Co się dzieje w ciele przyszłej mamy w pierwszych dwóch miesiącach ciąży?

Objawy ciąży mogą pojawić się w różnym momencie. Każda ciąża jest inna i w różnym stopniu możesz odczuwać jej pierwsze oznaki. W Twoim ciele w pierwszych dwóch miesiącach zachodzą duże zmiany. Sprawdź, co się wtedy dzieje.
Co się dzieje w ciele przyszłej mamy w pierwszych dwóch miesiącach ciąży?
22.12.2016

Pierwszy trymestr to okres, w którym dziecko jest najbardziej wrażliwe na czynniki zewnętrzne. Musisz zatem szczególnie zadbać o zdrową dietę i regularny tryb życia. Zapewnisz dzięki temu maluszkowi dobre warunki do dynamicznego rozwoju. Na początku temperatura twojego ciała może być nieco podwyższona, w dodatku może temu towarzyszyć rozdrażnienie lub zmęczenie. Te objawy mogą przypominać Ci początek przeziębienia. Nie martw się jednak - jeśli masz podejrzenia, że jesteś w ciąży, zacznij od zrobienia testu ciążowego.

W czwartym tygodniu ciąży możesz odczuwać symptomy, które mogą przypominać Ci zespół napięcia przedmiesiączkowego – możesz czuć bóle piersi, nadwrażliwość, przemęczenie. Czasem zdarza się, że w terminie, w którym spodziewasz się miesiączki, pojawia się plamienie. Niektóre kobiety mają takie krwawienia w pierwszym etapie ciąży – to skutek zagnieżdżania się komórki w ścianie macicy. Każdą wątpliwość powinnaś skonsultować się ze swoim lekarzem – szczególnie, kiedy już wiesz, że jesteś w ciąży.

Pierwsze cztery tygodnie to czas, kiedy jeszcze niezbyt wiele możesz zauważyć. W 4. tygodniu zarodek zagnieżdża się w ścianie macicy, co powoduje wzrost produkcji hormonów – progesteronu i estrogenu. Może to powodować pierwsze ciążowe objawy – nudności, zgagę, ból brzucha, zaparcia i wzdęcia. Nie martw się - z większością z tych dolegliwości poradzisz sobie domowymi sposobami. Ok. 2 tygodnie od zapłodnienia zaczyna się rozwijać łożysko, które jest odpowiedzialne za łączność między maluchem a układem krążenia mamy.

Pamiętaj o przyjmowaniu kwasu foliowego. Najlepiej rozpocząć suplementację już na 3 miesiące przed planowaną ciążą. Jeśli jeszcze nie zaczęłaś przyjmować kwasu foliowego, dobrze, byś teraz zaczęła to robić. Jest on niezbędny do prawidłowego rozwoju malucha. Ma ogromny wpływ na kształtowanie cewy nerwowej. Kwas foliowy ma też wpływ na budowanie DNA i na pracę wszystkich komórek ciała. Przyjmowanie kwasu foliowego w ciąży może zapobiec wielu poważnym wadom rozwojowym u malucha.

Nawet jeśli zewnętrznie nie widać zmian w Twoim wyglądzie, możesz czuć się zmęczona ze względu na to, że ciąża to duże wydatek energetyczny dla organizmu. W 6. tygodniu Twój maluch ma już 4 mm, bije mu serce, zawiązuje się cewa nerwowa, której jeden koniec tworzy mózg, a drugi rdzeń kręgowy. W 7. tygodniu dziecko powiększa się już do 7-13 mm. Jego główka jest bardzo duża w porównaniu do reszty ciała. To dobry moment na wizytę u ginekologa, który zacznie pomiar przyrostu masy ciała, co jest jednym z wyznaczników diagnozowania stanu zdrowia malucha. W 8. tygodniu ciąży maluch ma już 15-20 mm, a jego organy wewnętrzne coraz bardziej się specjalizują. Razem ze wzrostem malucha powiększa się także Twoja macica.

W pierwszych miesiącach zmiany mogą być niedostrzegalne na zewnątrz. Twój organizm jednak inicjuje wielkie przemiany, dlatego w tym czasie możesz czuć się bardziej zmęczona niż zazwyczaj. Pamiętaj, aby szczególnie o siebie dbać – zdrowo się odżywiaj, dbaj o wypoczynek i odpowiednią aktywność fizyczną.

Aby dowiedzieć się więcej na temat przebiegu ciąży na poszczególnych etapach, warto skorzystać z kalendarza ciążowego.

Komentarze (1)

Ocena: 5 / 5
gerasa (Ocena: 5) 13.01.2017 14:52
Jak tylko zaszłam w ciążę lekarz kazał mi brać folik mama, tak więc juz w tej chwili jestem na początku 8 miesiąca, biorę folika mam 2/3 trymestr. Duzo czytałam o tym, że to bardzo ważna witamina dla kobiet w ciąży i dziecka.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo