnością cieszą się wkładki laktacyjne jednorazowe, wiele kobiet decyduje się na zakup wkładek wielorazowych. Która z opcji jest lepsza?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – sporo zależy od indywidualnych preferencji. Mimo że w finalnym rozrachunku wkładki wielorazowe mogą być tańsze, musisz mieć świadomość konieczności częstego ich prania. Zadaj więc sobie pytanie: czy będziesz mieć czas, aby na bieżąco prać wkładki? Pod tym względem to właśnie wkładki jednorazowe są dużo wygodniejsze.

O tym pamiętaj, korzystając z wkładek laktacyjnych

Chociaż w używaniu wkładek laktacyjnych nie ma większej filozofii, warto mieć na uwadze kilka praktycznych wskazówek. Dzięki temu noszenie tego typu akcesoriów wewnątrz miseczki będzie bardziej komfortowe.

1. Często wymieniaj wkładki

Niezależnie od tego, czy nosisz wkładki laktacyjne Discreet Elegance, czy inne, ze względów higieny zaleca się je wymieniać dość często – najlepiej po każdym karmieniu. Pozwoli to na zachowanie maksymalnej higieny.

Oczywiście musisz wziąć pod uwagę m.in. to, jak szybko wkładki mokną. Jeżeli zmagasz się ze sporym wyciekiem pokarmu, musisz zmieniać je znacznie częściej w porównaniu z kobietami, u których wyciek jest dużo mniejszy.

2. Dobrze przymocuj wkładki

Od dobrego przylegania wkładek zależeć będzie ochrona odzieży przed przeciekaniem. Upewnij się więc, że pasek mocujący solidnie przylega do biustonosza.

Jeżeli chcesz mieć pewność dobrej przyczepności wkładki, wybieraj akcesoria z podwójną taśmą mocującą, np. wkładki laktacyjne Discreet Elegance.

3. Zachowaj higienę

Przy używaniu wkładek laktacyjnych ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny. Za każdym razem, gdy wkładasz do miseczki nową wkładkę, upewnij się, że pierś jest czysta. Pamiętaj również o tym, by wkładek dotykać czystymi rękami.

4. Używaj wkładek zawsze po karmieniu piersią

Jeżeli zmagasz się z dużymi wyciekami pokarmu, nie czekaj z noszeniem wkładek na ostatnią chwilę. Umieść je bezpośrednio po karmieniu, dzięki temu prawdopodobieństwo uniknięcia plam na odzieży będzie większe.

5. Noś wkładki, gdy wychodzisz na dłużej

Jeśli zdarzy się, że musisz wyjść z domu na dłużej, pamiętaj o wkładkach laktacyjnych. Zbyt długie przerwy w karmieniu przyczyniają się do zwiększonego napływu pokarmu, co może skutkować jego wyciekaniem.

Wkładki laktacyjne są niezastąpione w okresie karmienia piersią – szczególnie, jeśli zmagasz się z nawałami pokarmu lub masz poranione piersi. Ich używanie pomoże uniknąć nieestetycznego przemakania odzieży oraz pozwoli zmniejszyć dyskomfort związany z podrażnieniami uszkodzonych brodawek.

Komentarze (1)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 13.04.2018 07:38
A jakie wkładki polecacie? ;-)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo