EXCLUSIVE: Spowiedź lesbijki

01 Lutego 2014

Marzena przez lata żyła w ukryciu. Czego się bała?

lesbijki

Homoseksualizm dotyczy od 2 do 7 procent ludzkości. I choć naukowcy są pewni co do tego, że występuje od zawsze, wciąż mamy problem z uznaniem go za jedną z orientacji seksualnych. Dla wielu to wciąż choroba, moda, grzech. Dużą rolę w takim postrzeganiu odegrały największe religie świata, które w większości nie akceptują relacji intymnych pomiędzy przedstawicielami tej samej płci. Im bardziej świeckie staje się społeczeństwo danego narodu, tym większe wykazuje zrozumienie. W krajach Zachodu geje i lesbijki nie tylko nie są potępiani, ale z roku na rok zyskują coraz więcej praw. Mogą rejestrować swoje związki, zawierać małżeństwa, adoptować dzieci. W Polsce największym wyzwaniem jest samo ujawnienie się.

Brakuje wiarygodnych badań, które pokazywałyby skalę tolerancji w naszym kraju. Do dyspozycji mamy wyłącznie szczątkowe dane. Co trzeci Polak akceptuje formalizację związku homoseksualnego, co czwarty zna osobiście geja lub lesbijkę, 12 procent uważa tę orientację seksualną za normalną, dla 83 proc. to odstępstwo od normy, a 57 proc. zastrzega jednak, że należy homoseksualistów tolerować (badanie CBOS). Jak wygląda to w praktyce?

„Wyjście z szafy” to wciąż ogromne wyzwanie, przed którym muszą stanąć osoby kochające inaczej. W ich przypadku nie ma mowy o poinformowaniu o swojej orientacji. Niezbędne jest „ujawnienie się”, a wręcz „przyznanie”. Strach budzi reakcja rodziny, przyjaciół, sąsiadów, współpracowników. I choć w Polsce nigdy nie było dobrego klimatu na takie wyznania, dyskusja na temat gender jeszcze bardziej to utrudniła. Z ust niektórych hierarchów i polityków usłyszeć można porównania homoseksualistów do pedofilii. To nie sprzyja tolerancji. Marzena musi z tym jakoś żyć.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (89)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

NARWANA
(Ocena: 5)
2015-03-28 14:27:36

jestem less

Mam 29 lat jestem z dziewczyna prawie prawie trzy lata znam jej całą rodzine ale mojej ona nie zna a mama nie chcę jej poznać i nie toleruje kim jestem

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
lezba
(Ocena: 5)
2014-05-18 17:18:29

aga

mam 11 lat i czuje się jak lezba pomuszcie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Pheroniqe
(Ocena: 5)
2014-02-17 23:22:53

re: EXCLUSIVE: Spowiedź lesbijki

Moja koleżanka przyznała mi się jeszcze w gimnazjum jak miała 14 lat, zerwała z najfajniejszym chłopakiem w szkole bo nie mogła znieść presji. Nie przypominam sobie żeby natknęła się na jakieś głupie komentarze czy coś, rodzice no.. lekko tego nie znieśli bo okazało się że jej brat wcześnie opóścił dom właśnie dlatego, że jest gejem. Dziewczyna od kilku lat jest w cudownym związku i jest szczęśliwa. Niech będą niech żyją mi nie szkodzą, nawet jestem za legalizowaniem związku bo to chociażby wiele ułatwia na codzień. Nie jestem za ślubem kościelnym- bo małżeństwo jak sama nazwa wskazuje jest związkiem kobiety i mężczyzny Nie zaakceptuje też adopcji ponieważ ani dwie kobiety ani dwóch mężczyzn nie jest w stanie spłodzić dziecka razem, nie są też chorzy- są normalnie płodni jak heteroseksualiści więc porównanie ich do ludzi bezpłodnych jest bezcelowe -ci ludzie chorują na bezpłodność, gdyby nie chorowali mogli by mieć dzieci. Homoseksualista ze swoim partnerem nie będzie miał dzieci bez wzgledu na to czy choruje na bezpłodność czy nie. Po za tym dziecko potrzebuje wzorca mężczyzny i kobiety- biologicznie naturalnych dzieci a w tej kwestii matka natura wie co robi. Rodzice tej samej płci mogliby narzucić dziecku (nawet nie specjalnie) wzór co może przyczynić się do problemów z określeniem orientacji u takiego dziecka. Dotatkowo chłopiec w gronie dwóch kobiet może być zniewieściały, a dziewczynka nie będzie miała oparcia w odpowiednim stopniu w gronie dwóch mężczyzn

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-02-03 18:00:15

re: EXCLUSIVE: Spowiedź lesbijki

Marzena przez cały artykuł pisze: wiecie, jak źle być homoseksualistką w Polsce; bo w Polsce palą na stosie; bo w Polsce nie można; bo w Polsce to coś tam, nie tak jak gdzieś indziej...". Ale niczym nie potwierdza swoich opinii, ba nawet niczego złego nie doświadczyła od swoich rodziców, którzy ją po prostu zaakceptowali. Co za hipokryzja. Sama potwierdza stereotypy i utarte formy, przyczyniając się do budowania atmosfery nienawiści, co może utrudniać coming outy osobom takim jak ona.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-02-03 03:22:47

re: EXCLUSIVE: Spowiedź lesbijki

raczej w wieku 15 lat ciężko określić swoją orientacje bo człowiek nie jest ukształtowany w pełni.kiedy byłam nastolatką w pewnym momencie byłam pewna ,że jestem homoseksualna. pociągały mnie kobiety i byłam tego pewna., z czasem jednak zmieniły się moje preferencje. miałam kontakty intymne z kobietami ale to była tylko forma eksperymentu i wiem ,że nie dają mi one większej satysfakcji. teraz jestem przekonana ,że wolę mężczyzn. nie byłabym w stanie stworzyć nigdy związku z inną kobietą. to na pewno nie. muszę jednak przyznac ,że wolę patrzeć n gołe kobiety niż na mężczyzn. może one są ładniejsze? tak czy siak wiele osób w młodym wieku ciągnie di przeciwnej płci co tak na prawdę nie znaczy jeszcze ,że są homo,ale kiedy się juz zdeklarują w wieku dorosłym to nie powinny być potępiane

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Alicja
(Ocena: 5)
2014-06-03 11:17:11

Ja w wieku 15 lat, a nawet wcześniej wiedziałam że jestem heteroseksualna... Może jesteś po prostu bi? Uważam że w wieku 15 lat już jak najbardziej można wiedzieć jakie ma się preferencje...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Ala
(Ocena: 5)
2014-02-02 21:12:47

re: EXCLUSIVE: Spowiedź lesbijki

Weźcie się zamknijcie i nie rozpowiadajcie o swoich fetyszach ludziom. jest Was tylko 3% a krzyczycie jak co najmniej 70...:/ Nikt Was nie musi tolerować a skoro jesteście tacy szczęśliwi ze swoimi "partnerami" to po co Wam niby akceptacja innych i jakieś listy, komentarze tutaj. Zamknijcie się w swoich domach i róbcie co chcecie. nie wychodźcie z tym na ulice bo dla takich jak ja to wszystko jest obleśne.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-02-02 22:51:15

Co za chora osoba to pisała ? Mnie kręcą mężczyźni i nie wyobrażam się pocałować ani niczego innego zrobić z kobieta ale lesbijki to normalne dziewczyny które nie zasłużyły sobie na takie traktowanie z jakim się spotykają, a to wszystko przez takie osoby jak wyzej. Każdy ma prawo żyć godnie i być szczęśliwym niezależnie od wszystkiego. Nie chce mi się oglądać kryminalistów, pedofoli itp. Każdego wartościowego człowieka niezależnie od rasy, wiary czy właśnie wyborów partnera bardzo szanuje i uważam,że mają prawo żyć jak każdy z nas. Pozdrowiam wszystkich zacofanych nietolerancyjnych ludzi.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-02-03 16:12:36

bardzo dobrze napisanie. Homoseksualizm to choroba. TO trzeba leczyć ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
ala
(Ocena: 5)
2014-02-05 13:12:23

leczyć to się powinieneś Ty! :) baaaaardzo mi Ciebie żal - naprawdę. Pozdro biedny anonimku :P

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-02-08 16:57:48

homofobia jest chorobą.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Maria
(Ocena: 5)
2014-02-02 11:18:54

re: EXCLUSIVE: Spowiedź lesbijki

tez jestem lesbijka i jakos nigdy nie spotkalam sie nawet z zadnym glupim komentarzem na ten temat. moze dlatego, ze spoleczenstwo przyzwyczajone do chlopiecych lesbijek z irokezem na glowie, a ani ja ani zadna z moich partnerek tak nie wygladaly. zyje w srednim miescie i nie mialam problemu, zeby wyjsc z dziewczyna na randke i tak dalej... prawda jest taka, ze lesbijki mialy, maja i beda miec duzo latwiej niz homoseksualni panowie :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-02-02 11:00:25

re: EXCLUSIVE: Spowiedź lesbijki

I tak lesbijki maja mniejszy problem z tolerancja niz geje

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
K
(Ocena: 5)
2014-02-01 21:15:59

re: EXCLUSIVE: Spowiedź lesbijki

Wreszcie jakiś dobry artykuł!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-02-01 20:55:14

re: EXCLUSIVE: Spowiedź lesbijki

Kilka razy całowałam się z dziewczyną, podoba mi sie kobiece ciało, ale to już :D O wiele bardziej wolę mężczyzn :D Wszystko zależy od punktu myślenia, od rozumu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz