Wybieramy sprzęty do łazienki! Jaką pralkę i suszarkę wybrać?

Dowiedz się, jakie czynniki warto wziąć pod uwagę, wybierając pralkę i suszarkę do łazienki
Wybieramy sprzęty do łazienki! Jaką pralkę i suszarkę wybrać?
Fot.unsplash.com
02.10.2023

Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu, a wysokiej jakości urządzenia mogą znacznie ułatwić korzystanie z niej i codzienne funkcjonowanie. Pralka i suszarka to nieodłączne elementy wyposażenia łazienki, które wpływają na efektywność prania i suszenia odzieży. Dowiedz się, jakie czynniki warto wziąć pod uwagę, wybierając pralkę i suszarkę do łazienki.

Warto rozważyć także, czy wybór pralko-suszarki to rozsądne rozwiązanie, czy też lepiej zdecydować się na zakup dwóch osobnych sprzętów? Jedno jest pewne – wybór różnego rodzaju urządzeń na rynku jest tak szeroki, że z pewnością znajdziesz model w stu procentach dopasowany do Twoich oczekiwań.

Pralko-suszarka czy dwa osobne urządzenia?

Wybierając sprzęt do łazienki, stajemy przed dylematem, czy zainwestować w pralko-suszarkę, czy też w dwa osobne urządzenia: pralkę i suszarkę. Obie opcje mają swoje zalety i wady.

Pralko-suszarka łączy funkcjonalność pralki i suszarki w jednym urządzeniu. Jest to rozwiązanie praktyczne, zwłaszcza w przypadku małych łazienek, w których brakuje miejsca na dwa oddzielne sprzęty.

Pralko-suszarka umożliwia pranie i suszenie w jednym cyklu, co pozwala oszczędzić czas. Dużą zaletą jest także oszczędność miejsca – jedno urządzenie zajmuje mniej wolnej przestrzeni niż dwa.

Słabą stroną pralko-suszarek jest mocno ograniczona maksymalna waga wkładu. Minusem może być też stosunkowo niska wydajność suszenia – pralko-suszarka może być mniej efektywna w przypadku większych ilości odzieży. Czyni ją to rozwiązaniem, które nie najlepiej się sprawdza w przypadku dużych rodzin.

Dwa osobne urządzenia – pralka i suszarka – oferują większą pojemność prania i wydajniejsze suszenie. Jeśli więc masz wystarczająco dużo miejsca w łazience, ta opcja może być lepszym wyborem. Pozwala też na pranie i suszenie w tym samym czasie, co jest wygodne, zwłaszcza w przypadku większej liczby domowników i dużej ilości prania.

Pralka slim do małej łazienki

Jeśli Twoja łazienka jest niewielka, a jednocześnie nie jesteś przekonany do pralko-suszarki, warto zastanowić się nad zakupem pralki slim. Pralka slim to model o mniejszych wymiarach, który doskonale sprawdzi się w ograniczonych przestrzeniach. Te modele mają zazwyczaj mniejszą szerokość niż standardowe pralki, dzięki czemu można je łatwo umieścić w kącie łazienki nawet o mikro powierzchni lub pod blatem szafki.

Na co zwrócić uwagę, wybierając pralkę?

Wybierając pralkę, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych parametrów, które wpływają na jej wydajność i funkcjonalność. To między innymi:

  • pojemność – określa ilość prania, jaką pralka może pomieścić w jednym cyklu. Wybierz pojemność dostosowaną do potrzeb Twojej rodziny;
  • wydajność energetyczna – przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego modelu sprawdź oznaczenie energetyczne pralki. Modele z klasą A+++ są najbardziej energooszczędne, co przekłada się na obniżone rachunki za prąd;
  • dostępne programy prania – wysokiej jakości pralka oferuje różnorodne programy prania, w tym delikatne, ekonomiczne czy programy do prania sportowej odzieży lub usuwania zwierzęcej sierści;
  • wirowanie – wyższa prędkość wirowania oznacza, że odzież będzie mniej wilgotna po zakończeniu cyklu prania, co pozwala skrócić czas jej suszenia;
  • funkcje dodatkowe – nowoczesne pralki często posiadają warte uwagi funkcje dodatkowe, takie jak opóźniony start, czujnik wagi czy możliwość dodawania prania w trakcie cyklu.

Warto ją mieć w swojej kuchni! Jaką zmywarkę wybrać?

Jak wybrać najlepszą suszarkę do łazienki?

Suszarka do ubrań to kolejny kluczowy element wyposażenia łazienki, który ułatwia suszenie odzieży, zwłaszcza w deszczowe lub zimowe dni. Na co zwrócić uwagę przy wyborze suszarki?

  • pojemność – podobnie jak w przypadku pralki pojemność suszarki ma bardzo duże znaczenie. Wybierz model dostosowany do ilości odzieży, jaką zazwyczaj suszysz;
  • wydajność energetyczna – sprawdź oznaczenie energetyczne suszarki. Modele o niższej klasie energetycznej mogą być mniej efektywne i droższe w użytkowaniu;
  • rodzaj urządzenia – suszarki dzielą się na bębnowe lub kondensacyjne. Bębnowe suszarki suszą ubrania za pomocą ciepłego powietrza, podczas gdy suszarki kondensacyjne zbierają wilgoć i przetwarzają ją na wodę. Wybierz rodzaj urządzenia odpowiadający Twoim potrzebom;
  • programy suszenia – warto upewnić się, że suszarka oferuje różne programy suszenia, które umożliwiają dostosowanie procesu suszenia do rodzaju odzieży. To z kolei zapobiega jej stopniowemu niszczeniu i blaknięciu kolorów;
  • rozmiar i montaż – zastanów się, w którym miejscu łazienki chcesz umieścić suszarkę i wybierz model o odpowiednich wymiarach. Niektóre suszarki można także montować na ścianie, co oszczędza przestrzeń na podłodze. Wartym uwagi rozwiązaniem jest również zakup specjalnego uchwytu i montaż suszarki… na pralce!

Wybierając do łazienki takie sprzęty jak pralka i suszarka, warto wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym dostępną przestrzeń, potrzeby rodziny oraz funkcje i parametry techniczne urządzeń. Pralko-suszarka może być praktycznym rozwiązaniem w małych łazienkach, ale jeśli dysponujesz większą przestrzenią, dwa osobne urządzenia będą bardziej efektywne. W przypadku niewielkiej łazienki rozważ też opcję slim.

Podczas wyboru pralki i suszarki zwróć uwagę także na takie parametry jak pojemność, wydajność energetyczna, dostępne programy i funkcje dodatkowe.

 

Artykuł sponsorowany 

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 22.10.2023 20:55
Automatyczna suszarka to super sprawa. Wystarczy włączyć funkcję bez zagnieceń i ubrań nawet nie trzeba prasować. Zaraz obok roomby to był jeden z najlepszych zakupów do nowego domu, bo pozwala zaoszczędzić czas.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie