Jak często należy prać piżamę i zmieniać pościel? Niewiele osób zna te zasady

Wyjaśniamy, po jakim czasie bezwzględnie należy prać konkretne ubrania.
Jak często należy prać piżamę i zmieniać pościel? Niewiele osób zna te zasady
Fot. pexels
07.06.2024

Dbając o higienę osobistą, warto zwracać uwagę na regularne pranie nie tylko ubrań, ale również pościeli i innych elementów garderoby. Często zastanawiamy się, jak często należy zmieniać poduszki i kołdrę, piżamę, stroje kąpielowe, jedwabne sukienki czy odzież sportową. Odpowiednie nawyki w tym zakresie mają istotny wpływ na nasze zdrowie oraz trwałość tkanin.

Podpowiadamy, jakie są ogólne zalecenia dotyczące częstotliwości prania różnych tekstyliów i odzieży.

Zobacz także: Po jakim czasie powinno się wyrzucać majtki?

Jak często prać pościel?

Zaleca się, aby pościel zmieniać i prać co najmniej raz na dwa tygodnie, a w miarę możliwości nawet raz w tygodniu. Częstsze pranie jest szczególnie ważne w ciepłe, letnie miesiące, gdy więcej się pocimy, oraz dla osób cierpiących na alergie - pościel może bowiem gromadzić roztocza, kurz i inne alergeny.

Przestrzeganie tych zasad pomoże zapobiec rozwojowi bakterii i grzybów, a także zapewni świeżość i komfort podczas snu. Warto również pamiętać o regularnym praniu poduszek i kołder, przynajmniej dwa razy w roku, aby utrzymać je w jak najlepszym stanie.

Jak często prać piżamę?

Piżama to element garderoby, który ma bezpośredni kontakt z naszą skórą przez wiele godzin każdej nocy, dlatego jej regularne pranie jest kluczowe dla utrzymania higieny. Zaleca się, aby piżamę prać co trzy do czterech dni, a w przypadku intensywnego pocenia się – nawet częściej. Częstsze pranie piżamy jest również wskazane dla osób z wrażliwą skórą lub alergiami. Regularna wymiana i pranie piżamy pomaga usunąć pot, martwy naskórek oraz inne zanieczyszczenia, co przyczynia się do zdrowego snu i ogólnego komfortu.

Jak często prać ubrania sportowe?

Tutaj nie ma wyjątków - ubrania sportowe powinny być prane po każdym użyciu. Intensywny wysiłek fizyczny powoduje, że odzież sportowa nasiąka potem, co sprzyja rozwojowi bakterii i nieprzyjemnym zapachom. Dodatkowo pot może uszkadzać włókna tkanin, co przyspiesza zużycie odzieży. Aby zapewnić higienę oraz dłuższą żywotność odzieży sportowej, warto prać ją natychmiast po każdym treningu. Ważne jest także stosowanie odpowiednich środków piorących, które skutecznie usuwają pot i zapachy, a jednocześnie są delikatne dla tkanin technicznych, z których często wykonane są ubrania sportowe.

Po każdym użyciu należy prać również:

- stroje kąpielowe
- jedwabne ubrania
- bieliznę i skarpetki (staniki można prać po rzadziej, po 2-3 użyciach)
- topy, bluzki, T-shirty, zwłaszcza latem

Po 3-4 użyciach należy prać:

- garnitur
- szorty
- sukienki
- spódnice
- ścierki kuchenne

Jakich rzeczy nie wolno prać często?

Choć regularne pranie ubrań jest kluczowe dla utrzymania higieny, istnieją elementy garderoby, które wymagają bardziej delikatnego podejścia. Buty, płaszcze oraz dżinsy należą do odzieży, której częste pranie może prowadzić do uszkodzeń.

Buty mogą stracić swoją formę i właściwości ochronne przy zbyt częstym praniu. Zamiast tego, warto je regularnie czyścić na sucho i stosować odpowiednie preparaty do pielęgnacji.

Płaszcze, wykonane z delikatnych lub specjalistycznych tkanin, również mogą ulec zniszczeniu w pralce. Zaleca się czyszczenie chemiczne lub delikatne odświeżanie na sucho.

Dżinsy, mimo że mogą wydawać się wytrzymałe, przy zbyt częstym praniu tracą kolor i strukturę. Aby zachować ich wygląd i trwałość, najlepiej prać je rzadziej, przewracając na lewą stronę i używając chłodnej wody.

Zobacz także: Kolory gąbek do mycia naczyń nie są przypadkowe. Do czego służą?

Polecane wideo

Na tych dziesięciu trasach zdarza się najwięcej turbulencji. Dwie z nich znajdują się w Europie
Na tych dziesięciu trasach zdarza się najwięcej turbulencji. Dwie z nich znajdują się w Europie - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie