Do czego prowadzą narkotyki? DRASTYCZNE ZDJĘCIA!

Środki odurzające dają obietnice bez pokrycia. Zmieniają świadomość, sprawiając, że jesteśmy szczęśliwsze. Ale tylko pozornie, bo w istocie nasz mózg stopniowo się uzależnia od bycia na haju. W efekcie, nasze życie zamienia się w nieustającą tragedię…
Do czego prowadzą narkotyki? DRASTYCZNE ZDJĘCIA!
09.11.2009

Naukowcy od lat próbowali ustalić, dlaczego zwierzęta i ludzie tak silnie reagują na wszelkiego rodzaju substancje psycho-stymulujące. Po latach żmudnych badań doszli do pewnych wniosków. Okazało się, że mózgi ssaków same produkują narkotyki, np. wewnętrzną morfinę. Różni się co prawda od morfiny chemicznej, ale w działaniu jest niemal identyczna. Komórki mózgowe, przyzwyczajane do wytwarzania własnej morfiny, reagują podobnie, tylko o wiele silniej, na morfinę pochodzenia roślinnego. Historia się powtarza, jeśli chodzi o wewnętrzną marihuanę. Jest ona wytwarzana przede wszystkim przez te komórki mózgu, które są zmuszane do ciężkiej pracy.

Narkotyki to bardzo niebezpieczna zabawa, która na ogół zaczyna się dość niewinnie. Na imprezie chcemy się dobrze bawić, ale życie tak nas przytłacza, że sam alkohol już nie wystarcza. Często sięga się też po narkotyki przed tzw. „ważnym dniem” - egzaminem czy rozmową kwalifikacyjną. Będziemy pewniejsze siebie, na pewno odniesiemy sukces - tak myśli wiele z nas.

Narkotyk, tak jak niewierny kochanek, na początku obiecuje wiele. Przynosi ulgę, daje energię  i spełnia nadzieje na lepsze jutro. Ale nawet jednorazowe zażycie, chociażby kokainy, pozostawia ślad w układzie nerwowym. Komórki porozumiewają się za pomocą neuroprzekaźników wydzielanych przez neurony. Substancje uzależniające oszukują neuron. Czasem udają endogenny neuroprzekaźnik, czasem hamują albo nasilają jego działanie.

Substancje psycho-stymulujące typu kokaina czy amfetamina wyostrzają pamięć, sprawiają, że dostajemy tzw. "powera", po którym ciężko zasnąć, a dodatkowo nie odczuwamy zmęczenia (jak normalnie). Ecstasy i amfetamina nasilają uwalnianie serotoniny, co powoduje wspaniałe samopoczucie. Osoby z problemami psychicznymi, depresjami, nerwicami czy ze zwykłą samotnością, często sięgają po tego typu wspomagacze, aby choć przez chwilę poczuć się inaczej, lepiej. Często nie zdają sobie sprawy, że narkotyki tylko pogłębią ich dotychczasowy stan.

Opioidy, morfina lub heroina, działają jak najskuteczniejszy środek przeciwbólowy. Dlatego stosuje się je u osób chorych na raka, gdy ból staje się nie do wytrzymania. Dodatkowo, heroina daje uczucie euforii. Zawarty w marihuanie i haszyszu tetrahydrokannabinol powoduje stan odprężenia i zapomnienia o wszystkim, co złe oraz niewygodne. Sprawia także, że doznania erotyczne czy chociażby żywieniowe stają się silniejsze. Marihuana jest szczególnie lubiana przez Osoby, które są leczone chemioterapią, ponieważ niweluje wszelkie mdłości i poprawia apetyt.

Nie dziwi fakt, że narkotyki są tak często wybierane przez ludzi. To szybki i łatwy sposób na chwilową zmianę dotychczasowego życia, a raczej jego odbierania. uczucie szczęścia, jakie wywołują, jest tak silnym doznaniem, że wiele osób chce powtórzyć ten stan - najpierw raz, potem drugi, trzeci… Z biegiem czasu spożywane narkotyki zaczynają jednak przejmować kontrolę nad życiem, a uzależniony mózg wydziela mniej dopaminy odpowiedzialnej za napęd ruchowy, koordynację, napięcie mięśni i wyższe czynności psychiczne. Zmniejsza się także wydzielanie endorfiny odpowiedzialnej za dobre samopoczucie.

Po pewnym czasie neurony układu nerwowego coraz słabiej reagują na wszelkie „naturalne”  doznania typu jedzenie, picie, seks czy spotkania towarzyskie. W efekcie, alienujemy się, zaczynamy unikać ludzi, nic nie jest w stanie sprawić, abyśmy były szczęśliwe. Organizm na brak narkotyku reaguje nadmiernym pobudzeniem, niepokojem, zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, biegunką, zwiększonym ciśnieniem tętniczym krwi. Akcja serca jest przyspieszona, co może spowodować zawał. Pojawiają się także wszelkiego rodzaju lęki, problemy ze snem i pamięcią. Osoba uzależniona, nie bacząc na konsekwencje i tak już widoczne gołym okiem, sięga jednak po kolejną, jeszcze większą dawkę narkotyku. Wtedy jest już trochę za późno na zawrócenie z tej zgubnej drogi. Mózg potrzebuje więcej i więcej, zmieniając nas we wrak człowieka.

Jeśli uda się odstawić narkotyk, układ nerwowy regeneruje się latami, reaguje jednak słabiej i wolniej na naturalne bodźce. Z przyjemnych odczuć pozostają mrzonki pod postacią lęku, wahań nastroju, braku ochoty na szereg przyziemnych sytuacji. Często zdarza się, że Osoby, którym udało się wyjść z nałogu, są bardziej narażone na popadanie w depresję, apatie, przygnębienie, myśli samobójcze czy histerie.

Poniżej, ku przestrodze, prezentujemy galerię wstrząsających zdjęć rosyjskich narkomanów.

Zobacz także:

Siedmiolatka pod wpływem amfetaminy trafiła do szpitala!

Do szpitala w Olsztynie trafiła siedmioletnia dziewczynka, której zachowanie zaniepokoiło rodziców.

Kobiety coraz częściej sięgają po kokainę!

Robią kariery, pieniądze, nie mają czasu na rodzinę, wciąż pędzą do sukcesu, a ich paliwem są narkotyki.

 

Polecane wideo

Komentarze (374)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 24.10.2015 12:10
Tak czy tak w tych czasach wszyscy biora narkotyki starsi i mlodzi , narkotyki sa wszedzie na ulicy w domach nawet w lekach i syropach czy to jest normalne a wiecie co to normalnosc? Normalnosc to zbiorowa chalucynacja. :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.10.2014 16:04
A JA LUBIE WSZYSTKO BYLE KOPALO A LEPIEJ BYLO BY ZALEGALIZOWAC PRZYNAJMNIEJ BYLO BY CZYSTE:P
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.07.2011 15:04
Omg..co za gówno ! i przez to umierają ludzie,którzy wpakują się w taki szajs.Zaczynasz brać to puźniej nie ma szybkiej ucieczki od tego albo wcale ...;(
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.02.2011 18:11
;O ale wezcie nie porownujcie heroiny do marihuany!! ok, to i to narkotyk, ale kompletnie nie ten poziom. alkohol tez moznza zaliczyc do narkotykow. co prawda takich lzejszych , ale tez ma wplyw na myslenie ,zachowanie i tez mozna sie uzaleznic. powiem wam ,ze np. taka wodka jest gorsza od marihuany czy haszyszu!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.01.2011 14:54
narkotyki sa brane były i beda nawet nieświadomie w zwykłym anty depresance znajduje sie troche Kannabis a co dopiero w psychotropach na recepte
odpowiedz

Polecane dla Ciebie