Macierzyński savoir vivre: Jak poinformować o ciąży? Kogo wybrać na chrzestnych? Jak wybrać imię dla dziecka?

Dr Irena Kamińska-Radomska z programu „Projekt Lady” radzi jak być mamą i damą.
Macierzyński savoir vivre: Jak poinformować o ciąży? Kogo wybrać na chrzestnych? Jak wybrać imię dla dziecka?
Fot. iStock
30.10.2016

Kultury osobistej nie można sobie kupić. Nad dobrymi manierami trzeba pracować przez całe życie. Warto poznawać zwyczaje i obowiązujące zasady, zamiast z góry je przekreślać i twierdzić, że lepiej żyć po swojemu. Etykieta jeszcze nikomu nie zaszkodziła, ale braki w tym temacie już tak. Tylko skąd wiadomo, co wypada, a co jest już w złym guście? Z pomocą przychodzi klasyczna sztuka savoir vivre i eksperci tacy jak dr Irena Kamińska-Radomska.

Specjalistka ds. etykiety znana z programu „Projekt Lady” w poradniku „Jak zostać Damą?” porusza kilka kwestii, o których rzadko się mówi. Szczególnie niedoceniany jest temat manier w ciąży i tuż po porodzie. Czy na pewno wiesz, jak ogłosić światu, że spodziewasz się dziecka? Czym kierować się wybierając imię dla potomstwa? Gdzie możesz swobodnie karmić piersią i jak poprosić bliskich o zostanie rodzicami chrzestnymi?

Każda mama nie tylko może, ale powinna być damą. Oto kilka wskazówek, które powinnaś wziąć sobie do serca w tym szczególnym momencie.

Zobacz również: O tym nie rozmawiaj z żadną matką. Lista tematów, które je DRAŻNIĄ

 

mama savoir vivre

fot. Thinkstock

Jak poinformować o ciąży?

Ekspertka radzi, by najpierw dowiedział się o tym ojciec dziecka, co dla niektórych wcale nie jest oczywiste. Następnie należy podzielić się dobrą nowiną z najbliższymi członkami rodziny. Najlepiej ze wszystkimi równocześnie - np. zapraszając ich do siebie. Jeśli to niemożliwe - zadbaj o to, by dowiedzieli się tego samego dnia od Ciebie, a nie jeden od drugiego. Mogliby poczuć się urażeni.

Ten temat musi pojawić się również w miejscu pracy. Prawdziwa dama poinformuje pracodawcę w odpowiednim momencie - na tyle wcześnie, by mógł zorganizować dla niej zastępstwo, kiedy uda się na urlop macierzyński.

 

mama savoir vivre

fot. Thinkstock

Jak wybrać imię dla dziecka?

1. Unikaj imion, które funkcjonują już w najbliższej rodzinie. Dotyczy to także zmarłych przodków, którzy nie cieszyli się dobrą sławą.

2. Im prostsze nazwisko, tym prostsze imię. Dr Irena Kamińska-Radomska przytacza przykład nazwiska Koń. Izabela Koń brzmi lepiej, niż Nikole Koń.

3. Należy zastanowić się nad tym, czy imię dobrze się kojarzy i pasuje do rodziny.

4. Zwróć uwagę na inicjały. Przykład - Wacław Czyż to w skrócie WC, a mało kto chciałby być kojarzony z toaletą.

Zobacz również: Matka 3 dzieci napisała szczery list do bezdzietnych znajomych. Co o nich myśli?

 

mama savoir vivre

fot. Thinkstock

Jak karmić piersią w miejscach publicznych?

Ekspertka docenia fakt, że karmienie piersią przestało być tematem tabu, ale zachęca do zachowania zdrowego rozsądku. To, że teoretycznie możesz nakarmić dziecko wszędzie - nie oznacza, że to zawsze dobry pomysł.

Jeśli chcesz zrobić to w restauracji - poproś obsługę o wskazanie ustronnego miejsca. Karmienie na środku ruchliwego lokalu nie jest w dobrym guście. Tobie i dziecku należy się odrobina intymności, a postronni obserwatorzy nie muszą na to patrzeć.

Dobre maniery wymagają, aby w trakcie osłonić pierś np. czystą pieluszka. W miejscu publicznym nie jesteś sama i musisz liczyć się z innymi.

 

mama savoir vivre

fot. Thinkstock

Jak zaprosić na chrzciny?

To uroczystość przeznaczona dla najbliższych, więc nie wymaga sztywnej etykiety. Zaproszenie może być telefoniczne. Jeśli chcesz przygotować wersję pisemną - zrób to, ale przed wręczeniem warto zadzwonić i poinformować o swoich planach.

Kogo wybrać na chrzestnych?

Najlepiej, gdy są Twoimi przyjaciółmi. Wybór rodzeństwa mija się z celem, bo siostra i brat zawsze będą blisko dziecka, bez względu na oficjalną rolę. Unikaj osób spokrewnionych. Pamiętaj, że rodzic chrzestny to instytucja o charakterze religijnym, więc powinny być to osoby wierzące.

Jak się ubrać na chrzciny?

Chrzest to uroczystość kościelna, a w świątyni dama musi mieć zakryte ramiona. Autorka poradnika „Jak zostać Damą?” sugeruje, by unikać zdobnej biżuterii. Obowiązuje skromność i elegancja.

Zobacz również: Jak się przygotować do roli chrzestnej?

Komentarze (3)

Ocena: 3.67 / 5
gość (Ocena: 5) 30.10.2016 11:52
dlaczego mam unikać wybierania chrzestnych wśród rodziny? unikałabym właśnie przyjaciół, bo dziś są, a jutro ich nie ma ;) a najbliższa rodzina będzie zawsze i zawsze będzie można na nią liczyć! ja mam chrzestnych, których od komunii widziałam może 3 razy i co mi z takich chrzestnych?
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 30.10.2016 11:31
Dziękuję dr Irena Kamińska-Radomska, że w 4 wymienionych punktach dot. imienia mnie obraża, że moje inicjały WC kojarzą się z toaletą - szanowna pani, owszem, jakieś 20 lat temu może i się tak było, ekspertka od siedmiu boleści
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo