Florence Foster Jenkins – historia najgorszej śpiewaczki świata

28 Kwietnia 2016

Miała fatalną dykcję, nie potrafiła trzymać się rytmu i fałszowała każdą nutę, a mimo to jej koncerty ściągały tłumy fanów. Poznajmy Florence Foster Jenkins.

Florence Foster Jenkins

Choć zmarła w 1944 roku, Florence Foster Jenkins wciąż nie daje o sobie zapomnieć. Jest m.in. bohaterką bardzo popularnej sztuki „Boska!”, którą w Polsce wystawił Teatr Polonia, a w rolę śpiewaczki wcieliła się Krystyna Janda. „Jestem nią zafascynowana, pewnie dlatego, że sama przez całe życie zawodowe byłam pragmatyczką i realistką. Ona jest z innego świata” – opowiadała aktorka.

Na początku maja na ekrany kin w Stanach Zjednoczonych wejdzie film „Boska Florence”. W Foster Jenkins wcieliła się największa współczesna aktorka – Meryl Streep. „Doprowadzenie publiczności do śmiechu bywa równie trudne jak wzbudzenie zachwytu. Mimo wszystko Florence udało się odnieść sukces, choć nie taki, o jakim marzyła. A ja próbuję w filmie właśnie to pokazać” – tłumaczy gwiazda w jednym z wywiadów.

Na czym polegał fenomen amerykańskiej śpiewaczki?

Właścicielka tego BOSKIEGO ciała stała się internetową sensacją. Wygląda na swój wiek?

Marzenia o karierze

Florence urodziła się w 1868 r. w Wilkes-Barre, małym miasteczku w Pensylwanii, w rodzinie zamożnego bankiera. Od najmłodszych lat kochała muzykę, pobierała lekcje śpiewu i gry na fortepianie, a już w wieku 8 lat wystąpiła w Filadelfii. Nie wiadomo, jakie były reakcje publiczności, ale ojciec chyba nie dość szybko odkrył, że jego pociecha nie dysponuje zbyt imponującymi umiejętnościami wokalnymi, ponieważ zabronił nastoletniej Florence wyjazdu do Europy, gdzie chciała doskonalić warsztat, marząc o karierze śpiewaczki operowej.

Miała 17 lat, gdy zbuntowała się i uciekła z domu. W Filadelfii poznała młodego lekarza, Franka Thorntona Jenkinsa, którego poślubiła w 1885 r. Wściekły ojciec wydziedziczył córkę. Małżeństwo okazało się niezbyt udane, ponieważ także mąż mało entuzjastycznie traktował artystyczne plany Florence. Rozwiedli się po siedmiu latach, a przyszła gwiazda zaczęła klepać biedę, utrzymując się z udzielania lekcji gry na fortepianie.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (2)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

kula
(Ocena: 5)
2016-04-28 22:52:31

re: Florence Foster Jenkins – historia najgorszej śpiewaczki świata

naprawdę fajny artykuł :-)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-04-28 09:02:10

re: Florence Foster Jenkins – historia najgorszej śpiewaczki świata

spiewac kazdy moze, jeden lepiej drugi troche gorzej

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1