Krystyna Skarbek – najsłynniejsza agentka II wojny światowej

16 Kwietnia 2016

Piękna Polka była pierwowzorem Vesper Lynd – pierwszej z dziewczyn Jamesa Bonda, ale także prawdziwą bohaterką wojenną i ulubioną agentką Winstona Churchilla.

Krystyna Skarbek

Dwa lata temu następca brytyjskiego tronu, książę Karol, odsłonił pomnik wzniesiony na terenie bazy RAF w Tempsford, upamiętniający 80 kobiet, które służyły podczas II wojny światowej jako brytyjscy tajni agenci. W tym gronie znalazła się Polka, Krystyna Skarbek, która zainspirowała Iana Fleminga do stworzenia postaci Vesper Lynd, bohaterki „Casino Royale” – pierwszej z cyklu powieści o przygodach Jamesa Bonda. Jej życiorys to gotowy scenariusz na ekscytujący film sensacyjny.

Urodziła się w 1908 r. w Warszawie, w rodzinie hrabiego Jerzego Skarbka, który kilka lat wcześniej dla ratowania podupadającej fortuny poślubił Stefanię Goldfeder, spadkobierczynię fortuny zamożnego żydowskiego bankiera. Dzięki temu mógł kupić okazały majątek w Trzepnicy, niewielkiej miejscowości położonej niedaleko Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie Krysia, nazywana przez ojca „Gwiazdeczką”, spędziła dzieciństwo.

Dziewczynka od najmłodszych lat uchodziła za „żywe srebro”. Wszędzie było jej pełno, bardzo wcześnie nauczyła się jeździć konno, posługiwać bronią palną i nożem. Wyróżniała się także łatwością w przyswajaniu języków obcych oraz skłonnością do… nieposłuszeństwa, co niezbyt podobało się nauczycielom w kolejnych szkołach. Gdy miała 22 lata przeprowadziła się do Warszawy, gdzie szybko zaczęła korzystać z uroku osobistego, któremu nie mógł oprzeć się żaden mężczyzna…

Bestie w spódnicach – kim były strażniczki w obozach koncentracyjnych

Krótkie małżeństwo

Młoda i piękna arystokratka brylowała na warszawskich salonach. Obracała się w kręgach artystycznych, uwodziła malarzy i pisarzy, a nawet wystartowała w konkursie Miss Polonia, dochodząc do finału. W 1933 r. Skarbek poślubiła Gustawa Gettlicha, bogatego przemysłowca z Pabianic, jednak małżeństwo przetrwało zaledwie pół roku, ponieważ Krystyna nie mogła odnaleźć się w roli statecznej opiekunki domowego ogniska.

Kilka lat później, podczas pobytu w Zakopanem, poznała Jerzego Giżyckiego, 9 lat starszego dyplomatę, podróżnika i autorka książek dla młodzieży. „Przypadliśmy sobie nawzajem do gustu i pomimo znacznej różnicy wieku zostaliśmy kochankami. Później wzięliśmy ślub” – wspominał mężczyzna.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (1)
ocena
4/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Not bad
(Ocena: 4)
2016-04-16 21:49:42

re: Krystyna Skarbek – najsłynniejsza agentka II wojny światowej

Czyżby pierwszy artykuł na Papilocie, który przedstawia jakąś wartość?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1