Bulwersująca historia Marii Antoniny: Czy miała romans z własnym synem?

21 Października 2016

Na jej temat krążyło wiele plotek. Które z nich były prawdziwe?

Maria Antonina

Był 16 października 1793 roku, gdy z celi więzienia Conciergerie wyprowadzono wychudłą i zmizerniałą kobietę z krótko obciętymi włosami, zwaną przez rewolucjonistów „wdową Capet”, w której trudno było rozpoznać królową Francji Marię Antoninę.

Ubrana w zwykłą płócienną koszulę więźniarka została załadowana na wózek używany do transportu przestępców i pojechała w stronę paryskiego Placu Concorde, gdzie jeszcze kilka lat wcześniej stał pomnik Ludwika XV, w miejscu którego teraz zamontowano gilotynę. Podróż trwała blisko półtorej godziny, przez ten czas kobieta musiała wysłuchiwać niewybrednych okrzyków i przekleństw rzucanych w jej kierunku przez licznie zgromadzonych na trasie mieszkańców miasta.

Według świadków z godnością i spokojem znosiła wszelkie upokorzenia. Podobno pewnym krokiem weszła na szafot, a gdy przez pomyłkę nadepnęła katu na nogę wyszeptała: „Przepraszam, monsieur, zrobiłam to niechcący”. O godz. 12.15 głowa królowej została odcięta ciężkim ostrzem.

Gudrun Ensslin – córka pastora, która została terrorystką

Maria Antonina urodziła się 38 lat wcześniej w Wiedniu, jako piętnaste dziecko i jedenasta córka austriackiego cesarza Franciszka I Lotaryńskiego i Marii Teresy Habsburg. Mimo, że pochodziła z jednego z najznamienitszych rodów ówczesnej Europy, jej edukacja pozostawiała wiele do życzenia. Poza tym nie miała czasu na naukę, ponieważ już  w wieku 14 lat została wydana za mąż za starszego o dwa lata Ludwika Augusta Burbona, wnuka króla Francji Ludwika XV. Małżeństwo miało ogromne znaczenie polityczne, ponieważ łączyło dwie największe w tamtych czasach dynastie królewskie: Habsburgów i Burbonów.

Mąż Marii Antoniny był pierwszy w kolejce do francuskiego tronu. Jednak, podobnie jak żona, niewiele wiedział o świecie, spędzając cały czas na dworze. Życie młodej pary koncentrowało się na kwestiach materialnych: strojach, dziełach sztuki, balach, polowaniach i innych rozrywkach, np. grze w karty. „Jesteśmy za młodzi, by rządzić” – stwierdziła Maria Antonina w maju 1774 r, gdy umarł Ludwik XV, a koronę króla Francji nałożono na głowę Ludwika Augusta, który stał się Ludwikiem XVI.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (5)
ocena
4.8/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

ala
(Ocena: 5)
2016-10-24 10:20:00

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-10-22 00:14:03

Piszcie więcej takich artykułów!;) nie wiem jak dla reszty czytelników, ale dla mnie jest to niezwykle ciekawe. I fajnie by było jakbyście podali bibliografię;) pozdrawiam

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-10-21 19:33:41

Maria Antonina została ścięta (wraz ze swym mężem) w wieku 28 lat i miała wtedy małe dzieci. Ludzie nie twórzmy idiotycznych teorii i plotek o osobach, które już się nie mogą obronić!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Aga
(Ocena: 5)
2016-10-21 20:20:37

Miała 38 lat, w artykule dobrze napisali ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 4)
2016-10-21 13:33:16

.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1