Joanna Hoffman - Polka, która pracowała ze Stevem Jobsem

27 Lutego 2016

Była jedną z najważniejszych osób w otoczeniu Steve’a Jobsa. Świetnie się z nim dogadywała, miała na niego duży wpływ. A jednak o jej dokonaniach dla Apple’a w Polsce wciąż mówi się niewiele.

Apple

Kate Winslet ma szansę na drugiego w swojej karierze Oscara – nominowano ją w kategorii „najlepsza aktorka drugoplanowa” za film „Steve Jobs”. Winslet pierwszorzędnie odegrała w nim rolę Joanny Hoffman, Polki, która była prawą ręką twórcy potęgi Apple’a. Za tę rolę Brytyjka otrzymała już Złotego Globa.

Dlaczego kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni? Czas to zmienić!

Rola Kate Winslet jest ważna, bo przywraca Joannie Hoffman należne miejsce wśród najbliższych współpracowników wielkiego wizjonera Steve’a Jobsa. Polka urodziła się 27 lipca 1955 roku. Jej ojcem jest znany reżyser Jerzy Hoffman, twórca takich kultowych filmów jak „Pan Wołodyjowski”, „Potop”, „Trędowata”, „Znachor”, „Ogniem i mieczem” czy „1920. Bitwa Warszawska”, matką natomiast pochodząca z Armenii Marlena, pierwsza żona reżysera, którą Hoffman poślubił jeszcze podczas studiów, jednak małżeństwo nie przetrwało. Z matką poza granicami Polski Joanna mieszkała do 10. roku życia. Następnie zamieszkała z ojcem w Warszawie. Bliscy nazywali ją Anulą. Gdy matka związała się z Amerykaninem i przeniosła do Buffalo w stanie Nowy Jork, dorastająca Joanna wkrótce się do nich sprowadziła.

Od archeologii do komputerów

Od dziecka wyróżniała się nieprzeciętnym intelektem. Błyskawicznie nauczyła się angielskiego, była pilną uczennicą. Studiowała na prestiżowym Massachusetts Institute of Technology (Cambridge w stanie Massachusetts) oraz na University of Chicago. Interesowała się m.in. antropologią, fizyką, miała smykałkę do języków obcych. Otworzyła przewód doktorski z archeologii – w 1979 roku została wysłana do Iranu na wykopaliska. Po drodze zatrzymała się w Polsce, by odwiedzić babcię i do Iranu już nie dotarła – musiała wracać do Stanów Zjednoczonych, ponieważ w kraju, do którego jechała, wybuchła rewolucja.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (3)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2016-02-27 13:11:55

re: Joanna Hoffman - Polka, która pracowała ze Stevem Jobsem

w końcu coś porządnego

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-02-27 12:58:49

re: Joanna Hoffman - Polka, która pracowała ze Stevem Jobsem

Super artykuł :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Ja
(Ocena: 5)
2016-02-27 08:06:16

re: Joanna Hoffman - Polka, która pracowała ze Stevem Jobsem

Brawo papilocie więcej takich artykułów

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1