Ekspres do kawy ze spieniaczem i pojemnikiem na mleko czy bez?

Spienione mleko jest wizytówką doskonale przygotowanej kawy. I gdy bariści mają tę sztukę opanowaną do perfekcji, tak uzyskanie podobnych rezultatów w warunkach domowych może być problematyczne.
Ekspres do kawy ze spieniaczem i pojemnikiem na mleko czy bez?
06.12.2018

Z pomocą przychodzi nowoczesne urządzenie, jakim jest ekspres do kawy ze spieniaczem, które pozwoli każdorazowo uzyskać aromatyczną kawę z puszystą pianką. Na co zwracać uwagę? Czy wybrać model z pojemnikiem na mleko? Porównaliśmy kilka wariantów systemów mlecznych.

Właściwie spienianie mleka to najważniejsza umiejętność baristy, ale i każdy może nauczyć się tej tajemnej sztuki lub po prostu zdecydować się na ekspres, który wykona całą pracę za nas. W kawiarniach zwykle można spotkać ekspresy kolbowe z dyszami do spieniania mleka, w których wystarczy tylko uzupełnić mlekiem dołączony dzbanek. W domu, zwłaszcza w przypadku osób ceniących swój czas i szybkie rozwiązania, sprawdzi się ekspres do kawy z wbudowanym pojemnikiem na mleko i ze spieniaczem.

Czy warto kupić ekspres spieniający mleko?

Zanim omówimy poszczególne systemy spieniania mleka, warto zadać sobie pytanie, po co w ogóle spieniać mleko i czy warto taki ekspres automatycznie spieniający mleko zakupić.

Na początek ważna uwaga:

l spienianie mleka nie jest fanaberią, a koniecznością.

Bez tego nie przygotujemy idealnych mlecznych pianek, które są najważniejsze w takich napojach jak cappuccino czy latte macchiato. Dzięki spieniaczowi uzyska się naprawdę smaczne kawy, które będą wyborne w smaku i zapachu. Jest to o tyle istotne, że kawy mleczne są niezwykle popularne i kawosze nie mogą sobie bez mleka wyobrazić ulubionego naparu. Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Strauss Cafe Poland (właściciel marki MK Cafe), aż 65% konsumentów dodaje do kawy mleko!

 

fot. spienianie mleka w ekspresie

Współczesne urządzenia są wyposażone w wiele pomocnych udogodnień, jednak spieniacz mleka można traktować jako podstawowe wyposażenie, zwłaszcza jeśli się jest miłośnikiem kawy mlecznej. Najczęściej spotykane systemy mleczne działają na zasadzie pobieranie mleka z pojemnika lub karafki, w które jest wyposażony ekspres do kawy spieniający mleko, albo też bezpośrednio z przystawionego kartonu lub butelki, do których wkłada się rurkę. Bez względu na zastosowany sposób uzyskuje się puszystą i smaczną piankę.

Ekspres automatyczny czy kolbowy – który lepiej spienia mleko?

Niewątpliwą zaletą automatycznych ekspresów do kawy jest to, że wszystko tu odbywa się samoczynnie. W przypadku ekspresów kolbowych konieczna staje się ich odpowiednia obsługa, która jest czasochłonna, nie wspominając, że taki ekspres wymaga stałego czyszczenia i odkamieniania. Również spienianie mleka nie należy do najłatwiejszych czynności, ponieważ wszystko sprowadza się do ręcznej obsługi dyszy - samą metodę spieniania mleka omawiamy poniżej.

Idealnym rozwiązaniem jest złoty środek, czyli półautomatyczne ekspresy kolbowe, dzięki którym można przygotować perfekcyjną małą czarną i opanować podstawy poprawnej ekstrakcji naparu i spieniania mleka. Jeśli jednak stawiamy na maksymalną wygodę, łatwość obsługi, a także powtarzalność procesu – bo chcemy za każdym razem otrzymywać tak samo wyśmienitą kawę – powinniśmy wybrać automatyczny ekspres do kawy z dyszą do spieniania mleka, w którym wszystko dzieje się, jak sama nazwa wskazuje, automatycznie!

Infografika pochodzi z poradnika: Spienianie mleka w ekspresie do kawy – różne rozwiązania w ekspresach

Jak spienić mleko za pomocą dyszy manualnej?

Popularnym rozwiązaniem stosowanym w kawiarniach są profesjonalne ekspresy z dyszą do spieniania mleka. Jak to działa? Z dyszy leci para, która podgrzewa i napowietrza mleko, w rezultacie powstaje mleczna pianka. Niektóre ekspresy automatyczne również posiadają manualne dysze, zatem przygotowanie pianki sprowadza się do kilku prostych kroków.

Po pierwsze, zawsze powinno stosować się mleko zimne. Idealna temperatura podgrzania to przedział od 65 do 70 stopni Celsjusza, inaczej białko się zetnie. Nalewa się go do dzbanka, pamiętając, że spienione mleko nabiera objętości dwukrotnie, zatem nabiał nie może przekroczyć połowy pojemnika.

Następnie do dzbanka wkłada się dysze, aby znalazła się tuż pod powierzchnią mleka, przy lekkim nachyleniu dzbanka.

Po trzecie, włącza się urządzanie i wykonuje się koliste ruchy, mając ciągle zanurzoną dyszę. Gdy mleko już będzie spienione, dyszę wsuwa się głębiej, by podgrzać dolną warstwę mleka. Na koniec wystarczy postukać w dzbanek, by pęcherze trochę opadły.

Należy również pamiętać o umyciu manualnej dyszy po każdym spienianiu – wystarczy przetrzeć ją mokrą szmatką, otwierając dodatkowo zawór pary, dzięki czemu usuniemy zalegające resztki mleka.

Co z tym pojemnikiem na mleko w ekspresie?

W zestawie do ekspresów do kawy znajdziemy nie tylko niezbędne elementy do używania sprzętu jak pojemnik na wodę czy pojemnik na fusy. W niektórych modelach dyszę do spieniacza można zamienić na cały pojemnik na mleko (jest tak na przykład w modelu De'Longhi ECAM 650.55.MS PrimaDonna Elite). Zaletą osobnego pojemnika na mleko jest łatwość jego czyszczenia (niektóre można myć nawet zmywarce), ponadto dużym plusem są grube ścianki, które dbają o to, aby mleko zachowało swoją świeżość jak najdłużej, gdy pojemnik jest wpięty do ekspresu.

System z wbudowanym pojemnikiem automatycznie pobiera mleko z dołączonej karafki, podgrzewa je do odpowiedniej temperatury, spienia i wlewa do filiżanki. Dzięki temu, że pojemnik jest wyjmowany, można go bez problemu myć czy nawet przechowywać w lodówce. Odpowiadając więc na pytanie, czy wybrać ekspres do kawy z pojemnikiem na mleko czy bez, brzmi: praktyczniejszy jest wyjmowany pojemnik na mleko, a jeśli nie ma go w zestawie, warto upewnić się, czy producent nie daje możliwości dokupienia tego akcesorium osobno.

Porównanie automatycznych systemów mlecznych – który lepszy, z pojemnikiem czy z rurką?

Spieniacz mleka to nic innego jak element w ekspresach do kawy, który ma za zadanie podgrzać i spienić mleko. Jak już zostało wspomniane, jedną z form spieniania mleka jest dysza spieniająca, ekspres może też mieć wbudowaną (zintegrowaną) karafkę, z której automatycznie pobiera mleko. Najprostszym systemem jest rurka spieniająca, którą się umieszcza w dowolnym pojemniku z mlekiem. Dysza (rura) z regulacją emisji pary umożliwia uzyskanie mocniej bądź słabiej spienionego mleka, w zależności od indywidualnych preferencji użytkownika.

Poniżej prezentujemy krótki przegląd i opisy wybranych ekspresów do kawy, które różnią się między sobą rodzajem zastosowanego systemu spieniającego.

NIVONA CafeRomatica 670

Powszechnym i najprostszym spieniaczem mleka w ekspresach (zwłaszcza tańszych) jest dysza spieniająca z regulacją emisji pary, którą należy włożyć do osobnego pojemnika z mlekiem. Rozwiązanie to wymaga częściowo manualnej obsługi i znajomości zasad, jak należy poprawnie spieniać mleko. Ponadto utrudnione jest mycie dyszy, przez co nagromadzone resztki mogą szybko się psuć i w efekcie psuć również smak kawy. Z tego względu przy tego typu ekspresie (to jest z dyszą spieniającą) należy dbać o regularne czyszczenie i regulację, a na pewno robić to po każdym spienianiu mleka.

Philips LatteGo

System marki Philips jest automatyczny i pozwala błyskawicznie przygotować aksamitną piankę. Składa się tylko z dwóch części i nie ma żadnych rurek, dzięki czemu można być spokojnym o to, że w maszynie nie zalegają resztki mleka. Wadą może być jednak mały pojemnik na mleko, który może sprawić problemy przy mocowaniu, ponadto w modelach z tym systemem przygotujemy tylko do 6 kaw.

Czytaj także: Philips 5000 LatteGo, De'Longhi czy Saeco: ceny, opinie

De'Longhi Dinamica

W zestawieniu nie może zabraknąć marki De'Longhi, która uchodzi za lidera w sektorze ekspresów do kawy. Pozycja ta została wypracowana nie tylko znakomitymi rozwiązaniami zastosowanymi w urządzeniach, ale przede wszystkim dzięki dbałości o smak kawy – nie bez powodu o kawie przyrządzonej w jej ekspresach mówi się, że jest „prawdziwie włoska”. Ekspres do kawy ze spieniaczem mleka De'Longhi szczególnie polecany jest koneserom kawy, którzy oczekują od sprzętu najwyższej jakości, doskonałych parametrów i wybornego napoju. Warto wspomnieć, że w modelach De'Longhi można przygotować nawet do 12 rodzajów kaw i każda cechuje się niebiańskim smakiem i aromatem.

Dzięki systemowi spieniania mleka LatteCrema w modelu m.in. Dinamica ECAM 350.75.S pyszną kawę można przygotować za jednym przyciskiem. Co istotne, ekspres przyrządzi nie tylko espresso czy cappuccino, ale też latte macchiato, caffè latte, espresso macchiato, flat white czy po prostu gorące mleko gotowe do wykorzystania do napoju kakaowego lub herbaty. Ręcznie przy tym systemie nie trzeba nic robić, również ma funkcję automatycznego czyszczenia, a karafkę można przechowywać w lodówce – co również jest niewątpliwie zaletą. Warto wspomnieć, że jest termiczna, to znaczy, że zachowuje niską temperaturę mleka dłużej i jest ono zawsze gotowe do spienienia.

Miłośników małej czarnej nie trzeba przekonywać do inwestycji w dobry ekspres. Pytanie, jakie się nasuwa, to czy wybrać ekspres do kawy spieniający mleko czy może robić to ręcznie. Na pewno ekspresy automatyczne są bardzo praktyczne, do tego posiadają szereg udogodnień typu podgrzewanie filiżanek czy automatyczny proces płukania i odkamieniania, co w dłuższej perspektywie przekłada się na maksymalną wygodę. A od niej już tylko niedaleka droga do beztroskiej przyjemności z delektowania się z perfekcyjnie przyrządzonej kawy mlecznej!

 

Źródła:

l http://olsztyn.naszemiasto.pl/artykul/ekspresy-z-systemem-spieniajacym-warto-doplacic-za-ten,3458381,artgal,t,id,tm.html

l https://www.delonghi.com/pl-pl/produkty/kawa/ekspresy-do-kawy/automatyczne-ekspresy-do-kawy/dinamica-ecam-35075s

l https://north.pl/baza-porad/ekspres-nie-spienia-mleka/

l https://www.delonghi.com/pl-pl/produkty/kawa/ekspresy-do-kawy/ekspresy-wysokocinieniowe

 

Polecane wideo

Komentarze (77)
Ocena: 5 / 5
Maciej (Ocena: 5) 17.03.2020 18:29
Ja sam mam i korzystam z modelu DE'LONGHI ECAM 370.95S Bardzo dobry ekspres w kategorii do 3500zł. Wszystko co trzeba za pomocą jednego przycisku, a kawa wychodzi przepyszna. Jeśli szukacie czegoś tańszego, to możecie się wesprzeć tym rankingiem nawet https://expressbydgoski.pl/ekspres-do-kawy-z-mlynkiem-i-pojemnikiem-na-mleko-jaki-najlepszy/ar/c9-14623235
odpowiedz
Sabrina (Ocena: 5) 29.09.2019 16:28
Moją ulubioną kawą jest Latte. Przygotowanie jej jest bardzo trudne w warunkach domowych. Jak kupiłam ekspres De Longhi to mój problem się skończył. Kawę przygotowuję w kilka sekund. Wszystkim smakuje.
odpowiedz
Dudek (Ocena: 5) 30.06.2019 23:14
Mnie do zakupu ekspresu namówił kolega. Piłem u niego przepyszną kawę. Polecił mi zakup ekspresu ciśnieniowego z firmy De'Longhi. Przygotowanie kawy jest teraz prawdziwą przyjemnością. Uwielbiam nowoczesne sprzęty.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.10.2009 15:50
Gdyby siciągneła te branzy i portki wyglądała by ładnie za dużo ciuchów a za mało makijażu Y.Y
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.03.2009 14:32
odpowiedz

Polecane dla Ciebie