Kremlowska księżniczka, czyli opowieść o Galinie Breżniew

07 Maja 2016

Kochała diamenty, szybkie samochody, mężczyzn i alkohol. Niczego z tej listy jej nie brakowało, bo była córką przywódcy Związku Radzieckiego…

Galina Breżniew

O dzieciństwie Galiny niewiele wiadomo. Urodziła się 18 kwietnia 1929 roku w Swierdłowsku, mieście położonym u stóp Uralu, gdzie jej ojciec, Leonid Breżniew pracował jako geodeta. Był wówczas mało znaczącym działaczem partii komunistycznej. Jego kariera nabrała rozpędu dopiero podczas II wojny światowej – pełnił funkcję komisarza politycznego w Armii Czerwonej. W 1956 r. został członkiem prezydium Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, a w 1964 r. stanął na czele pałacowego przewrotu, który obalił Nikitę Chruszczowa. Breżniew objął wówczas urząd I sekretarza KC KPZR i przez kolejne 18 lat był najpotężniejszym przywódcą bloku komunistycznego. Galina zyskała wówczas przydomek „czerwona księżniczka”.

Od najmłodszych lat cechował ją krnąbrny charakter. Już jako mała dziewczyna odmówiła wstąpienia do Komsomołu, czyli komunistycznej organizacji młodzieżowej, której nadrzędnym celem była przede wszystkim ideologiczna indoktrynacja dzieci i młodzieży. Później uznała, że nie ma ochoty studiować, bo stopnie naukowe do niczego nie są jej potrzebne. Mając tak wysoko postawionego w hierarchii partyjnej ojca, faktycznie nie musiała specjalnie się wysilać, by realizować zachcianki, a tych Galinie nigdy nie brakowało.

Krystyna Skarbek – najsłynniejsza agentka II wojny światowej

Afera brylantowa

Córka Breżniewa miała słabość do mężczyzn. W wieku 22 lat po raz pierwszy stanęła na ślubnym kobiercu, a jej mężem został dwukrotnie starszy Jewgienij Miłajew, światowej sławy cyrkowy akrobata. Małżeństwo przetrwało dziesięć lat, a wybranek Galiny zapisał się w historii radzieckiej… motoryzacji. Z tournée po Europie przywiózł teściowi Opla Kapitana. Breżniew był tak zachwycony tym samochodem, że polecił miejscowym inżynierom skonstruowane podobnego auta. Tak powstała słynna Wołga.

Galina nie była zbyt wierną żoną i wzorową panią domu, dlatego małżonkowie rozstali się, a córka Breżniewa kilka miesięcy później zakochała się w Igorze Kio, znanym radzickim iluzjoniście, który pochodził z cyrkowej rodziny i już w wieku 15 lat urządzał magiczne pokazy, którymi zachwycał otoczenie. W latach 70. i 80. był jedną z największych gwiazd radzieckiej rozrywki.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (5)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2016-08-09 04:10:02

Jest film fabularny o jej życiu, produkcji rosyjskiej pt. Galina. Bardzo ciekawy. Jest też inny, ale już bardziej fantazyjny o tej aferze brylantowej pt. W pogoni za brylantami. Super ciekawy. Są na youtube, niestety w wersji rosyjskiej, ale każdy , kto trochę pomysli na pewno je zrozumie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-05-07 14:49:44

re: Kremlowska księżniczka, czyli opowieść o Galinie Breżniew

super, chetnie przeczytałabym cos wiecej o jej zyciu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
xxx
(Ocena: 5)
2016-05-07 14:12:36

re: Kremlowska księżniczka, czyli opowieść o Galinie Breżniew

bardzo fajny tekst, dzięki. oby więcej takich.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-05-07 00:44:52

re: Kremlowska księżniczka, czyli opowieść o Galinie Breżniew

Nareszcie porządny artykuł! Tak trzymać :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-05-07 09:40:02

Dokładnie! Martwię się tylko, że takie artykuły nie będą na porzadku dziennym, bo wiadomo, większość społeczeństwa woli relacje jakiejś biednej, skrzywdzonej nastolatki.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1