Mała łazienka - jak funkcjonalnie zaaranżować?

Wbrew pozorom mała łazienka nie wiąże się z koniecznością zastosowania nieciekawej, schematycznej aranżacji w tym pomieszczeniu.
Mała łazienka - jak funkcjonalnie zaaranżować?
18.02.2022

Nie jest to proste, ale można sprawić, że tego typu wnętrze stanie się funkcjonalne i atrakcyjne wizualnie. Podpowiadamy, jak zaaranżować stylową łazienkę o niewielkim metrażu.

Aranżacja małej łazienki - podstawowe zasady

Największą bolączką w trakcie urządzania niewielkiej łazienki jest mała ilość dostępnej przestrzeni. Dlatego planując jej zagospodarowanie należy zacząć od rozmieszczenia podstawowych urządzeń sanitarnych takich jak: umywalka i muszla klozetowa. Na tym etapie trzeba podjąć decyzje odnośnie posiadania wanny lub samej kabiny prysznicowej. Powinna być ona zależna od indywidualnych potrzeb domowników oraz metrażu pomieszczenia. W wielu przypadkach warto zrezygnować z wanny i długich kąpieli na rzecz uzyskania większej ilości miejsca. Takie rozwiązanie pozwala też na dużą oszczędność wody, która jest odczuwalna w skali całego roku, szczególnie w przypadku większych rodzin.

Umiejętnie rozmieszczone schowki

Aranżacja małej łazienki wiąże się z niewielką ilością miejsca na przechowywanie niezbędnych w tym pomieszczeniu przedmiotów. W takich przypadkach warto postawić na szafki podumywalkowe, w których można przechowywać środki czyszczące. Powinno się zadbać, aby taki mebel nie sięgał do samej podłogi, co stanowi nowoczesne rozwiązanie, które dodaje wnętrzu stylu i lekkości. Innym sposobem pozwalającym na oszczędność przestrzeni jest stosowanie szafek wiszących. Takie rozwiązanie pozwala na przechowywaniu niezbędnych preparatów do pielęgnacji ciała w schludny i funkcjonalny sposób.

Mała łazienka

Odpowiednia kolorystyka

Kolejnym czynnikiem mającym duży wpływ na wygląd łazienki o niewielkim metrażu jest umiejętny dobór kolorów, które mają się znaleźć w jej wnętrzu. Przyjmuję się, że w tego typu pomieszczeniach sprawdzają się jasne barwy, które odbijają światło. Ich wykorzystanie sprawia, że pomieszczenie zdaje się być obszerniejsze niż jest w rzeczywistości. Umiejętna aranżacja małej łazienki wymaga doboru odpowiednich płytek. Te również powinny być jasne, co daje poczucie czystości. Należy pamiętać o unikaniu stosowania wzorów na ścianach, które w przypadku małych pomieszczeń dają efekt odwrotny od zamierzonego i wprowadzają niepotrzebny nieład. Jasne ściany i płytki można łączyć z innymi niezbyt intensywnymi kolorami, takimi jak: błękitny lub oliwkowy. Dodatki w takich barwach sprawią, że łazienka nabierze przytulnego charakteru.

Siła tkwi w dodatkach

Podobnie jak w przypadku innych pomieszczeń charakter łazienki zależy w dużej mierze od zastosowanych w niej dodatków. Do najmodniejszych i najczęściej stosowanych należą:

  • lustra - aranżacja małej łazienki wiąże się z koniecznością dużego zwierciadła. Zastosowanie tego typu dodatku pozwala na optyczne powiększenie przestrzeni oraz nadanie jej interesującej głębi. W zależności od stylu aranżacji mogą one przyjmować różną formę. W nowoczesnych, minimalistycznych łazienkach sprawdzą się modele modernistyczne cechujące się prostotą wykonania. W klasycznych aranżacjach można postawić na zwierciadła z ozdobnymi, grubszymi obramowaniami.
  • oświetlenie - w przypadku wyboru lamp, te również należy dostosować do stylu w jakiej chcemy urządzić łazienkę. W nowoczesnych aranżacjach warto zainwestować w kilka mniejszych lamp sufitowych, które będą wyznaczać poszczególne strefy pomieszczenia. Oprócz nich można zastosować popularne listwy LED, na przykład przy wannie lub oknie.
  • uchwyty - ciężko sobie wyobrazić łazienkę bez uchwytów na ręczniki i różne przybory toaletowe. W przypadku małych przestrzeni trzeba pamiętać o umiarze w ich rozmieszczeniu. Za duża ilość tego typu dodatków wprowadza wizualny chaos, dlatego lepiej zredukować ich liczbę do niezbędnego minimum.

Aranżacja wnętrz to ciężki proces, w którym trzeba zaplanować wiele spójnych elementów. Jednak dzięki portalowi wnetrza-ze-smakiem.pl i dostępnym poradom ekspertów będziesz przygotowana na wszystko i nic Cię nie zaskoczy podczas remontu. Wiele inspiracji oraz wnętrzarskich trendów czeka w jednym miejscu! 

 

Materiał partnera

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 4.33 / 5
Jan (Ocena: 4) 21.02.2022 14:02
Tu są fajne meble https://stolarzbieniek.pl/
odpowiedz
Jokasta (Ocena: 5) 21.02.2022 13:58
Szukasz dobrych mebli łazienkowych na wymiar? Znajdziesz je tutaj! https://meblebieniek.pl/
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie