Męskie, damskie i uniwersalne rowery elektryczne w Media Expert. Czym naprawdę się różnią?

I jaki model wybrać?
Męskie, damskie i uniwersalne rowery elektryczne w Media Expert. Czym naprawdę się różnią?
Fot.materialpartnera
11.03.2025

Coraz więcej osób interesuje się rowerami elektrycznymi. Pojemność baterii, zasięg czy rodzaj najczęściej pokonywanych tras to nie jedyne kwestie, które trzeba rozważyć przed zakupem. Ogromne znaczenie ma budowa jednośladu. Sprawdź, które elementy są newralgiczne i jakie modele wybierają klienci sieci Media Expert!

  • Rozmiar i konstrukcja ramy, siodełko oraz kierownica to główne elementy roweru, które dostosowuje się do płci.
  • Optymalne dopasowanie roweru elektrycznego do anatomii oraz proporcji ciała pomaga utrzymywać prawidłową pozycję i zwiększa komfort jazdy.
  • Parametry i budowa jednośladów zależą także od przeznaczenia i terenu, po którym mają się poruszać.

Eksperci z branży rowerowej podkreślają, że różnice pomiędzy męskimi i damskimi modelami w niektórych segmentach produktowych są wyraźnie mniejsze, niż przed laty. Jako przykład podają sprzęt do jazdy w górach. Zwykły jednoślad czy rower elektryczny podczas jazdy w trudnym, wyboistym terenie, musi dobrze znosić większe przeciążenia niż w trakcie rekreacyjnej przejażdżki po mieście. Osiągnięcie odpowiednich parametrów sztywności i wytrzymałości wymaga poprowadzenia górnej rury bez dużych spadków. Z kolei konstrukcja typowa dla tradycyjnej damki ułatwia wsiadanie, co sprawdza się w rowerach miejskich i trekkingowych.

Rower elektryczny dla mężczyzny zwykle jest większy oraz cięższy

Statystyka jest nieubłagana. Faceci są wyżsi i ciężsi – a odpowiednie rozłożenie wszystkich obciążeń częściej wymaga stosowania ram dwururowych, o bardziej kwadratowym kształcie. Nie znaczy to jednak, że wśród pojazdów dla panów w ogóle nie ma modeli pozbawionych łączenia okolic kierownicy i siodełka. W rzeczywistości sporo zależy od przeznaczenia i typu, jakie prezentuje dany rower elektryczny męski.

Kolejną kwestią jest rozmiar ramy i koła. Często model tego samego producenta, oznaczony przykładowo M czy L, w wariancie dla mężczyzn będzie większy od sprzętu o tej samej nazwie, tylko przeznaczonego dla pań. To przełoży się również na wagę pojazdu. W trakcie użytkowania niekoniecznie będzie odczuwalne, ale podczas wnoszenia czy znoszenia po schodach już zdecydowanie tak. A jakie rowery elektryczne cieszą się największym zainteresowaniem panów? Aktualne TOP 3 najlepiej ocenianych modeli tej kategorii w sklepie Media Expert to:

  • INDIANA E-Cruise U19;
  • INDIANA Urban 600 U16;
  • INDIANA E-MTB 4.0 M18.

Kobiecy rower elektryczny ma szersze siedzisko i węższą kierownicę

Szerokie, a przy tym krótsze siodełko wynika z budowy miednicy. Pozwala wygodnie osadzić pełniejsze biodra i bardziej rozwinięte mięśnie kulszowe – bez zbędnego nacisku na wrażliwe części ciała. Wyżej położona, mniejsza kierownica wynika z krótszych, wąsko rozstawionych ramion. Z uwagi na rozmiar i siłę dłoni stosuje się też mniejsze manetki hamulców. Jaki rower elektryczny damski warto wybrać? Najlepsze opinie w Media Expert mają:

  • INDIANA E-Cruise U19;
  • TORPADO Venere D18;
  • ARGENTO Piuma U16.

Jeśli w trakcie lub po dłuższej jeździe pojawiają się ucisk czy mrowienie w okolicach dłoni, stóp, kolan, pleców (albo innych części ciała), to znaczy, że sprzęt został źle dobrany albo nieprawidłowo ustawiony. Dla mniej zorientowanych osób bodaj najbardziej wyrazistą różnicą między rowerami damskimi i męskimi jest design. W modelach przeznaczonych dla kobiet chętniej sięga się po wyraziste, jaskrawe kolory i bogate wzornictwo. Kwestie estetyczne to już bardzo indywidualna kwestia. Mnóstwo rowerów sprzedawanych jest w kilku wariantach – z pewnością znajdziesz coś, co przypadnie Ci do gustu i wpasuje się w Twój unikalny styl. Odwiedź Media Expert i sprawdź, ile różnych rowerów elektrycznych masz do wyboru!

 

Materiał partnera 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie