PERFEKCYJNA CERA: Jak mieć skórę bez skazy? Podkład + korektor + puder (WSKAZÓWKI)

Aby wyglądać naprawdę perfekcyjnie, trzeba wiedzieć, po jakie kosmetyki sięgnąć. I jak je nakładać.
PERFEKCYJNA CERA: Jak mieć skórę bez skazy? Podkład + korektor + puder (WSKAZÓWKI)
24.03.2013

Gdy robimy makijaż, zazwyczaj koncentrujemy się przede wszystkim na oczach czy ustach. Tymczasem to właśnie idealna, gładka cera jest bazą – dosłownie i w przenośni. Oferta podkładów, pudrów czy korektorów jest bardzo szeroka, często jednak nie wiemy, w jakiej kolejności ich używać i jakimi akcesoriami je nakładać. Dzięki tej wiedzy każdy twój makijaż będzie perfekcyjny.

Podkład, czyli przepis na porcelanową cerę

Żadna kobieta nie powinna z niego rezygnować. Podkład pełni kilka funkcji – wygładza powierzchnię skóry, wyrównuje koloryt, maskuje niedoskonałości, odświeża cerę i ją chroni, jest bazą pod inne kosmetyki kolorowe.

Róż, czyli wisienka na torcie

Nie należy go pomijać, ponieważ to kosmetyk bardzo wszechstronny. Odświeża, ożywia i odmładza twarz, pomaga także wymodelować jej kształt. Róż sprawia, że makijaż staje się spójny, a twarz zyskuje przestrzenny efekt. Można go kupić zarówno w wersji matowej, jak i błyszczącej.

Najpopularniejsze rodzaje różu:

W kremie – dostępny w wersji transparentnej i kryjącej; ma gęstą konsystencję. Dzięki niemu twarz wygląda świeżo i naturalnie. Można go stosować na podkład (ale najlepiej przed aplikacją pudru) albo bezpośrednio na skórę. Nie jest najlepszy w przypadku cery tłustej, rozszerzonych porów czy zmian trądzikowych.

W płynie – nadaje skórze kolor, dając efekt delikatnych rumieńców. Można go nałożyć na skórę albo na lekkie płynne podkłady, przed przypudrowaniem twarzy. Ma rzadką konsystencję. Odpowiedni do każdego typu skóry.

W żelu – nie ma właściwości kryjących. Należy nałożyć go bezpośrednio na skórę, aby uzyskać świetlisty, naturalny i trwały efekt. Wygląda najlepiej na opalonej skórze; jest odpowiedni dla osób o ładnej cerze.

Pudrowy – stosowany najczęściej i najprostszy w użyciu. Może być kryjący albo transparentny. Stosuje się go po aplikacji pudru. Dobry przy każdym typie cery. Należy nakładać go pędzlem.

Wskazówka: wykończeniem makijażu może być również brązer – jego najważniejszą funkcją jest uzyskanie efektu naturalnej opalenizny, choć można nim także modelować twarz. Może być matowy albo błyszczący. Najpopularniejszy jest puder brązujący, brązer w kremie albo w kulkach.

Ewa Podsiadły-Natorska

Korzystałam z książki: „Sekrety makijażu”, Eryka Sokólska, wyd. Czerwony Dywan (Avon)

Puder, czyli perfekcyjne wykończenie

Po nałożeniu podkładu i korektora czas na puder. Jego rola w makijażu także jest nieoceniona. Puder przede wszystkim utrwala nałożone wcześniej kosmetyki, sprawia, że make-up dłużej się utrzymuje, matuje skórę i tworzy gładkie wykończenie. Występuje w dwóch wersjach – półprzezroczystej i niewidocznej na skórze (transparentnej). Ten pierwszy ma cięższą konsystencję. Z kolei puder transparentny głównie matuje. Uwaga: puder możesz nałożyć bezpośrednio na czystą, nawilżoną skórę, aby w ten sposób uzyskać efekt świeżości.

Najpopularniejsze rodzaje pudrów:

Prasowany – służy do nanoszenia poprawek i pudrowania wybranych partii twarzy. Wygodny w użyciu, zwłaszcza poza domem. Gorszy w przypadku szybkiej aplikacji na dużych powierzchniach. Trudniej się go rozprowadza.

Sypki – skuteczniej niż puder prasowany matuje i utrwala makijaż. Sprawdzi się w przypadku dużych powierzchni, jak i punktowo. Jego nadmiar można łatwo usunąć dużym pędzlem.

Wskazówka: idealny puder powinien być drobno zmielony – im mniejsze cząstki, tym kosmetyk lepszy. Taki puder będzie delikatny jak jedwab, a nie szorstki.

Najpopularniejsze rodzaje podkładów:

W płynie – odpowiedni do wszystkich rodzajów cery. Zapewnia różne stopnie krycia, co gwarantuje świeży i naturalny wygląd.

W kremie – idealny do cery normalnej i suchej. Ma wysokie właściwości kryjące. Nakłada się go nieco trudniej niż chociażby podkład w płynie.

W sztyfcie – również najlepszy w przypadku cery normalnej i suchej i podobnie jak podkład w kremie, odznacza się wysokimi właściwościami kryjącymi.

W formie musu – przeznaczony do cery normalnej i mieszanej, ma lekką konsystencję, pozwala uniknąć tzw. efektu maski. Skóra wygląda naturalnie.

Krem koloryzujący – pasuje do cery suchej, normalnej i dojrzałej. To kosmetyk pośredni między preparatem pielęgnacyjnym a podkładem. Idealny na lato.

Inne popularne podkłady to podkład w kompakcie (kremowo-pudrowy); najlepszy do cery normalnej i tłustej, oraz kamuflaż – specjalistyczny preparat tuszujący defekty skórne. Jest bardzo silnie kryjący, wodoodporny i trwały.

Wskazówka: kosmetyków kolorowych takich jak róż, cienie czy pomadki nie powinno się nakładać bezpośrednio na skórę, tylko najpierw na podkład.

Korektor, czyli maskujemy defekty

Jest niezastąpiony w przypadku cieni pod oczami, przebarwień, wyprysków, zmarszczek, rozszerzonych naczynek itp. Pokryje te defekty, których nie zakrył podkład. Zdziała cuda np. po nieprzespanej nocy. Powinien być nakładany jako drugi.

Najpopularniejsze rodzaje korektorów:

W sztyfcie – odznacza się najlepszymi właściwościami kryjącymi. Doskonały na wypryski, przebarwienia, rozszerzone naczynka. Nie należy go jednak stosować do tuszowania cieni pod oczami, bo może obciążać delikatną skórę i osadzać się w zagłębieniach zmarszczek.

W płynie – ma niewielkie właściwości kryjące. Łatwo go aplikować, dlatego będzie najlepszy do tuszowania bruzd, linii zmarszczek i okolic oczu.

W kremie – idealny do zamaskowania defektów wokół oczu i przebarwień. Odznacza się lekką, kremową konsystencją. Łatwo się rozprowadza i skutecznie tuszuje niedoskonałości.

Polecane wideo

Komentarze (88)
Ocena: 5 / 5
Hania99 (Ocena: 5) 01.12.2018 13:58
Ja nie stosuję żadnych podkładów, korektorów, itp, dlatego że nie muszę, gdyż mam ładną cerę. Zawdzięczam to kosmetykom ze strony Centrum Walki z Nużeńcem, które przekonaly mnie do siebie naturalnym składem i bardzo dobrymi opiniami.
odpowiedz
Kornelia (Ocena: 5) 05.03.2018 14:12
Każda z nas chce mieć ładną cerę dlatego tak o nią dbamy, przez jakiś czas miałam opory co do stosowania podkładów i pudrów, ponieważ po zmyciu ich wieczorem moja skóra wyglądała na podrażnioną, kiedy już miałam całkiem zrezygnować z pudru, koleżanka poleciła mi podkład wypiekany proto-col, jest hypoalergiczny, nie podrażnia skóry i pięknie dopasowuje się do koloru cery!
odpowiedz
Jula (Ocena: 5) 02.03.2017 13:15
No ok, tu mamy makijaz. A gdzie pielegnacja cery? chyba wlasnie to jest najwazniejsze? cere trzeba dobrze umyc, dobrze nawilzyc oraz odpowiednio zmyc makijaz. Swietnie do pielegnacji cery nadaje sie seria kosmetykow bielendy-rose care. Olejek myjacy dokladnie oczyszcza cere, natomiast krem nawilza, poprawia jedrnosc skory oraz dziala antystarzeniowo.
odpowiedz
Martyna (Ocena: 5) 17.12.2016 12:31
Moim zdaniem nie tedy draga, nie wystarczy maskowac. Trzeba z problemem walczyc. Ja mam cere naczynkowa i siegam po kremy, ktore pomagaja mi wmocnic skore, uelastycznic, zredukowac zaczerwienienia, a dopiero potem makijaz. Wybralam serie dr medica naczynka z bielendy i jestem mile zaskoczona, bo w niskiej cenie za pomoca kremu i emulsji micelarnej (bo do zmywania makijazu przy cerze naczynkowej nie mozemy uzywasz co popadnie) moja skora ulegla znacznej poprawie.
odpowiedz
paulina (Ocena: 5) 26.03.2013 17:30
artykul beznadziejny, niczego nie wniosl w moje zycie...
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie