Dobre samopoczucie maluszka krok po kroku

Radosne dziecko to szczęście całej rodziny. W 1000 pierwszych dni życia maluszka, czyli już od momentu poczęcia przez pierwsze lata jego życia, młody organizm bardzo intensywnie się rozwija. Rodzice na wiele sposobów mogą wspierać ten proces, zapewniając harmonijne funkcjonowanie wszystkich narządów i układów, w tym małego brzuszka. Sprawdź, co możesz zrobić, aby Twoje dziecko było zadowolone i zdrowo rosło!
Dobre samopoczucie maluszka krok po kroku
30.09.2016

Już w trakcie ciąży przyszła mama ma wpływ na rozwój i przyszłe funkcjonowanie swojego dziecka. Po narodzinach dba o nie karmiąc je piersią, a niemowlę z każdym dniem się rozwija – nabywa nowych umiejętności i z radością poznaje otaczający je świat. Wszystko, czego maluszek się teraz uczy, ma za zadanie przygotować go do funkcjonowania w społeczeństwie. Małe dziecko chętnie bawi się i spędza czas z najbliższą rodziną, czasem jednak przychodzą chwile, kiedy opuszcza je dobre samopoczucie.

Dotyk bliskości wywoła uśmiech

Istnieje szereg czynników, które mogą wpłynąć na samopoczucie maluszka. Zaspokajanie podstawowych potrzeb dziecka – karmienie, spokojny sen i codzienna pielęgnacja – najczęściej sprawia, że niemowlę na co dzień jest pogodne. Dzięki tym codziennym, regularnym czynnościom, dziecko nawiązuje więź z opiekunami i ma poczucie bezpieczeństwa. Warto zadbać, aby chwilom bliskości nie przeszkadzał hałas czy otoczenie – dzięki temu maluszek będzie mniej pobudzony, co pomoże mu się zrelaksować. Relacja rodziców i najbliższych z dzieckiem ma istotny wpływ na jego rozwój społeczny i emocjonalny.

Dobre samopoczucie zaczyna się w brzuszku

Sposób żywienia w znaczny sposób wpływa na dojrzewanie i działanie układu pokarmowego małego dziecka. To od pracy brzuszka w dużym stopniu zależy zdrowie i ogólne samopoczucie maluszka, a także rozwój wszystkich narządów – dlatego tak ważna jest prawidłowa dieta dziecka w początkowym okresie życia. Najlepszym pokarmem dla malucha bez wątpienia jest mleko mamy. „Światowa Organizacja Zdrowa (WHO) zaleca, aby karmić dziecko wyłącznie piersią przez 6 pierwszych miesięcy jego życia, a następnie kontynuować karmienie piersią do 2. roku życia lub dłużej, przy jednoczesnym wprowadzaniu do diety malucha nowych pokarmów. Jeżeli z uzasadnionych powodów mama nie może karmić piersią, powinna podawać niemowlęciu mleko modyfikowane. Na rynku jest dostępne np. mleko modyfikowane częściowo fermentowane, które odpowiada potrzebom delikatnego brzuszka” – mówi Lucyna Bienek, doradca marki Bebiko PRO+ 2.

Czas na zabawę i czas na odpoczynek

Maluszek lubi funkcjonować zgodnie z określonym harmonogramem dnia – warto od pierwszych chwil życia przyzwyczajać go do stałych pór karmienia, snu czy zabawy. Działanie zgodnie z niezmiennym rytmem daje mu poczucie bezpieczeństwa, co w dużym stopniu przekłada się na jego samopoczucie. Istotne jest zapewnienie dziecku jak najlepszych warunków do harmonijnego rozwoju:

  • podczas karmienia maluszek powinien mieć spokój, aby mógł zaspokoić swój głód. To od prawidłowego funkcjonowania małego brzuszka zależy bowiem harmonijny rozwój całego organizmu i samopoczucie niemowlęcia;
  • pokój dziecka powinien być regularnie wietrzony, a temperatura w nim panująca – optymalna (między 18 a 20°C);
  • niemowlę powinno spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu – spacery są świetną formą na poznawanie otaczającego go świata. Maluszek zawsze powinien być ubrany odpowiednio do pogody – wychłodzenie organizmu lub jego przegrzanie nie wpłyną korzystnie na jego nastrój.

Na dobry humor maluszka wpływa wiele różnych czynników, które zależą od rodziców i opiekunów. Mama powinna zadbać o wielowymiarowy komfort dziecka – prawidłowe żywienie wspierające rozwój, bliskość, zabawę oraz odpoczynek. Zdrowy i prawidłowo rozwijający się maluch będzie pełen radości i energii, aby chętnie spędzać czas z najbliższymi i z ochotą poznawać świat.

 

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt. Mleko matki zawiera wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami.

Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo