Jak dobrać firany do wnętrza?

Zasłony to nie tylko funkcjonalny dodatek, ale i ozdoba wnętrza.
Jak dobrać firany do wnętrza?
08.11.2022

Firany do salonu, kuchni lub sypialni mogą zapewnić pokojom pewną przytulności czy elegancję. Wszystko zależy jednak od wybranego modelu, a także od doboru materiału, koloru i długości firany do wnętrza.

Lekkie firany do salonu

Salon jest sercem mieszkania i dlatego też powinno tętnić w nim życie. Urządzając to pomieszczenie, trzeba poświęcić szczególną uwagę doświetleniu wnętrza. Przebywanie w pokojach z dużą ilością dziennego światła pobudza i dodaje energii. Warto więc zadbać o to, żeby salon nie był zaciemniony.

Aby wnętrze danego pomieszczenia było dostatecznie jasne, nie trzeba rezygnować z zasłon. Wystarczy wybrać odpowiednie firany do salonu. Jeśli mowa o pokoju dziennym, to słowo odpowiednie oznacza, że tekstylia powinny być lekkie, zwiewne i delikatne. W tym przypadku dobrym wyborem są długie, półprzezroczyste zasłony. Nawet po zasłonięciu przepuszczają one trochę promieni słonecznych i tym samym nie odcinają całkowicie pokoju od światła.

Minimalistyczne firany do kuchni oraz jadalni

Kuchnia to miejsce, w którym większy nacisk kładzie się na funkcjonalność niż na estetykę. Jednak nawet do takiego pomieszczenia warto wnieść nieco dekoracyjnych elementów. Łatwym sposobem na podniesienie atrakcyjności wnętrza jest zawieszenie firan. Zasłonki sprawią, że atmosfera podczas gotowania będzie bardziej domowa i przytulna.

Wybierając firany do kuchni, należy wziąć pod uwagę głównie ich rozmiar. W pomieszczeniach kuchennych zazwyczaj nie ma wielu okien. Często są też one niewielkich rozmiarów. Warto więc wybrać firankę, która nie będzie mocno blokować dostępu do światła. Można więc zdecydować się np. na zazdrostki, czyli firanki wieszane na specjalnym drążku umieszczonym w połowie okna.

Osoby, które preferują zasłonięcie całego okna, powinny dokładnie sprawdzić jego rozmiary. Dopasowanie firanki do wymiarów szyby ma znaczenie, bo zbyt długa zasłonka może przeszkadzać w wykonywaniu kuchennych czynności.

Nastrojowe zasłony do sypialni

Sypialnia to kolejne pomieszczenie, w którym zasłony stanowią idealne uzupełnienie aranżacji. Do tego pokoju warto wybrać firany z grubszych tkanin. Takie materiały będą w stanie skutecznie zasłonić światło nawet w środku dnia. Poza tym grube zasłony do sypialni sprawdzą się również w roli izolatora hałasów z zewnątrz. Ponadto dodatek ten sprawi, że aranżacja zyska przytulny charakter i nutę intymnego klimatu. Dzięki temu wnętrze sypialni stanie się odpowiednim miejscem do relaksu.

 

Artykuł partnera

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie