Czy warto zamówić projekt mieszkania? 3 za i przeciw

Podczas urządzania mieszkania zwykle towarzyszy nam wiele emocji – i to bez względu na to, czy aranżujemy własną przestrzeń po raz pierwszy, czy remontujemy zamieszkiwane od lat cztery ściany.
Czy warto zamówić projekt mieszkania? 3 za i przeciw
fot. komfort.pl
30.05.2022

Tylko jak spośród wszystkich pomysłów wybrać te, które najlepiej się sprawdzą? Ciekawym rozwiązaniem może być zamówienie projektu mieszkania – czy warto jednak się na nie zdecydować?

Projekt wnętrza mieszkania – osobista przestrzeń

Wielu z nas planując urządzanie mieszkania, wręcz masowo przegląda rozmaite katalogi wnętrzarskie czy szuka inspiracji w internecie. Rzadko bywa tak, że podoba nam się jedno konkretne rozwiązanie – często chcielibyśmy uszczknąć coś z kilku z nich i połączyć je w jedną całość. Niestety efekt nie zawsze jest taki, jakiego byśmy oczekiwali i zamiast oryginalnej przestrzeni o indywidualnym charakterze otrzymujemy chaotyczną aranżację, w której nic do siebie nie pasuje.

By uniknąć realizacji takiego scenariusza, warto zdecydować się na projekt urządzenia mieszkania przez projektanta. Profesjonalista będzie wiedział, jak zestawić różniące się stylistycznie akcenty, by stworzyły zgrany duet i składały się na harmonijną, spójną kompozycję. Co ważne, zrobi to przy uwzględnieniu naszych potrzeb oraz preferencji dotyczących wyglądu mieszkania. Dzięki temu możemy wykreować nietuzinkową, osobistą, a przede wszystkim gustowną przestrzeń.

fot. komfort.pl

Chcąc już na początku usprawnić współpracę z projektantem, warto poszukać w sieci aplikacji, które pozwalają stworzyć projekt mieszkania za darmo. Oczywiście tego typu programy do projektowania mieszkania oferują ograniczone funkcje, niemniej pozwalają na stworzenie zarysu koncepcji, który następnie możemy przedstawić projektantowi. Zamieniając własne pomysły na rzeczywisty projekt, możemy dokładnie określić swoje oczekiwania – w ten sposób projektant będzie miał lepszy obraz tego, na czym nam zależy i jakie propozycje mogą przypaść nam do gustu.

Projekt urządzenia mieszkania – funkcjonalne rozwiązania

Aranżacja mieszkania nierzadko jest sztuką wyborów – zwłaszcza gdy przychodzi nam urządzać wnętrza o małym metrażu, w których nie da się zrealizować wszystkich pomysłów. Projektowanie łazienki, kuchni, salonu czy sypialni o niewielkiej powierzchni może być nie lada wyzwaniem, ale dobry projektant z pewnością pomoże nam się z nim uporać. Doświadczony fachowiec będzie w stanie stworzyć praktyczny projekt mieszkania w bloku, w którym mimo małego metrażu królują świetny styl i funkcjonalność.

fot. komfort.pl

Projektowanie kuchni, salonu czy innego pomieszczenia z projektantem to opcja warta rozważenia także dla osób, które mają precyzyjnie sformułowane oczekiwania względem funkcjonalności danego wnętrza, ale nie wiedzą, jak nadać im realne kształty. Przygotowując projekt małego mieszkania, profesjonalista zazwyczaj jest w stanie zaproponować kilka rozwiązań, które spełniają nasze wymagania. Dzięki temu możemy wybrać wariant, który najlepiej wpisuje się zarówno w nasze potrzeby, jak i gust. 

Ile kosztuje projekt mieszkania?

Za zamówieniem projektu mieszkania u projektanta przemawiają przede wszystkim możliwość stworzenia przestrzeni o indywidualnym charakterze oraz zastosowania funkcjonalnych rozwiązań, zapewniających komfort korzystania z każdego pomieszczenia. Czy współpraca z projektantem ma zatem jakieś wady? Może być nią cena za projekt mieszkania.

Zatem ile kosztuje projekt mieszkania? Wydatek, na jaki należy się przygotować, może różnić się w zależności od lokalizacji – w dużych miastach zwykle obowiązują wyższe ceny, a ponadto od renomy biura projektowego oraz zakresu projektu. Korzystając z usług projektanta, możemy zdecydować się na koncepcyjny projekt mieszkania, który z reguły obejmuje: plan wnętrza, opis rozwiązań funkcjonalnych, wstępne propozycje materiałów wykończeniowych i mebli oraz kwestie techniczne, dotyczące instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Cena projektu koncepcyjnego wynosi około 50-100 zł/m2.

Kolejną opcją jest kompleksowy projekt mieszkania, który dodatkowo zawiera propozycje konkretnych rozwiązań wraz ze wskazaniami dotyczącymi materiałów wykończeniowych, modeli mebli, kolorów czy wzorów. Kompleksowy projekt mieszkania daje nam więc pełny obraz tego, jak będzie prezentowało się jego wnętrze – przy czym jego średni koszt to około 100-200 zł/m2. Ostatni wariant to projekt mieszkania z nadzorem. W ramach takiej usługi projektant lub architekt sprawuje nadzór nad realizacją prac remontowych i wykończeniowych. Cena projektu mieszkania z nadzorem kształtuje się na poziomie 200-300 zł/m2. 

Jest jeden sposób, aby ominąć konieczność płacenia, a jednocześnie otrzymać indywidualny projekt – niektóre sklepy oferują bowiem darmowy projekt pomieszczenia, jeśli zdecydujemy się na zakupy w danym miejscu za określoną kwotę. 

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Matylda (Ocena: 5) 31.05.2022 11:22
Może jest łatwiej z projekt, ale nie ma się wtedy tego fanu z tworzenia własnego wnętrza. No jak u nas parkietlux położył drewnianą podłogę, pojawiły się meble i tak zaczynało to nabierać kształtu to i duma jest większa z tego, że się robi własny kąt.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie