Nie czekam na litość, czyli... jak to jest spędzać święta samotnie?

23 Grudnia 2016

Boże Narodzenie spędzane tylko we własnym towarzystwie wydaje się koszmarną perspektywą. A może jednak niekoniecznie?

sama w święta

Samotne święta czekają Danutę, której mąż pracuje w Holandii i niedawno dowiedział się od szefa, że w Boże Narodzenie musi pełnić dyżur. Dlatego małżonkowie spotkają się prawdopodobnie dopiero w styczniu. „Teoretycznie mogłabym do niego pojechać na ten okres, ale jestem w zaawansowanej ciąży i nie chcę narażać siebie i dziecka na trudy podróży” – tłumaczy.

Rodzice Danuty nie żyją, kobieta nie ma też rodzeństwa, z którym mogłaby spotkać się przy świątecznym stole. Nie zamierza też przyjąć zaproszenia od teściów. „Tam zawsze panuje strasznie nerwowa atmosfera, ciągle się kłócą i nawet w wigilię nie potrafią długo wytrzymać bez wzajemnych oskarżeń. Zawsze mój mąż rozładowywał trochę te negatywne emocje, a bez niego przeżyłabym pewnie koszmar i wolę tego uniknąć” – twierdzi.

„Ostatnio rozmawiałam z sąsiadką i powiedziałam, że będę na święta sama, a ona zaprosiła mnie do siebie. Tylko wcale mi się nie uśmiecha wizyta u starszej pani. To bardzo miłe z jej strony, ale nie lubię, gdy ktoś się nade mną lituje. Poza tym nigdy nie spędzałam Bożego Narodzenia samotnie. Może to wcale nie jest takie straszne doświadczenie?” – zastanawia się Danuta.

Zdaniem Agnieszki Orzechowskiej, modelki i celebrytki samotne święta to jednak nic przyjemnego. „Polska Angelina Jolie” skarżyła się bowiem na łamach „Super Expressu”, że uwielbia Boże Narodzenie, ale nie może go obchodzić tak jakby chciała. „Jestem z domu dziecka. Nie mam rodziny, nie mam chłopaka... na święta zostaje sama. To zawsze ciężki smutny dla mnie czas, szczególnie teraz, gdy po wypadku mam problem z chodzeniem” – wyznała w tabloidzie. „Zostaję sama z małpkami. Mam nadzieję, że kiedyś to się zmieni i założę swoją rodzinę, z którą będę świętować” – dodała Orzechowska.

Nie ulega wątpliwości, że Boże Narodzenie to najbardziej rodzinne ze świąt. Jak wynika z badań TNS OBOP, blisko 40 proc. Polaków lubi ten czas właśnie za możliwość spotkań w rodzinnym gronie. Jednocześnie jednak blisko połowa ankietowanych twierdzi, że zmorą okresu świątecznego są kłótnie i stres.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (0)
ocena
0/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz