FIŃSKI DESIGN – wnętrzarski hit!

Sauna, kawa i design inspirowany tradycyjnym rzemiosłem. To esencja fińskiego stylu życia!
FIŃSKI DESIGN – wnętrzarski hit!
19.11.2010

W międzynarodowym rankingu magazynu „Newsweek” Finlandia znalazła się na pierwszym miejscu jeśli chodzi o jakość życia, m. in. ze względu na wysoki poziom edukacji i opieki zdrowotnej. -Pomimo ciężkiej zimy, stosunkowo niewielkiej liczby ludności i obszaru państwa Finlandia jest jednym z najlepszych miejsc do życia. – czytamy w raporcie „Newsweeka”. Nic więc dziwnego, że Finowie są dumni ze swojej ojczyzny, co demonstrują chociażby poprzez częste posługiwanie się flagą narodową. Nie tylko z okazji przypadającego 6 grudnia Dnia Niepodległości można ją zobaczyć wywieszoną na masztach przed domami, umieszczoną w oknach, na samochodach i w setkach różnych innych miejsc.

Design w każdym domu

W 2012 roku Helsinki będą światową stolicą wzornictwa. Stolica Finlandii ubiegała się o ten tytuł przyznawany przez ICSID (Międzynarodowy Komitet Stowarzyszeń Wzornictwa Przemysłowego) pod hasłem "Otwarte Helsinki – osadzenie wzornictwa w życiu” i trzeba przyznać, że nie jest to w niczym przesadzone hasło. Narodowe wzornictwo jest częścią fińskiej codzienności, a produkty takich fińskich marek jak Artek, Arabia, iittala, Marimekko, Fiskars obecne są w każdym fińskim domu i na co dzień używane przez swoich właścicieli. Posiadanie tych przedmiotów to rodzaj patriotycznego snobizmu, popularny na równi z eksponowaniem biało-niebieskiej flagi. Finowie mają silne przekonanie, że to co fińskie jest najlepsze. Mając do wyboru kilka produktów niemal na pewno wybiorą ten fiński, najlepiej znany i wypróbowany – nawet jeśli jego cena nie będzie najniższa.

Fiński design wywodzi się z rzemiosła - wyrobów prostych ludzi, zamieszkujących od stuleci tereny Finlandii. Tamtejsze meble, naczynia, sztućce, tkaniny są dalekie od przepychu, a bliższe chłopskiej tradycji i ludycznej radości życia. Wykonuje się je głównie z naturalnych materiałów, dbając o prostotę formy. Często zaskakują swoimi żywymi barwami lub wzorami – to spuścizna kolorowego i ornamentalnego stylu karelskiego. Oczywiście nie bez wpływu na wzornictwo fińskie pozostał także europejski modernizm. Fuzja tych dwóch elementów to klucz do światowych sukcesów fińskiego designu.

mieszkanie w fińskim stylu

Sauna

Sauna jest niekwestionowaną esencją fińskiego stylu życia, co potwierdzają statystyki: na każdych 3 Finów przypada jedna sauna. Sauny publiczne można spotkać wszędzie: na basenach, w hotelach, campingach, ośrodkach sportowych, a nawet w blokach mieszkaniowych. Również w prywatnych domach, a także w popularnych w Finlandii domach letniskowych, szczególnie tych zlokalizowanych nad jeziorami, nie może zabraknąć choćby niewielkiej sauny. O powszechności sauny najlepiej świadczy fakt,  że stosowane do "oklepywania się” podczas parowej kapieli witki brzozowe można kupić w każdym warzywniaku.

Warto zwrócić uwagę, że sauny nie są koedukacyjne, ale często wymaga się przebywania w nich nago. Zaproszenie do wspólnego skorzystania z sauny ze strony Fina to prawdziwe wyróżnienie – nie przyjąć go to duży nietakt. Sauna ma też swoisty savoir-vivre – musimy uważać o czym rozmawiamy podczas korzystania z jej uroków. Umów i obietnic danych w saunie nie można zerwać, a kłamstwo w saunie jest rzeczą niedopuszczalną. Może dlatego wspólne korzystanie z sauny to najlepszy sposób na zacieśnienie przyjaźni z fińskimi gospodarzami?

sauna w domu

Kawowe imperium

Oprócz sauny znakomitym antidotum na przygnębienie i ospałość w czasie jesiennych i zimowych miesięcy jest dla Finów... kawa. Mało kto wie, że to nie temperamentni Południowcy ze swoim codziennym espresso, ani też wyrafinowani smakosze z Francji czy Austrii przodują w spożyciu kawy na jednego mieszkańca, ale właśnie Finowie. Kawa po fińsku jest mocna, słodka i duża – przeciętny Fin pije ją 5 razy dziennie, zużywając w ciągu roku około 10 kg kawowych ziaren. Spotkanie na kawę jest dla Finów synonimem przerwy w pracy (często zagwarantowanym w pakiecie socjalnym), spotkania towarzyskiego, a nawet ...wizyty u lekarza. W końcu jak mówi fińskie przysłowie - jeśli nie pomoże Ci alkohol i kawa, nic Ci nie pomoże.

Zobacz także:

Patchworkowe pufy – hit czy kit?

Ciekawy mebel, który doskonale sprawdzi się zarówno we wnętrzach mieszkalnych, jak i publicznych. Stanowi barwny element, który urozmaici każde pomieszczenie.

Stylowe łóżka dla singielek

Słodkie i pastelowe, a może czarne i rockowe? Wybór należy do ciebie!

Komentarze (29)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 27.11.2012 12:46
Produkty fińskich firm Aarikka i Finlayson już do kupienia w Polsce! Zapraszamy na zakupy do FennaDesign: www.fenna.istore.pl ( wkrotce do www.fenna.pl). Bogaty wybór upominków świątecznych . . .
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.11.2010 23:47
finlandię to ja lubię tylko wódkę
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.11.2010 21:46
Finlandia* :D
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.11.2010 21:45
FINLANIDA!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.11.2010 10:13
Ostatnio, gdy podliczyłam ile lat interesuję się Finlandią ( w każdym jej aspekcie) doznałam szoku... wyszło mi jakieś 9 lat, a mam aktualnie 21. Niesamowicie szybko minęło. Finlandia to piękny kraj, niezwykle interesujący. Prosty ale w tym mają swój urok.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo