Exclusive: Mam 33 lata, będę babcią

05 Kwietnia 2014

Córka Marty zaszła w ciążę w tym samym wieku, co jej matka.

dziewczyna na schodach

Każdego roku tysiące polskich nastolatek zachodzi w ciążę. Pierwsze zauroczenie, spontaniczna decyzja o chwili bliskości z chłopakiem, brak podstawowej wiedzy na temat antykoncepcji i po wszystkim. Dziewczyna próbująca zasmakować w dorosłości, wkrótce będzie musiała dorosnąć już naprawdę. Ciąża i poród to nie kolejny młodzieńczy wybryk, ale najpoważniejsze wyzwanie, z jakim przyjdzie jej się zmierzyć. I chociaż często o tym zapominamy, nie tylko ona. Niezależnie od tego, czy młody partner i jego rodzina poczują się do odpowiedzialności, największy ciężar spada zawsze na rodziców zbyt młodej mamy.

Marta doskonale zdaje sobie z tego sprawę. W jej życiu ten scenariusz się powtarza. Kiedyś sama była 16-latką spodziewającą się dziecka, dzisiaj jej własna córka jest w identycznej sytuacji. Jak twierdzi, dopiero teraz zrozumiała, z czym musieli się zmierzyć rodzice, kiedy dłużej już nie mogła ukrywać ciąży. Nie dziwi się ich gwałtownej reakcji, rozumie płacz matki, pretensje ojca. Ma jednak nadzieję, że i tym razem wszystko skończy się dobrze.

Przykład naszej bohaterki potwierdza regułę, o której specjaliści wspominają nieśmiało od wielu lat. Wpływ na nasze dzieci ma nie tylko zachowanie tu i teraz, ale cała nasza historia życia. Córka Marty nie wyciągnęła lekcji z trudnych doświadczeń matki. Powieliła schemat, który wydarzył się kilkanaście lat temu. Podobno zupełnie nieświadomie. Czy aby na pewno?

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (25)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2014-04-08 22:30:35

re: Exclusive: Mam 33 lata, będę babcią

Rodzice mojego męża mieli po 17 lat kiedy on się urodził, rok później urodziła się jego siostra. Sam spłodził córkę mając 16 lat, jego siostra dwa lata później. Całe szczęście córka męża jest mądra i powściągliwa jeśli chodzi o chłopaków, natomiast 14letnia teraz siostrzenica 24h na dobę lata za chłopakami i tylko to jej w głowie. Wszyscy wkoło powtarzają że z nie jednym już uprawiała seks. Tylko patrzeć jak moi 50letni teściowie zostaną pradziadkami :) Jak dobrze pójdzie to i się praprawnuków doczekają. Także chyba jest to jednak kwestia wychowania i środowiska - moja pasierbica mieszka z matką, rzadko kontaktuje się z dziadkami, a siostrzenicę dziadki wychowują.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Xyz
(Ocena: 5)
2014-04-08 17:08:23

re: Exclusive: Mam 33 lata, będę babcią

Seks poniżej 18 roku życia powinien być karalny :) może wtedy byłoby mniej nastoletnich , niechcianych ciąż . Można z partnerem stosować pieszczoty czy seks oralny nie musi przecież koniecznie dochodzić do penetracji. Ale głupie małolaty naoglądają się pornoli i myślą , że zawsze będzie tak bosko , że aż będą krzyczeć . Nie zawsze tak jest .Wszystko jest na sprzedaż . Coraz młodsze dzieci uprawiają seks .... Nie rozumiem tych czasów .

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-04-09 18:58:30

Oj tak zgadzam się, pomimo iż też mam 15 lat, i nie mam zamiaru robic tego przed ślubem, bo w tych czasach dużo chłopaków tak naprawdę to tylko wykorzystuje dziewczyny, a później zostawia, oczywiście nie twierdzę, że wszyscy ale większośc to okropne -,-

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Mona Lisa
(Ocena: 5)
2014-04-08 16:59:38

re: Exclusive: Mam 33 lata, będę babcią

Co wy mówicie ? Na wsi jak się ma 18 lat to trzeba rodzić ??? Sama mieszkam na wsi i jeszcze nie spotkałam się z takim zdaniem . Myślę że na wsi racze panuje pogląd , że dziewczyna powinna skończyć szkołę , wziąć ślub i dopiero mieć dziecko czyli tak mniej więcej po 20 roku życia . Ciąże w wieku 16,17,18 lat nie są " mile widziane " .

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-04-07 13:05:57

re: Exclusive: Mam 33 lata, będę babcią

Nawet tego nie czytałam do końca, ale to twoja wina, mogłaś przekazać jej jakiekolwiek lekcje chociażby jak się zabezieczać, jakie są konsekwencje i co ty musiałaś przchodzić gdy dziecko się urodziło. I piszesz że chcesz ściągnąć matkę by pomogła wam opiekować się dzieciakiem gdy ty będziesz wyrywać się do pracy a córka spełniać zachcianki a przypadkiem nie uciekłaś od niej do wielkiego miasta? Chciałaś żyć od nowa a tak naprawdę nic z tego nie wyszło, bo twoja córka widać nie została do końca uświadomiona przez ciebie . Jak dla mnie błędne koło. Mogę mieć tylko nadzieję że twój wnuk czy wnuczka będzie mądrzejsza/y od was.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-04-06 14:15:21

re: Exclusive: Mam 33 lata, będę babcią

Nie dziwi mnie to, znam wiele matek i córek, które w podobnym wieku zaszły w ciążę...hmm, myślę, że to jest wewnętrzne "przyzwolenie" - skoro mama zaszła w wieku 17 lat to mnie zrozumie. Coś takiego. Znam jedną dziewczynę, która się trzyma :D jej mama zaszła w ciążę w wieku 18 lat a ona ma 25 i nadal nic ;) A reszta? Mamy 18 i córki 18 - i oto mamy babuszki 36 letnie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
gość-ówka
(Ocena: 5)
2014-04-05 19:40:57

re: Exclusive: Mam 33 lata, będę babcią

Jak można nieświadomie zajść w ciążę? No kurde.. ludzie myślcie o czym piszecie. Jak rozkładała nogi, to niech nie stęka.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-04-05 16:50:08

re: Exclusive: Mam 33 lata, będę babcią

Jaka marchew, taka nać. Jaka córka, taka mać.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-04-05 16:02:38

re: Exclusive: Mam 33 lata, będę babcią

Zawsze wydawało mi się, że w ciąże zachodzą nieprzypadkowe nastolatki. Dzielę je na dwie grupy, pierwsza, to nastolatki z rodzin alkoholowych, wielodzietnych, z problemami. Takie dziewczyny nauczone są jednego wzorca kobiecości - kobiety nieudolnej życiowo, z dużą ilością dzieci, na które pobierane są wszelkiego rodzaju zapomogi. Druga grupa, to nastolatki (tu finanse i charakter domu rodzinnego nie mają znaczenia), których matki są bardzo młode. Często powielamy błędy naszych rodziców, chcemy tego czy nie, kobieta, która urodziła córkę w wieku 15-18 lat ma większe szanse zostać trzydziestoletnią babcią niż kobieta, która z rodzicielstwem się wstrzymała. Nie spotkałam jeszcze nastoletniej mamy, która nie pasowałaby do żadnej z tych dwóch grup, a pracuję z młodzieżą, więc jakiś przekrój przez "dzieci rodzące dzieci" mam. Z drugiej strony, poznałam kilka nastolatek i ich chłopaków, którzy naprawdę stanęli na wysokości zadania i po tym jak dowiedzieli się o nieplanowanej ciąży okazali większą dojrzałość niż okazałaby niejedna starsza para.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Kaliope
(Ocena: 5)
2014-04-05 17:58:33

Dokładnie ! Moja znajoma ( bardzo porządna kobieta ) została babcią w wieku 35 lat , myślała że zostanie z tą swoją piętnastoletnią panną i dzieckiem a tu zaskoczenie ! Dziewczyna powiedziała że zrobiła sobie to sama , i sama sobie z tym poradzi .Chłopak nie stchórzył , staną na wysokości zadania . Było ciężko , oboje się uczyli ( co dziwne lepiej niż wcześniej ) ,,Babcie' mało co pomagały . Teraz mają po 20 lat i pięcioletnią córeczkę . Są bardzo poważnymi ludzmi . Studiują - medycynę i zarządzanie . Planują przyszłość odpowiedzialnie ( jak następne dziecko , to dopiero po studiach ) Nie żałują tej decyzji , może było ciężej ale podołali zadaniu .

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-04-05 18:24:33

Ja spotkałam jeszcze jedną grupę: nastoletnie pary, które się nie zabezpieczały. I tak oto sporo znajomych przed osiemnastką miało już dzieci. Żadnych domowych problemów, normalne rodziny, matki też rodziły po dwudziestym roku życia co najmniej. Po prostu zwykła głupota.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-04-05 19:17:52

Ja jeszcze nie spotkałam kogoś takiego, co nie znaczy, że nie ma takich osób. Są, ale wydaje mi się, że to jednak mniejszość.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-04-05 20:12:11

A ja znam też przypadki kiedy para się zabezpieczała i wpadła. Co na takich powiecie? Że też głupi i nieodpowiedzialni?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-04-05 22:19:37

Wpadka to wpadka, zdarza się i nikt wtedy nie mówi o głupocie albo nieodpowiedzialności, ale takie rzeczy zdarzają się raczej wśród starszych par, przynajmniej po 18 roku życia. Te młodsze dziewczyny często mają głowę napchaną dziwacznymi przekonaniami, np. że nie można zajść w ciążę podczas pierwszego razu. Przez taką pewność mamami zostało co najmniej kilka dziewczynek, które znam. Słyszałam też, że seks przerywany to gwarancja zabezpieczenia, niektóre uważają, że wystarczającym zabezpieczeniem jest jakaś tam konkretna dieta (nie pamiętam, słodka albo pikantna). Dużą role odgrywa tutaj tragicznie niski stan wiedzy na temat seksu. Moim zdaniem edukacja w związku z tymi tematami powinna zacząć się około 15 roku życia. Nie chodzi o to, żeby namawiać do rozpoczynania życia erotycznego, ale żeby uświadamiać pewne konsekwencje i uczyć, że jedyna stuprocentowo skuteczna metoda antykoncepcji, to wstrzemięźliwość. Ja mam jako taką świadomość jak wygląda życie gimnazjalistów i licealistów, nawet internet, który podobno uczy wszystkiego, części nie nauczył od czego można, a od czego nie można zajść w ciążę. Fachowa kadra to jest to, czego szkoły potrzebują, bo w dzisiejszych czasach ani szkoła, ani rodzice często nie sprawdzają się w roli edukatorów seksualnych. Kształtowanie tabu prowadzi do setek ciąż, którym mogłaby zapobiec porządna lekcja.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-04-06 10:55:58

Wpadłam pomimo zabezpieczania się prezerwatywą, z chłopakiem jestem od 2 lat, teraz ja mam 17 on 21... Nie chcecie wiedzieć przez co teraz przechodzę przez właśnie takie przeświadczenie, że matkami zostają jedynie głupie nastolatki które robią to byle jak z byle kim.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-04-06 12:26:59

Uszy do góry! Nikt nie mówi, że TYLKO głupie dziewczyny zachodzą młodo w ciążę. Niestety, wiele Twoich rówieśniczek nie myśli, stąd stereotyp, ale każdy wie, że nawet jeśli na stereotyp składa się 90% nastoletnich matek, to jest jeszcze tych 10%, które zrobiły wszystko co mogły, żeby się zabezpieczyć. Zaczęłaś współżycie dosyć wcześnie, ale wydaje się, że byłaś świadoma, że żadna antykoncepcja nie daje 100% pewności. Stało się, teraz musisz być silna, bo dużo trudności Cię czeka, ale ciąża nie musi być tragedią. Pomyśl o pozytywach, młoda matka często dobrze dogaduje się z dzieckiem, ma dużo siły, żeby o nie dbać. Jeśli Twój chłopak okaże się mężczyzną, będziesz miała w nim ogromne wsparcie. Trzymam kciuki za Wasze szczęście. Ludzie komentować będą zawsze, ale nie można tego brać całkowicie do siebie. Jestem Polką, na świecie mówi się, że Polacy to alkoholicy, brudasy i złodzieje. Rozglądam się wokół i widzę skąd wziął się ten stereotyp, ale żadne z tych określeń nie pasuje do mnie. Myśl w ten sam sposób, jesteś nastoletnia matką, więc część z góry założy, że zaszłaś w ciążę przez głupotę, ale jeśli to Ciebie nie dotyczy, to szkoda nerwów na przejmowanie się :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-04-05 11:30:29

re: Exclusive: Mam 33 lata, będę babcią

to troche straszne, taki zamkiety krag :/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-04-05 11:10:09

re: Exclusive: Mam 33 lata, będę babcią

Znałam kiedyś podobny przypadek, tylko że znajoma mojej mamy została babcią w wieku 34 lat. Teraz ma 50 i będzie prababcią... To jest chyba genetycznie uwarunkowane, nie wiem. Wiem tylko,że kobiety te są bardzo dobrze sytuowane i tym małym nie brakuje nic pod względem finansowym :) Jak jest pod względem "uczuciowym", nie wiem.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz