Do czego prowadzą narkotyki? DRASTYCZNE ZDJĘCIA!

09 Listopada 2009

Środki odurzające dają obietnice bez pokrycia. Zmieniają świadomość, sprawiając, że jesteśmy szczęśliwsze. Ale tylko pozornie, bo w istocie nasz mózg stopniowo się uzależnia od bycia na haju. W efekcie, nasze życie zamienia się w nieustającą tragedię…

Do czego prowadzą narkotyki? DRASTYCZNE ZDJĘCIA!

Naukowcy od lat próbowali ustalić, dlaczego zwierzęta i ludzie tak silnie reagują na wszelkiego rodzaju substancje psycho-stymulujące. Po latach żmudnych badań doszli do pewnych wniosków. Okazało się, że mózgi ssaków same produkują narkotyki, np. wewnętrzną morfinę. Różni się co prawda od morfiny chemicznej, ale w działaniu jest niemal identyczna. Komórki mózgowe, przyzwyczajane do wytwarzania własnej morfiny, reagują podobnie, tylko o wiele silniej, na morfinę pochodzenia roślinnego. Historia się powtarza, jeśli chodzi o wewnętrzną marihuanę. Jest ona wytwarzana przede wszystkim przez te komórki mózgu, które są zmuszane do ciężkiej pracy.

Narkotyki to bardzo niebezpieczna zabawa, która na ogół zaczyna się dość niewinnie. Na imprezie chcemy się dobrze bawić, ale życie tak nas przytłacza, że sam alkohol już nie wystarcza. Często sięga się też po narkotyki przed tzw. „ważnym dniem” - egzaminem czy rozmową kwalifikacyjną. Będziemy pewniejsze siebie, na pewno odniesiemy sukces - tak myśli wiele z nas.

Narkotyk, tak jak niewierny kochanek, na początku obiecuje wiele. Przynosi ulgę, daje energię  i spełnia nadzieje na lepsze jutro. Ale nawet jednorazowe zażycie, chociażby kokainy, pozostawia ślad w układzie nerwowym. Komórki porozumiewają się za pomocą neuroprzekaźników wydzielanych przez neurony. Substancje uzależniające oszukują neuron. Czasem udają endogenny neuroprzekaźnik, czasem hamują albo nasilają jego działanie.

Substancje psycho-stymulujące typu kokaina czy amfetamina wyostrzają pamięć, sprawiają, że dostajemy tzw. "powera", po którym ciężko zasnąć, a dodatkowo nie odczuwamy zmęczenia (jak normalnie). Ecstasy i amfetamina nasilają uwalnianie serotoniny, co powoduje wspaniałe samopoczucie. Osoby z problemami psychicznymi, depresjami, nerwicami czy ze zwykłą samotnością, często sięgają po tego typu wspomagacze, aby choć przez chwilę poczuć się inaczej, lepiej. Często nie zdają sobie sprawy, że narkotyki tylko pogłębią ich dotychczasowy stan.

Opioidy, morfina lub heroina, działają jak najskuteczniejszy środek przeciwbólowy. Dlatego stosuje się je u osób chorych na raka, gdy ból staje się nie do wytrzymania. Dodatkowo, heroina daje uczucie euforii. Zawarty w marihuanie i haszyszu tetrahydrokannabinol powoduje stan odprężenia i zapomnienia o wszystkim, co złe oraz niewygodne. Sprawia także, że doznania erotyczne czy chociażby żywieniowe stają się silniejsze. Marihuana jest szczególnie lubiana przez Osoby, które są leczone chemioterapią, ponieważ niweluje wszelkie mdłości i poprawia apetyt.

Nie dziwi fakt, że narkotyki są tak często wybierane przez ludzi. To szybki i łatwy sposób na chwilową zmianę dotychczasowego życia, a raczej jego odbierania. uczucie szczęścia, jakie wywołują, jest tak silnym doznaniem, że wiele osób chce powtórzyć ten stan - najpierw raz, potem drugi, trzeci… Z biegiem czasu spożywane narkotyki zaczynają jednak przejmować kontrolę nad życiem, a uzależniony mózg wydziela mniej dopaminy odpowiedzialnej za napęd ruchowy, koordynację, napięcie mięśni i wyższe czynności psychiczne. Zmniejsza się także wydzielanie endorfiny odpowiedzialnej za dobre samopoczucie.

Po pewnym czasie neurony układu nerwowego coraz słabiej reagują na wszelkie „naturalne”  doznania typu jedzenie, picie, seks czy spotkania towarzyskie. W efekcie, alienujemy się, zaczynamy unikać ludzi, nic nie jest w stanie sprawić, abyśmy były szczęśliwe. Organizm na brak narkotyku reaguje nadmiernym pobudzeniem, niepokojem, zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, biegunką, zwiększonym ciśnieniem tętniczym krwi. Akcja serca jest przyspieszona, co może spowodować zawał. Pojawiają się także wszelkiego rodzaju lęki, problemy ze snem i pamięcią. Osoba uzależniona, nie bacząc na konsekwencje i tak już widoczne gołym okiem, sięga jednak po kolejną, jeszcze większą dawkę narkotyku. Wtedy jest już trochę za późno na zawrócenie z tej zgubnej drogi. Mózg potrzebuje więcej i więcej, zmieniając nas we wrak człowieka.

Jeśli uda się odstawić narkotyk, układ nerwowy regeneruje się latami, reaguje jednak słabiej i wolniej na naturalne bodźce. Z przyjemnych odczuć pozostają mrzonki pod postacią lęku, wahań nastroju, braku ochoty na szereg przyziemnych sytuacji. Często zdarza się, że Osoby, którym udało się wyjść z nałogu, są bardziej narażone na popadanie w depresję, apatie, przygnębienie, myśli samobójcze czy histerie.

Poniżej, ku przestrodze, prezentujemy galerię wstrząsających zdjęć rosyjskich narkomanów.

Zobacz także:

Siedmiolatka pod wpływem amfetaminy trafiła do szpitala!

Do szpitala w Olsztynie trafiła siedmioletnia dziewczynka, której zachowanie zaniepokoiło rodziców.

Kobiety coraz częściej sięgają po kokainę!

Robią kariery, pieniądze, nie mają czasu na rodzinę, wciąż pędzą do sukcesu, a ich paliwem są narkotyki.

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (391)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-10-24 12:10:28

re: Do czego prowadzą narkotyki? DRASTYCZNE ZDJĘCIA!

Tak czy tak w tych czasach wszyscy biora narkotyki starsi i mlodzi , narkotyki sa wszedzie na ulicy w domach nawet w lekach i syropach czy to jest normalne a wiecie co to normalnosc? Normalnosc to zbiorowa chalucynacja. :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-10-22 16:04:55

re: Do czego prowadzą narkotyki? DRASTYCZNE ZDJĘCIA!

A JA LUBIE WSZYSTKO BYLE KOPALO A LEPIEJ BYLO BY ZALEGALIZOWAC PRZYNAJMNIEJ BYLO BY CZYSTE:P

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-22 15:04:51

Omg..co za gówno ! i przez to umierają ludzie,którzy wpakują się w taki szajs.Zaczynasz brać to puźniej nie ma szybkiej ucieczki od tego albo wcale ...;(

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-02-23 18:11:01

;O ale wezcie nie porownujcie heroiny do marihuany!! ok, to i to narkotyk, ale kompletnie nie ten poziom. alkohol tez moznza zaliczyc do narkotykow. co prawda takich lzejszych , ale tez ma wplyw na myslenie ,zachowanie i tez mozna sie uzaleznic. powiem wam ,ze np. taka wodka jest gorsza od marihuany czy haszyszu!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-01-18 14:54:40

narkotyki sa brane były i beda nawet nieświadomie w zwykłym anty depresance znajduje sie troche Kannabis a co dopiero w psychotropach na recepte

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-07-21 19:23:59

taaa, glupota swiata. alkohol tak samo niszczy organizm. marihuana to naturalne ziolo i jest duzo mniej niebezpieczna. juz dawno powinna byc zalegalizowana, kazdy wie, ze co drugi nastolatek jara. nie widze w tym nic zlego.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-07-18 16:06:13

heroina i alkohol to to samo . ale akohol jest legalny to juz nie jest narkotykiem . pozdrawiam wszystkich narkomanow.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-07-18 12:58:21

co za głupota totalna hah . to fajki sa zdrowe albo alkochol ?? Marihuane powinni juz dawno zalegalizowac!!!! Jak sie truc to truc. Ile nurkow po ulicach chodzi i sie niszczy tak samo jak przez dragi.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-07-18 11:20:45

wszystko jest dla ludzi ale z umiarem ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-07-01 01:26:46

marijuana legalize it.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz