Jak poprawnie przeprowadzić czyszczenie zmywarki? Sprawdź nasze wskazówki!

Idealnie czysta zmywarka to idealnie czyste naczynia — banalnie proste, prawda?
Jak poprawnie przeprowadzić czyszczenie zmywarki? Sprawdź nasze wskazówki!
26.05.2022

Okazuje się, że jednak niekoniecznie! Jak bowiem przeprowadzić czyszczenie zmywarki, by zawsze cieszyć się śnieżnobiałymi naczyniami? Co zrobić, żeby usunąć z niej zalegający na ściankach tłuszcz i kamień, a także pozbyć się z jej wnętrza brzydkiego zapachu? Jest kilka kroków, których wykonanie pomoże Ci osiągnąć oczekiwany efekt. Zobacz poniżej, jak poprawnie przeprowadzić czyszczenie zmywarki!

1. Opróżnij zmywarkę z naczyń, zanim zaczniesz

Czyszczenie zmywarki rozpocznij od jej opróżnienia. Wyjmij wszystkie naczynia i sztućce, jakie czekają w jej wnętrzu na zmywanie i odłóż je do zlewu. Jest to koniecznie, jeśli chcesz osiągnąć świetny efekt końcowy. Zastosowane środki do czyszczenia zmywarki będą miały dzięki temu lepszy dostęp do każdego zakątka urządzenia.

2. Wyjmij i oczyść filtry zmywarki

Kolejnym krokiem do czystej zmywarki jest przyjrzenie się jej odpływom. To w nich w głównej mierze zalegają resztki jedzenia spływające z talerzy, a także kumuluje się tłuszcz. Przez nie urządzenie staje się nieefektywne — bardzo często nie domywa naczyń i wymagają one ponownego mycia. 

Zajrzyj do instrukcji obsługi swojej zmywarki. Znajdziesz w niej podpowiedź, jak wyjąć filtr bez jego uszkodzenia. Nigdy nie wyciągaj go na siłę, ponieważ przyniesie to więcej szkód niż pożytku. Gdy już uda Ci się go wysunąć, oczyść go z zalegających tam zanieczyszczeń. Opłucz go także pod bieżącą wodą, by mieć pewność, że nic nie ominąłeś.

3. Sięgnij po skuteczny środek do czyszczenia zmywarek

Zmywarka wstępnie przygotowana? Czas więc na skuteczny preparat do czyszczenia zmywarki. W sprzedaży znajdziesz dwa najpopularniejsze warianty: płyn do czyszczenia zmywarki i kapsułki do czyszczenia zmywarki. Są to środki o podobnym składzie, jednak inaczej się ich używa.

Płyn do mycia zmywarki przeważnie cechuje się silniejszym składem niż kapsułki i w odróżnieniu od nich należy go stosować przy pustej zmywarce. Zdecyduj się na taki środek czystości, jeżeli Twoja zmywarka potrzebuje dokładnego wyczyszczenia. Płyn do czyszczenia ma formę buteleczki z haczykiem ułatwiającym jej montaż w zmywarce. Wystarczy, że z nakrętki (bez jej odkręcania) usuniesz nalepkę i włożysz płyn do góry dnem do koszyczka na sztućce. 

Kapsułki do czyszczenia zmywarki w wielu przypadkach przeznaczone są do jednoczesnego mycia naczyń. Jeśli właśnie takie wybrałeś, wsadź jedną z nich do pojemnika na kapsułkę i go zamknij. Nie zapomnij jednak sprawdzić na ich opakowaniu, jak je stosować. Może się bowiem zdarzyć, że należy je umieścić na dnie zmywarki. Zwróć uwagę na jeszcze jeden aspekt: niektóre z nich są całkowicie rozpuszczalne, inne zaś wymagają uprzedniego usunięcia folii zabezpieczającej.

Środek do czyszczenia zmywarki przygotowany, więc czas na działanie. Ustaw program zmywania o temperaturze minimum 65 stopni Celsjusza i włącz zmywarkę, a resztę zrobi sama.

4. Dokładnie osusz zmywarkę po czyszczeniu

Cykl zmywania zakończony? W takim razie czas na etap końcowy. Co się na niego składa? Przede wszystkim dokładne osuszenie zmywarki. Zacznij od otworzenia drzwiczek i odczekania ok. 15 minut, by miała szansę odparować. Nawet odrobina wilgoci w jej wnętrzu może przyczynić się do rozwoju grzybów i bakterii. Zacznij więc od wytarcia drzwiczek, ścianek i dna zmywarki. Pamiętaj również o dokładnym wytarciu uszczelek wokół drzwi. To właśnie tam najczęściej zbiera się brud oraz wilgoć.

5. Pamiętaj o systematyczności!

Powyżej opisany proces pozwoli Ci na dokładne oczyszczenie zmywarki z zabrudzeń czy tłuszczu, a nawet brzydkich zapachów, jednak osiągnięty efekt nie będzie trwał długo, jeśli nie zadbasz o odpowiednie korzystanie ze zmywarki. Pamiętaj, że tylko systematyczne czyszczenie zagwarantuje jej doskonałą sprawność. Po każdym zmywaniu osuszaj zmywarkę, przecieraj uszczelki i sprawdzaj odpływy. Dzięki temu zyskasz pewność, że urządzenie szybko się nie zepsuje, a Twoje naczynia będą zawsze śnieżnobiałe.

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 10.06.2022 07:54
Mam w domu dobry środek do zmywarek, pralek i odpływów z biozym i nim czyszcze urządzenia. On czyści urządzenie od środka i brzydkie zapachy z pralki się nie wydostają. A ubrania pachną świeżością.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie