Mamo, czy wiesz, jak zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie maluszka?

Gdy niemowlę przychodzi na świat, jego organizm nie jest jeszcze w pełni dojrzały. W pierwszych latach życia dojrzewają poszczególne narządy i układy, a maluszek jest jeszcze bardzo wrażliwy. Właśnie dlatego dziecko, w szczególnym okresie 1000 pierwszych dni życia, liczonym od poczęcia przez pierwsze lata życia, wymaga szczególnej opieki. Czy wiesz, jak zadbać o swoje dziecko, aby było zdrowe i radosne?
Mamo, czy wiesz, jak zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie maluszka?
16.12.2016

Kiedy maluszek jest zadowolony, chętnie się bawi i poznaje świat, szczęśliwa jest też cała rodzina. To wyjątkowy czas intensywnego rozwoju dojrzewającego organizmu. Rodzice na wiele sposobów mogą wspierać ten proces, m.in. poprzez sposób żywienia.

Wszystko zaczyna się w brzuszku

Po narodzinach układ pokarmowy niemowlęcia, choć zdolny do podjęcia podstawowej funkcji, jest jeszcze wyjątkowo wrażliwy i wciąż dojrzewa. Na prawidłowe działanie i jego rozwój ogromny wpływ ma sposób żywienia maluszka – dlatego prawidłowa dieta w pierwszych latach życia odgrywa kluczową rolę.

„Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niemowlę powinno być karmione wyłącznie mlekiem mamy przez 6 pierwszych miesięcy życia. Karmienie piersią powinno być kontynuowane do 2. roku życia lub dłużej, przy jednoczesnym wprowadzaniu do diety dziecka pokarmów uzupełniających. Zdarzają się sytuacje, kiedy kobieta nie może karmić piersią. W tych rzadkich przypadkach należy się skonsultować z lekarzem pediatrą i wybrać odpowiednie do potrzeb dziecka mleko modyfikowane, na przykład takie, które zostało stworzone z myślą o delikatnym
i dojrzewającym brzuszku” – tłumaczy Lucyna Bienek, doradca marki Bebiko PRO+ 2.

Pierwsze chwile i dotyk mamy

Przyszła mama dba o zdrowie i prawidłowy rozwój swojego dziecka już w trakcie ciąży, zmieniając styl życia i dbając o swoją dietę. Po narodzinach najlepszym sposobem żywienia niemowlęcia jest karmienie piersią. Zaspokojenie tej podstawowej potrzeby maluszka, a także zapewnienie mu spokojnego snu oraz pielęgnacji sprawiają, że dziecko jest pogodne i chętnie nabywa nowe umiejętności. Właśnie te codzienne czynności pogłębiają więź i bliskość między maluszkiem
a rodzicami. To wszystko sprawia, że niemowlę czuje się bezpieczne, a dzięki temu szczęśliwe.

Stały rytm dnia to podstawa

W pierwszych latach życia to rodzice przyzwyczajają dziecko do stałego rytmu dnia – maluszek lubi działać według określonego harmonogramu. Stałe godziny karmienia, snu oraz zabawy dają mu poczucie bezpieczeństwa, a co za tym idzie – wpływają na jego samopoczucie. Istotne dla nastroju są również warunki, w jakich dziecko funkcjonuje – spokój w czasie karmienia, optymalna temperatura w pokoju oraz wietrzenie pomieszczeń, w których przebywa niemowlę. Chętne do zabawy dziecko z radością poznające świat to z kolei szczęście całej rodziny.

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo