Coraz mocniej skłaniamy się ku naturze i nurtowi eko, stąd chętniej będziemy wybierać style aranżacyjne i produkty, które podkreślają związane z nimi wartości. Całość uzupełnią funkcjonalność i rozwiązania sprzyjające odpoczynkowi. Joanna Węgłowska, architektka i dyrektor wrocławskiego oddziału Decoroom, podpowiada jak modnie urządzić wnętrza w 2023 roku i które z tendencji zostaną z nami na dłużej tworząc ponadczasowe kompozycje.
W tym roku zdecydowany prym we wnętrzach będzie wiodła natura! To bogactwo jej zasobów – kształtów, barw, faktur i motywów – będzie dyktowało najmodniejsze, ale nierzadko też najlepsze dla planety, wybory. Wzornictwo i projektowanie wnętrz zmierzają w stronę natury i zrównoważonego rozwoju już od dłuższego czasu, a rękodzieło i techniki produkcji małych manufaktur przechodzą do mainstreamu. Do tego producenci i konsumenci skłaniają się ku naturalnym materiałom, które kuszą uniwersalnym charakterem, szlachetnością i wprowadzają do wnętrz przytulną atmosferę. W bieżących trendach znajdziemy kamień z odważniejszymi wzorami i z mocniejszym rysunkiem, drewno w ciemniejszych barwach oraz faktury uzyskane przez frezowanie. W wykończeniach mebli nie zabraknie naturalnej skóry w odcieniu koniaku, a tekstylne dodatki zdominują organiczne włókna - bawełna, len, wełna oraz plecionki z traw czy juty. Nasze wnętrza zdominuje złamana biel dopełniona kolorami ziemi: piaskowymi beżami, rozbielonymi błękitami, granatem, ciepłą ochrą, brązami i zieleniami w płowej tonacji. Skłonimy się ku naturalnym odcieniom drewna w postaci podłóg, boazerii, blatów, frontów meblowych. Nie da się ukryć, że pandemia odebrała nam możliwość swobodnego podróżowania i spędzania czasu na łonie natury, więc namiastką tych przyjemności stały się żywe rośliny i elementy dekoracyjne nawiązujące do ulubionych zakątków świata, które pięknie komponują się z wszelaką zielenią. Jak modnie zaaranżować wnętrza z domową roślinnością? Warto wprowadzić duże okazy, ale też inne kwiaty doniczkowe ze szczególnym uwzględnieniem gatunków produkujących najwięcej tlenu. Na topie będą rośliny w formie drzewek ustawione w kompozycjach. Tu możemy posiłkować się szeroką ofertą kwietników – ustawionych na podłodze, ale i naściennych wersji.
W 2023 skandynawski minimalizm i chłodną nowoczesność chętnie zastąpimy cieplejszymi aranżacjami, pośród których królują styl japandi, radosne boho i klimatyczny modern vintage. Bazą dla wprowadzenia każdego z nich będą stonowane palety barw – tu wybierzmy ciepłe i jasne beże, drzewne brązy i złamane odcienie bieli. Wnętrza w jasnych kolorach tworzą ciepłą, harmonijną przestrzeń, do której wystarczy wprowadzić żywe rośliny, drewniane meble i dekoracyjne przedmioty wykonane ręczne, by wytworzyć odpowiedni klimat. I chociaż rządzić będzie paleta uniwersalnych kolorów ziemi, to należy tu uwzględnić również te bogatsze, ciemniejsze odcienie i akcenty popularnych zieleni - oliwki, szałwii lub łagodnego eukaliptusa.
Obecnie odchodzimy od minimalistyczny prostych linii. W naszych wnętrzach zastąpmy je zmysłowymi, obłymi kształtami pozbawionymi ostrych krawędzi. Tu mamy wiele możliwości – możemy dobrać meble o takich bryłach, kuliste lampy i obłe dodatki, a do tego np. zaokrąglić narożniki ścian i wprowadzić miękkie łuki. Meble wypoczynkowe zdominuje tkanina boucle o pełnej wyrazu i oryginalnej fakturze. Sofy, fotele i pękate pufy obite boucle to istny hit, zwłaszcza te w jasnych kolorach. Zdecydujmy się choćby na jeden taki element, to w zupełności wystarczy.
Zadbajmy też o poczucie przestrzenności i dzienne światło wydzielając strefy tak, by nie przytłaczały wnętrz. Tu powinniśmy posiłkować się modnymi przeszkleniami pod postacią ścianek lub drzwi albo ciekawymi lamelami. Te drugie to podłużne, pionowe i wąskie elementy, zazwyczaj drewniane, które budują dodatkową fakturę i urozmaicają przestrzeń. Można za ich pomocą także po prostu udekorować ścianę.
Bez względu na to, który styl aranżacyjny wybierzemy przy aranżacji mieszkania, warto trzymać się idei „mniej znaczy więcej”. Postawmy na proste, organiczne formy, zachwycające swymi miękkimi liniami - doskonale komponują się z minimalistycznymi meblami i dodatkami, ale też z modną plecionką wiedeńską czy detalami nawiązującymi do stylu boho. Zmysłowe zaokrąglenia łączą walory wizualne z praktycznymi – zwłaszcza w małych metrażach. Obła sofa oferująca relaks po ciężkim dniu, a może fotel w tkaninie bouclé o ciekawej, przyjemnej fakturze? Obie opcje wpiszą się w każdy z najgorętszych stylów aranżacyjnych, gdy dopieścimy stylizację odpowiednimi dodatkami podkreślającymi ich indywidualny charakter. Ważne, by możliwie jak najwięcej z nich, w tym meble, poduszki, pledy i inne tekstylia były wykonane z naturalnych włókien, które są zdrowe i ekologiczne. Nie wiesz, jak dodać przestrzeni oryginalności? Pobuszuj na straganach na jednym z okolicznych pchlich targów, złów niesztampową lampę w antykwariacie albo po prostu sięgnij po odrestaurowane przedmioty vintage i „perełki” wykonane ręcznie w małych manufakturach. Dajmy się uwieźć wnętrzom zakorzenionym w naturze – tu zainspirują nas aranżacje scandi, boho albo jeszcze bardziej stonowany styl japandi. Każda z tych propozycji pozwoli nam wykreować funkcjonalne i pełne ciepła wnętrza, które z pewnością oprą się zmieniającym się trendom przez wiele lat.
Więcej inspiracji na stronie pracowni aranżacji wnętrz Decoroom – sprawdź, co przygotowaliśmy dla Ciebie!
Artykuł partnera