Kim są kobiety, które przechodzą na islam?

Niekiedy decydują się na ten krok, bo są związane z muzułmaninem, czasem po prostu szukają sensu życia – szacuje się, że każdego dnia przynajmniej jedna Polka przechodzi na islam.
Kim są kobiety, które przechodzą na islam?
Fot. Thinkstock
17.06.2017

Nie tylko w naszym kraju takie decyzje budzą emocje. Gdy kilka lat temu piosenkarka Janet Jackson, która poślubiła katarskiego miliardera Wissama Al Mana, postanowiła z tego powodu przyjąć wiarę męża, amerykańskie media były w szoku. Jednak znajomi gwiazdy przekonywali, że dzięki temu odnalazła szczęście. „Spędza bardzo dużo czasu na studiowaniu nowej religii i jej wyznawców. Czasy wyzywających układów tanecznych i tekstów piosenek z seksualnym podtekstem już się dla niej skończyły” – tłumaczyła przyjacióła Jackson w rozmowie z magazynem „Star”.

Mimo takiego zaangażowania związek gwiazdy nie przetrwał. Choć w styczniu tego roku piosenkarka urodziła syna, w kwietniu podano informację o rozwodzie pary. „Janet i Wissam przyznali, że im nie wyszło i postanowili iść innymi drogami. Mimo rozstania chcą być dobrymi rodzicami i ich wspólną decyzją jest, że Eissa zostanie z matką w Londynie” – doniósł „The Mail on Sunday”.

Na islam zdecydowała się przejść także skandalistka Lindsay Lohan, dotychczas znana głównie z imprezowego stylu życia. Podobno u aktorki nastąpiła wielka przemiana wewnętrzna, czego dowodem miała być rewolucja na jej… profilu na Instagramie, z którego zniknęła cała zawartość. Gwiazda zamieściła tam tylko arabskie pozdrowienie „alaikum salam”, czyli „pokój z wami”. Lohan nie udzieliła dotychczas komentarza w tej sprawie, zaś jej rzecznik przyznał, że jest to związane z pozytywnymi zmianami zachodzącymi w życiu Lindsay.

W show-biznesie mało co nas dziwi, jednak w zwykłym życiu, zwłaszcza w polskich realiach, decyzja kobiety o przejściu na islam nie zawsze przyjmowana jest spokojnie. Świadczy o tym niedawny wyrok radomskiego sądu, który skazał na pół roku więzienia Wojciecha G., oskarżonego o grożenie pozbawieniem życia córce, która zmieniła wiarę.

Kilka lat temu kobieta poślubiła Pakistańczyka, a trzy lata temu postanowiła przyjąć religię męża. Jej ojciec nie mógł tego zaakceptować, między nim a córką dochodziło do przepychanek i awantur. Mężczyzna miał wyzwać ją od terrorystek i skarżyć się, że „nie po to przyjęła chrzest, by teraz chodzić w szmatach”. Kobieta usłyszała, że nie jest już jego córką, wyrzekł się nawet własnej wnuczki.

Przeczytaj także: Byłam muzułmanką

muzułmanka

Fot. Thinkstock

Po kolejnej awanturze zakończonej groźbami zgłosiła sprawę policji. Przed sądem Wojciech G. nie przyznał się do winy. „Nie powiedziałem, że powinni ją spalić na stosie albo ukamienować. Gdy zmieniła wiarę, spokojnie powiedziałem, jakie jest moje zdanie, że nie podoba mi się to i to, jak się teraz ubiera. Córki nie kocham, kochałem, jak była dzieckiem. Teraz jest córką i tyle. Nie przeszkadza mi, że wnuczka ma ciemniejszą skórę i że kiedyś będzie chodzić w chuście. Już się z tym pogodziłem” – tłumaczył, ale nie udało mu się uniknąć kary.

Jednak ta historia dość dobrze obrazuje opinię Polaków na temat wyznawców islamu, pogarszającą się z każdym kolejnym zamachem terrorystycznym. Nic dziwnego, że kobiety zmieniające wiarę nie zawsze czują się w naszym kraju komfortowo. „(…) Bałam się reakcji rodziców, przyjaciół. I społeczeństwa. Miałam podstawy. Kiedy przyjechaliśmy do Wrocławia, jeszcze zanim założyłam chustę, ktoś nam podpalił samochód. Do dziś pamiętam to uczucie przerażenia, gdy w środku nocy patrzyłam na buchające pod naszym oknem płomienie. Byłam wtedy w ciąży. Przez dwa lata w Polsce chodziłam z odkrytą głową” – opowiada w „Wysokich Obcasach” Izabela Kendakji, Polka, która wyszła za Libańczyka i kilka lat temu postanowiła przejść na islam.

Nie rozumie, dlaczego w Europie, a zwłaszcza Polsce kobiety noszące hidżab, czyli muzułmańską chustę zakrywającą głowę i piersi, budzą tak negatywne emocje. Jak twierdzi jest to strój mocno feministyczny. „Nie pozwalam innym mężczyznom cieszyć się swoim pięknem, blokuję im możliwość czerpania przyjemności seksualnej z patrzenia na mnie. Hidżab chroni też kobietę przed wykorzystywaniem jej ciała jako produktu, takiej przepustki do lepszych zarobków. Czyni kobietę dumną z powodu tego, kim jest, a nie jak wygląda. I wzmacnia wiarę. I siłę” – przekonuje.

muzułmanka

Fot. Thinkstock

Trójkę dzieci też wychowuje w duchu islamu, choć nie ukrywa, że z tym też wiązało się sporo obaw. Jednak większość z nich się nie sprawdziło, w przedszkolu opiekunki jej córeczek sprawdzały nawet skład jogurtów, by nie podać maluchom żelatyny wieprzowej, czyli produktu zakazanego dla muzułmanów. Syn w szkole też nie ma problemu z tym, że mama chodzi ubrana trochę inaczej niż inni rodzice.

W duchu islamskim wychowuje dziecko także autorka bloga „Polska Muzułmanka”. „Uważam, że jedność religii w domu jest w naszym przypadku lepsza (ale są małżeństwa, które świetnie radzą sobie w mieszanym religijnie układzie). Poza tym chciałabym, dobrze poznając islam (a trwa to całe życie), mieć wpływ na wychowanie mojego syna w tej religii. Nie chcę, aby uczył się fałszywych stereotypów, gdyż takie są wciąż powtarzane i w szkołach i w środowisku rówieśników czy rodzinach. (…) Poza tym w Koranie i hadisach można znaleźć słowa, że przesadna gorliwość w religii i wszelki fanatyzm jest zły…, ale niektóre osoby o tym zapominają, powołując się na islam wybiórczo i dla własnych korzyści, lub tłumacząc głupie zachowania czy chcąc zamydlić oczy osobie nie znającej tematu” – tłumaczy blogerka.

Wiele osób nie rozumie jednak, dlaczego kobiety przechodzą na islam. „Dziwię się, bo to religia mająca nas w pogardzie. Koran głosi przecież, że kobieta jest gorsza od mężczyzny i musi być mu posłuszna, do czego może być zmuszona nawet biciem. Jeśli ktoś na własne życzenie godzi się żyć według takich norm, to mogę mu tylko współczuć” – twierdzi Dagmara.

RAF

Polecane wideo

Komentarze (9)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 10.10.2020 17:28
Kobieta która wychodzi za mąż za Araba jest nic nie warta.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.10.2020 17:27
Mieszkam w Londynie Polki są bardziej muzułmańskie jak muzułmanki oczywiscie na pokaz.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.10.2020 17:26
Samo to ze kobieta mienia wyznanie duzo MÓWI o słabości tych KOBIET. One nawet w Polsce nie były Religijne A teraz 5 razy dziennie będą walić łbem o podłogę?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.10.2020 17:24
Czy one mieszkają w krajach arabskich czy w Polsce??
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 18.06.2017 16:19
Lepsze ona niez porozbierane na ulicach kobiety wylkadajaca jak prostytutki.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie