Czy ładnym jest łatwiej w życiu?

15 Maja 2017

Uroda może być dużym atutem, ale często okazuje się również sporym problemem…

urodziwa dziewczyna

23-letnia Daria nie ukrywa, że ma potężnego doła. „Patrzę w lustro i jestem załamana. Nie wiem, czy to kwestia genów czy natury, ale czuję się strasznie brzydka. Mam nos jak kartofel, do tego strasznie garbaty, krótką szyję i drugi podbródek. Usta, których praktycznie nie widać, głęboko osadzone oczy, krótkie nogi, a w dodatku jeszcze żylaki, przez co nawet latem wstydzę się zakładać krótkie spódniczki czy szorty” – opowiada młoda kobieta. „Moje kompleksy nie wynikają z zaniedbania. Dbam o siebie, staram się modnie ubierać, nie zapominam o makijażu czy pielęgnacji paznokci. Jednak są rzeczy, których nie da się zmienić” – dodaje.

To sprawia, przynajmniej zdaniem Darii, że ma ogromne problemy ze znalezieniem pracy. „Dlatego, że przez swój wygląd nie spełniam warunku miłej aparycji. Brzydki wyraz twarzy i ostre rysy sprawiają, że nie chcą mnie nawet zatrudnić jako kelnerki lub przedstawiciela handlowego, bo jestem mało reprezentatywna. Chciałabym być ładniejsza, bo uroda pomaga w życiu” – przekonuje.

Czy ma rację? Teorię Darii częściowo potwierdza Nancy Etcoff, psycholożka z Harvard Medical School i autorka bestsellerowej książki „Przetrwają najpiękniejsi”. Jej zdaniem wszystkie znane ludzkie cywilizacje wiele uwagi przywiązywały do ludzkiej urody, a w dobie tabloidyzacji i rosnącego znaczenia przekazów obrazkowych fizyczna atrakcyjność będzie miała coraz większe znaczenie. Ludzie brzydcy, nawet obdarzeni wyjątkowymi zaletami intelektualnymi, zostaną zepchnięci na drugi plan.

Już teraz w wielu dziedzinach życia uroda jest dużym atutem, często już na etapie edukacji. „Powszechnie wiadomo, że dobre samopoczucie potwierdzone właściwym efektem w lustrze i poparte czyimiś komplementami to ważny element podnoszący samoocenę. Sam to obserwuję podczas egzaminowania studentów. Ci, którzy czują się ładniejsi, czują się swobodniej – poza tym komisja jest do takich osób lepiej usposobiona. Nie mówię o krańcowych przypadkach osób, które pojawiają się na tych egzaminach w kreacjach wieczorowych. Ale uważam, że należy podkreślić walory swojej urody” – mówi prof. Wiesław Godzic, znany socjolog i medioznawca w rozmowie z dziennikiem „Polska. The Times”.

„Choć też dostrzegam zagrożenie – coraz więcej osób zdaje się uważać, że sama uroda im wystarczy. Wychodzą z założenia, że ona daje im jakieś szczególne prawa do bycia osobami szczególnymi – także w sferze intelektu” – dodaje.

Przeczytaj także: Kompleksy mogą cię zniszczyć. Jak przekuć je w atut?

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (5)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anapolis
(Ocena: 5)
2017-05-16 13:21:32

Najłatwiej w życiu jest osobom pewnym siebie. A przynajmniej osobom, które potrafią pokazać otoczeniu, że są pewne siebie. Ładne kobiety często sa postrzegane jako głupie, chociaż wcale takie nie są. Taki stereotyp, który od razu przychodzi do głowy. Można mieć jakiś mankament i się nim nie przejmować, wręcz afiszować. I każdy pomyśli sobie, że jesteśmy pewne siebie i złego słowa nie powie. Tak to działa. Dlatego wolę walczyć ze swoją psychiką i kompleksami zamiast iść pod skalpel.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Asiulka96
(Ocena: 5)
2017-05-15 21:53:02

moim zdaniem łatwiej jest w życiu tym ładniejszym i chudszym. niestety tak odbieramy rzeczywistość. na własnej osobie się o tym przekonałam nie raz. jak byłam grubszą kulką to jakoś faceci nie proponowali mi miejsca w autobusie, nie pomagali z torbami itd. pewnie sobie mysleli, ze a troche pocwiga czy postoi to schudnie. jak zaczełam stsowac IQacai i cwiczyc to udało mi sie zrzucic cały zbedny tłuszczyk, a i cera dzieki jagodom acai mi sie duzo poprawiła. I teraz częściej mogę liczyć na miłe gesty. Przepuszczanie w sklepie itd. To jest przykre, ale tak chyba działa podsiwadomosc facetów.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-05-15 18:41:36

Oczywiście, że ludziom ładnym z natury jest w życiu łatwiej - i piszę to jako atrakcyjna kobieta. Wystarczy kogokolwiek spytać czy wolałby być "ładny" czy "brzydki".

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-05-15 14:10:02

Ludzie atrakcyjny od urodzenia maja inną umysłowość niż np. ludzie, którzy zadbali o siebie jako dorośli. Więc z tymi kompetencjami związanymi z urodą też nie można być niczego pewnym. Skąd takie wnioski? Czasami na FB trafiałam na jakieś mega zrobione 'laski', które często wrzucały wyzywające zdjęcia, dużo zdjęć obrazujących ich przemianę z jakimiś 'sentencjami' typu, że teraz to one nie są zainteresowane już tymi, którzy przez długie lata ignorowali je z uwagi na brak urody. Typowe leczenie kompleksów, zadry z przeszłości. Tacy ludzie nie mają do siebie dystansu. Więc myślę, że najważniejsze są jednak kompetencje a nie wygląd. Osoba mniej atrakcyjna może mieć w d... to jak wygląda, bo wyniosła z domu poczucie własnej wartości.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-05-15 13:34:19

To się sprawdza chyba tylko w Polsce!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1