Jak urządzić mieszkanie w stylu Feng Shui?

Czym tak naprawdę jest Feng Shui? Czy ma ono wpływ na nasze zdrowie, szczęście i bogactwo? Przeczytaj i sprawdź, czy przypadkiem nie hamujesz nieświadomie swojego sukcesu!
Jak urządzić mieszkanie w stylu Feng Shui?
14.01.2011

Feng Shui jest starożytną praktyką planowania, która pozwala na osiągnięcie harmonii ze środowiskiem naturalnym. Tradycyjne Feng Shui uprawiane w starożytnych Chinach obejmowało rozkład miast i budynków oraz takie ich rozplanowanie, aby były chronione przed złymi duchami. Symbole zawarte w nazwie tej sztuki to wiatr - żywioł niewidzialny i woda - żywioł nieuchwytny.

Feng Shui ma kilka podstawowych zasad. Jedną z nich jest zasada yin i yang, czyli pierwiastki żeński i męski, które uzupełniają się we wszechświecie. Kolejna to tzw. siatka bagua, która jest podstawą planowania w Feng Shui. Stanowi ją oktagon podzielony na 8 równych części, a każda z nich przedstawia inną dziedzinę życia. Są to: kariera, wiedza, rodzina/zdrowie, bogactwo, sława i stopień, małżeństwo, dzieci, pomocni ludzie. Trzecia zasada to z kolei wu xing, czyli zasada pięciu żywiołów, do których należą: ogień, ziemia, powietrze, wiatr i woda.

Jaki zatem rozplanować przestrzeń naszego mieszkania, aby miała ona korzystny wpływ na nasze życie?

Człowiek i przestrzeń

Układ przestrzeni zawsze odgrywał w życiu ludzi duże znaczenie, ponieważ organizm człowieka reaguje na takie elementy kompozycji przestrzennej, jak dół, góra, zamknięcie czy otwarcie. Takie rozumienie otaczających nas przedmiotów i kształtów wynosi przestrzeń na inny wymiar – zaczyna ona żyć własnym życiem, wywierając subtelny wpływ na człowieka.

Feng Shui pomaga ją oswoić i zharmonizować z jednostką. Jeśli zatem poznamy kilka podstawowych zasad planowania według Feng Shui, nie będziemy musieli obawiać się negatywnej energii i „złych duchów”.

wystrój wnętrz

Sypialnia

Jest ona jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu. W kulturze chińskiej przypisuje się jej cyfrę 2, ponieważ w łóżku powinny spać dwie kochające się osoby, a w pokoju powinny znajdować się jedynie te rzeczy, które nie występują pojedynczo. Warto zatem zwrócić uwagę, aby były w nim 2 poduszki, 2 zasłony, 2 stoliki, 2 fotele, itp.

Łóżko w sypialni powinno być wykonane z drewna, aby nie zakłócało pola magnetycznego. Ważne także, aby nie stało w sypialni na wprost drzwi, szczególnie jeśli nasze stopy zwrócone są w ich kierunku (w Chinach ustawienie to nazywane jest trumiennym), ani na przestrzeni pomiędzy drzwiami a oknem pokoju. Rozplanowanie takie zakłóca bowiem sen. Należy także zwrócić uwagę na to, aby pod łóżkiem nie chować żadnych rzeczy, ponieważ mogą one przyczynić się do bezsenności oraz wielu chorób.

Najlepszym kolorem dla sypialnianych ścian jest według feng shui kolor brzoskwiniowy lub pastelowo żółty.

kuchnia

Najlepszym miejscem na kuchnię, zgodnie z czterema kierunkami świata, jest południowa lub południowo-wschodnia część mieszkania. Drzwi do kuchni nie powinny być ustawione równolegle do drzwi sypialni, łazienki lub kuchennego okna. Ważne jest także, aby nie ustawiać kuchenki elektrycznej tuż obok zlewozmywaka, gdyż zbyt bliskie sąsiedztwo dwóch żywiołów (ognia i wody) może prowadzić do tworzenia się złej energii i problemów z elektrycznością. Jeśli rozplanowanie kuchni nie pozwala na wprowadzenie zmian w tym zakresie, dobrym pomysłem będzie np. zawieszenie drewnianej łyżki między kuchenką a zlewozmywakiem, która wprowadzi harmonię między nimi.

Najodpowiedniejszymi kolorami dla kuchni są według Feng Shui żółty, pomarańczowy, oliwkowy oraz beżowy. Odradza się natomiast malowanie kuchni kolorami zimnymi, takimi jak niebieski, ponieważ gaszą one płomień tego pomieszczenia.

Często w mieszkaniach zdarza się również tak, że koło kuchni znajduje się łazienka. Takie rozplanowanie jest jednak niekorzystne dla lokatorów, ponieważ może przyczyniać się do chorób lub złego samopoczucia. Wynika to stąd, że kuchnia i łazienka to dwa żywioły – ogień i woda, które wzajemnie się zwalczają. Aby wprowadzić harmonię między nimi, powinno się zawiesić kryształową kulę pomiędzy kuchnią a łazienką, która posiada energię żywiołu ziemi.

gadżety do domu

Rozplanowanie pomieszczeń i układ mebli

Według zasad Feng Shui najlepiej byłoby, gdyby pierwszym pomieszczeniem, na które pada nasz wzrok zaraz po wejściu do mieszkania, był pokój dzienny. - To pozwoli nam szybko się zrelaksować i rozluźnić. Tutaj jedna uwaga! Gdy wejdziemy do pokoju dziennego, łóżko nie może być pierwszym elementem, który zobaczymy. Senność i niechęć do zrobienia czegokolwiek w mieszkaniu mogą być spowodowane takim widokiem. Z kolei kiedy zamiast łóżka widzimy fotele lub ławę z miejscami do siedzenia, sprzyja to kontaktom towarzyskim – tłumaczy konsultant feng shui Mirosław Mazur i dodaje: - Gdy najbliżej wejścia będzie kuchnia, wasze życie może być zdominowane przez chęć do jedzenia. To może prowadzić nawet do przejadania się i tycia, zwłaszcza u dzieci.

Największe grzechy według Feng Shui

Jeśli chcesz być zdrowa, bogata, a przede wszystkim szczęśliwa, koniecznie pamiętaj o kilku prostych zasadach:

Dbaj o porządek w mieszkaniu. Bałagan w pomieszczeniu ma na nas bardzo niekorzystny wpływ, ponieważ przytłacza naszą psychikę. Energia nie przepływa wtedy po domu swobodnie i tworzą się zatory energetyczne. Sprzątaj więc mieszkanie regularnie i odkładaj wszystkie rzeczy na swoje miejsce, a zmniejszysz ryzyko zachorowań.

Wyrzucaj niepotrzebne przedmioty. Zalegające w naszym domu przedmioty, takie jak pudła po zakupionych towarach, ubrania, w których już nie chodzimy, czy sterta gazet, których już więcej nie przeczytamy, mogą blokować naszą energię. Jeśli ich nie wyrzucimy, nasze życie stanie się takie, jak te zgromadzone przedmioty - bezczynne i nikomu niepotrzebne. Pamiętaj zatem, aby regularnie robić przegląd swoich rzeczy i wyrzucać te, które zagracają Twój dom.

Ozdób ściany w pokojach. Blade i puste ściany, na których nie są powieszone żadne obrazki, to według Feng Shui niezagospodarowana przestrzeń, która obniża naszą kreatywność. Ważne zatem, aby ozdobić ściany wzorzystą tapetą lub zawiesić na niej fotografie czy obrazki.

Myj okna. Okna są oczami domu. Jeśli są brudne, nie dostrzeżesz pewnych możliwości lub życiowych okazji, jakie pojawią się na Twojej drodze.

Nie zasuszaj kwiatów. Kobiety często mają tendencję do przechowywania pamiątek, do których mają sentyment. Zasuszanie kwiatów jest właśnie jedną z nich. Martwe kwiaty są jednak źródłem życiowego zastoju, złego samopoczucia i energetycznego bałaganu. Nie trzymaj zatem w domu zwiędłych kwiatów i szybko obrywaj zwiędłe liście u roślin doniczkowych.

Od czasu do czasu warto też zapalić w pokoju pachnące kadzidełko, otworzyć okna i włączyć relaksującą muzykę. W ten sposób poprawimy jakość przepływającej przez nasz dom energii.

Maja Zielińska

Zobacz także:

Szykowna porcelana w angielskim stylu

Dekoratorzy wnętrz wykorzystują kwiatowe dekoracje, by nadać mieszkaniom odrobinę kobiecego smaku i delikatności.

TOP 6: Modne wanny w każdym stylu

Jaką wannę wybrać, aby była nie tylko wygodna, ale również pasowała do stylu w jakim została urządzona cała łazienka?

Komentarze (7)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 21.01.2011 11:34
moze i to fajnie wyglada ale ile to musi kosztować, takze ja podziękuje..... a ta sypialnia na 3 stronie to zajebista;pp
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.01.2011 11:32
nie no moze i to fajnie wygląda ale ile to kosztuje?? pewnie duzo takze ja podziękuje.... ale sypialnia mi sie podoba najbardziej;p
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.01.2011 17:23
Artykul fajny, ale z bledami. 5 zywiolow to: woda, drewno, ogien, ziemia, metal. Kiedys fascynowal mnie ten temat! Dzis wiem, ze wprowadzenie wszystkich zasad feng shui do mieszkania/domu jest niewykonalne! Np.: zgodnie z siatka bagua sypialnia powinna znajdowac sie w prawym gornym rogu (poludniowy zachod), bo to pole odpowiedzialne za zycie uczuciowe. Ale prawy gorny rog powinien byc w kolorze lila-roz. Jak to sie ma do brzoskwinii? Albo wyobrazacie sobie kuchnie po poludniowej stronie??? Piekarnik! Z przyczyn praktycznych buduje sie kuchnie i lazienke jak najblizej siebie (chodzi o doprowadzenie i odprowadzanie wody), ale w feng shui taki uklad nie jest korzystny. Szczerze mowiac nawet na biurku ciezko jest zastosowac feng shui... Ale mozna sprobowac! :-)
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 14.01.2011 16:51
mądre, pomyslę nad zmianą.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.01.2011 12:30
błagam... ;/
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo