Do jakich instalacji musi być podłączona pralka automatyczna?

Do jakich instalacji musi być podłączona pralka automatyczna?
11.07.2022

Właściwe podłączenie pralki zagwarantuje jej prawidłową pracę. Nie jest to bardzo skomplikowane zadanie, trzeba jednak wiedzieć, jak się do tego zabrać.

Podłączenie pralki – do jakich instalacji musi być podłączona?

Nie musisz być specjalistą i wiedzieć, jak działa pralka automatyczna, by właściwie ją zainstalować. Pamiętajmy jednak, że urządzeniu musimy zapewnić dostęp do wody, odpływu kanalizacyjnego oraz gniazda elektrycznego.

Na zdjęciach powyżej: Pralka automatyczna ładowana od frontu Kernau KFWM 6411 R, dostępna w sklepie online kernau.com

Podłączenie pralki do instalacji elektrycznej?

Jaki prąd pobiera pralka? Na polskim rynku kupimy pralki zasilane prądem o napięciu 230 V, co oznacza, że do ich podłączenia wystarczy standardowe gniazdo z uziemieniem. Co ważne, dla naszego bezpieczeństwa gniazdko, do którego zamierzamy podłączyć pralkę, powinno być zlokalizowane w odległości minimum 60 cm od punktu poboru wody. Dodatkowo zaleca się podłączenie pralki bezpośrednio do gniazda, bez przedłużaczy czy rozgałęziaczy.

Na zdjęciach powyżej: Pralka automatyczna ładowana od frontu Kernau KFWM 77523 I, dostępna w sklepie online kernau.com oraz sposób jej podłączenia do instalacji elektrycznej

Jak podłączyć pralkę do wody?

To oczywiste, że pralka musi być podłączona do instalacji wodnej. Wystarczy zapewnić jej dostęp do wody zimnej, niemniej jednak niektóre pralki można podłączyć również do zaworu wody ciepłej. Wąż, z pomocą którego podłączamy pralkę, otrzymamy w zestawie z urządzeniem. Najczęściej ma on około 1,5 m długości. Podejście wody nie powinno się zatem znajdować w zbyt dużej odległości od miejsca, w którym ma zostać ustawiona pralka. Jeżeli jednak dopływ wody do pralki jest oddalony, możemy zdecydować się na zakup węża przedłużającego.

Na zdjęciach powyżej: Pralka automatyczna ładowana od frontu Kernau KFWM 9643 I, dostępna w sklepie online kernau.com oraz na schematach poniżej sposób jej podłączenia do wody:

Podłączenie pralki do odpływu

Poza podłączeniem do wody, pralkę musimy podłączyć także do odpływu kanalizacji. Średnica odpływu nie powinna mieć mniej niż 4 cm. Łukowaty koniec węża odpływowego, którzy producenci dołączają do swoich urządzeń, umieścić należy w rurze odpływowej, a następnie zamocować do ściany, korzystając ze specjalnego uchwytu, który również zazwyczaj znajdziemy w komplecie. Miejsce styku powinno być szczelne, aby z kanalizacji nie wydobywał się nieprzyjemny zapach. W roli „uszczelniacza” możemy zastosować gumowy korek z otworem na wąż bądź też plastikowe przyłącze kanalizacyjne z kroćcem 1 ½ cala.

Na zdjęciach powyżej: Pralka automatyczna ładowana od frontu Kernau KFWM 6412, dostępna w sklepie online kernau.com oraz na schematach sposób jej podłączenia do odpływu

Na jakiej wysokości odpływ do pralki?

Miejsce na pralkę warto zaplanować już na etapie projektowania instalacji wodno-kanalizacyjnej w naszym domu. Odpływ, do którego podłączony ma być wąż pralki, powinien znajdować się na wysokości od 40 do 100 cm. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziemy w instrukcji obsługi. Dobrze jest ich nie ignorować, by pompie odpompowującej wodę z pralki zapewnić odpowiednie warunki pracy. Z tego powodu wąż odpływowy nie może być zbyt długi. Pamiętajmy o tym, jeżeli już zdecydujemy się na jego przedłużenie.

Na schemacie powyżej: wysokość podłączenia poszczególnych instalacji pralki automatycznej ładowanej od frontu Kernau KRWM 6411 (schemat pochodzi z instrukcji obsługi pralki)

Pralka bez podłączenia do wody

Kiedy powstała pralka automatyczna, zrewolucjonizowała domowe obowiązki. W Polsce słynnym urządzeniem była pralka „Frania”, którą z czasem zastąpiły nowoczesne modele pralki wirnikowej. To bardziej zaawansowane urządzenia, jednak ogólna zasada ich działania przez lata nie zmieniła się. W komorze takiej pralki znajduje się wirnik, który porusza wodę oraz pranie. Z takiego typu pralkę, szczególnie w wersji kompaktowej (bo wymiary pralki możemy dobrać odpowiednio do naszych potrzeb), jesteśmy w stanie korzystać również poza domem, np. na kempingu. Wystarczy bowiem zapewnić jej dostęp do sieci energetycznej i wlać do niej wodę.

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie