Praktyczne rozwiązania w domowym biurze

Praca z domu bywa męcząca? A może to wina tego, że twoje domowe biuro nie zapewnia ci odpowiedniego komfortu pracy?
Praktyczne rozwiązania w domowym biurze
17.01.2022

Nie możesz pozwolić sobie na to, aby urządzić domowy gabinet w oddzielnym pomieszczeniu? Nic straconego – oto kilka wskazówek, dzięki którym nawet nieduży kącik do pracy w domu stanie się praktyczny i przyjemny w codziennym użytkowaniu.

Jakie biurko wybrać?

Im większy blat roboczy, tym większy komfort pracy? Owszem, duże biurko czasem bywa pomocne, najczęściej jednak wcale nie jest konieczne. A skoro nie jest niezbędne, to po co zagracać pomieszczenie dużym meblem? Kupując biurko do pracy w domu, przed zakupem dobrze zastanów się, ile tak naprawdę powierzchni do pracy potrzebujesz. Jeśli twoje codzienne działania ograniczają się tylko do pracy z komputerem, może się okazać, że nieduże biurko na laptopa w zupełności wystarczy. Jeśli w trakcie swojej pracy nie potrzebujesz dodatkowej przestrzeni dla dokumentów lub notatek, blat o szerokości 80-100 cm i głębokości 40-60 cm zapewne okaże się w pełni wystarczający.

Konsola jako biurko do pracy – dobry pomysł do małych przestrzeni

Nieduże biurko poszukiwane? Z pomocą już nadciągają konsole, które wręcz idealnie sprawdzają się jako małe biurka do pracy. Jeśli jednak zdecydujesz się na wykorzystanie konsoli w tej roli, warto byłoby mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na głębokość blatu. To zasadnicza różnica pomiędzy konsolami a klasycznymi biurkami – blaty tych pierwszych są znacznie płytsze. Bez większych problemów znajdziesz pośród nich modele o głębokości 35-45 cm, zdarzają się jednak również mniejsze i w ich wypadku warto zachować czujność – blat roboczy o głębokości poniżej 35 cm może być problematyczny, nawet jeśli potrzebne ci jest zaledwie nieduże biurko pod laptopa. Zwróć również uwagę na konstrukcję podstawy konsoli – sporo modeli posiada dodatkowe półki u dołu. Jeśli konsola ma być wykorzystywana jako biurko do pracy, taki model z dodatkową półką na pewno się nie sprawdzi – trudno będzie choć częściowo wsunąć się z krzesłem pod blat.

Domowe biuro

Biurko drabina – biurko z nadstawką w nowoczesnej odsłonie

Jeśli na miejsce do pracy w domu nie jesteś w stanie przeznaczyć zbyt dużo powierzchni, praktycznym rozwiązaniem może okazać się całkiem popularne obecnie biurko drabina. Co to takiego? To pewnego rodzaju regał o konstrukcji inspirowanej zwykłą drabiną, którego jedna z półek jest nieco głębsza, tworząc blat roboczy. W tym sprytnym rozwiązaniu do dyspozycji otrzymujesz nie tylko nieduże biurko, ale i półki, na których możesz przechowywać dokumenty lub inne przedmioty, które w trakcie pracy lubisz mieć pod ręką.

Na co zwrócić uwagę, kupując krzesło do biurka?

Krzesło do biurka to kolejny istotny element wyposażenia, który koniecznie powinien zagościć w twoim domowym biurze. Jeśli praca przed komputerem zajmuje ci 6-8 godzin dziennie, najlepszym rozwiązaniem okaże się ergonomiczne krzesło biurowe, czyli takie, którego kształt jest odpowiednio dopasowany do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Wskazany będzie model z klinem/pasem lędźwiowym, czyli charakterystyczną wypukłością na wewnętrznej stronie oparcia, na wysokości odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Przed zakupem upewnij się również, czy fotel biurowy posiada odpowiednią dla ciebie głębokość siedziska (powinno ono zapewniać wsparcie dla ½ - 2/3 długości twoich ud). Zwróć też uwagę na to, aby siedzisko twojego krzesła do biurka delikatnie opadało do dołu – krawędź nie będzie wtedy uciskać podudzi, tym samym ryzyko pojawienia się problemów z krążeniem i nieprzyjemnym drętwieniem stóp będzie znacznie mniejsze.

Kinkiety jako lampy do pracy – małe biurko nie musi być problemem

Idealne biurko i krzesło do biurka już wybrane? Świetnie, pora zająć się odpowiednim oświetleniem do pracy. Najczęściej jako lampy do pracy wykorzystywane są lampki na biurko. Czasem jednak okazują się one nie być najlepszym rozwiązaniem. Kiedy? Zwłaszcza wtedy, gdy biurko jest nieduże – w takiej sytuacji lampa stołowa tylko niepotrzebnie zabierać będzie przestrzeń na blacie roboczym. Warto wtedy sięgnąć po kinkiety, w szczególności kinkiety regulowane i na wysięgnikach, które pozwolą dostosować wysokość i kierunek światła zgodnie z twoimi aktualnymi potrzebami. 

Domowe biuro

Lampy zaciskowe z klipsem – sprytny patent, o którym warto pamiętać

Nie chcesz zagracać biurka a równocześnie też nie chcesz na stałe montować kinkietu na ścianie? Z pomocą już nadciągają lampy zaciskowe. Co to takiego? To niezwykle praktyczne lampy z klipsem, który umożliwia umocowanie lampki bezpośrednio do krawędzi blatu biurka lub znajdującej się nad nim półki. Głównym atutem takiej lampki jest to, że nie jest to rozwiązanie wymagające skomplikowanych czynności montażowych, a w dodatku taka lampka jest mobilna – nie montujesz jej na stałe, w związku z czym w każdej chwili możesz ją przenieść i zainstalować w innym miejscu.

Półki i regały wiszące – zrób dobry użytek ze ścian

Jeżeli twoje domowe biuro stanowi zaledwie niewielki kącik wydzielony z salonu lub sypialni, może się okazać, że trudno będzie znaleźć dodatkowe miejsce na przechowywanie notatek czy dokumentów, nawet w postaci niewielkiego kontenerka podbiurkowego. Jak zwykle w takiej sytuacji pomocne okazują się zarówno półki, regały wiszące, jak i różnego rodzaju organizery ścienne. To jeden z kluczowych błędów – koncentrując się na planowaniu aranżacji, często zapominamy o całkiem sporym potencjale, które skrywają w sobie ściany znajdujące się obok biurka. Dzięki przeniesieniu środka ciężkości na ścianę, nie tracisz dodatkowej powierzchni mierzonej po podłodze, równocześnie zyskując całkiem sporo schowków do przechowywania wszystkich niezbędnych w trakcie pracy przedmiotów.

 

Materiał partnera

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 4.33 / 5
gość (Ocena: 3) 30.03.2022 10:08
Iiaiiaoaoaa
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 24.03.2022 06:01
Kjjnnnn(++,
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 24.03.2022 06:00
Kkkhhupoknnnnnkkjnnkjnnnnjjjjjjjjkkkjjhhhghhbjjjbhjniiiiiiiijjjiiiijjijlll)llllcsaaaw2ś$šājbgh
odpowiedz

Polecane dla Ciebie