Tapety dziecięce - czym się kierować przy wyborze?

Urządzenie przestrzeni dedykowanej najmłodszym stanowi dla rodziców nie lada wyzwanie.
Tapety dziecięce - czym się kierować przy wyborze?
08.11.2021

W grę wchodzi szereg czynników jakie należy wziąć pod uwagę, aby była ona zarówno bezpieczna, jak i funkcjonalna oraz na tyle atrakcyjna, że dziecko chętnie będzie w niej przebywać. Z pomocą przychodzą tapety dziecięce, które przeżywają renesans popularności. Od kilku lat wpisują się w aranżacyjne trendy i niewiele wskazuje, że miałoby się to zmienić. Nic dziwnego - dobrej klasy materiały są nie tylko bezpieczne, ale też bardzo atrakcyjne. Czym się kierować przy ich wyborze? Podpowiadamy.

Tapety dziecięce - po pierwsze jakość i bezpieczeństwo

Tapety dla dzieci powinny być przede wszystkim bezpieczne. Wiąże się z tym brak stosowania jakichkolwiek materiałów oraz substancji, które zawierają szkodliwe, toksyczne składniki, które mogą zagrozić zdrowiu małych lokatorów. Nie bez znaczenia pozostają więc atesty, które otrzymują wyłącznie ich najlepsi producenci, a wśród nich m.in. https://decowall.pl/12-tapety-dzieciece.

Na drodze do wyboru tapety powinna stanąć wysoka klasa jej wykonania. W praktyce przekłada się to nie tylko na estetykę, ale także wytrzymałość. Jak wiadomo, dzieci mają często bardzo bujną wyobraźnię, a ich kreatywność potrafi zaskoczyć niejednego dorosłego, stąd też materiały, jakie ozdobią ich pokój muszą być na taki obrót spraw odpowiednio przygotowane. W praktyce oznacza to m.in. odporność na ścieranie, jak również innego rodzaju uszkodzenia mechaniczne oraz zabrudzenia. Nie bez znaczenia pozostaje także ich łatwy montaż.

Tapety do pokoju dziecka - stwórz atrakcyjną przestrzeń

Tapety, które wprowadzimy do pokoju dziecka powinny pobudzać jego wyobraźnię, kreatywność i sprawiać, że przestrzeń stanie się dla niego atrakcyjna. Nie bez znaczenia pozostają także zainteresowania naszego dziecka oraz styl dominujący w jego pokoju. Kwestia motywów i wzorów jest więc mocno indywidualna, ponieważ na ich wybór składa się wiele czynników. Proces podejmowania decyzji na pewno ułatwi nam dokładne zaplanowanie rozmieszczenia tapety, jak również ustalenia, jaką przypisujemy jej rolę. W praktyce mowa o tym, że może ona zostać zaaplikowana na wszystkich ścianach stając się ciekawą alternatywą dla farb. Może także pojawić się na kilku z nich czy też tylko jednej wyznaczając strefy w pomieszczeniu. Pamiętajmy o tej roli zanim wybierzemy kolor, wzór i motyw, abyśmy nie osiągnęli efektu odwrotnego do zamierzonego pt. zmniejszenie pokoju, wprowadzenie do niego dekoracyjnego misz-maszu etc.

Tapeta w pokoju dziecka i jej rola

Oprócz wspomnianej już roli dekoracyjnej tapeta z powodzeniem wpisze się także w praktyczną, która niewątpliwie bardzo ułatwia stworzenie funkcjonalnej przestrzeni. Z jej pomocą stworzymy m.in. strefy, które dostosujemy do indywidualnych potrzeb każdego dziecka - bez względu na jego wiek. Mowa zarówno o przestrzeni dedykowanej zabawie, jak również tej w której maluch będzie chciał odpocząć. Nie bez znaczenia pozostają także tapety, które świetnie ozdobią kącik do nauki. Wzorów i motywów dostępnych na rynku jest tak dużo, że z powodzeniem znajdziemy spośród nich takie, które wpiszą się w potrzeby dziecka, jak również wymagania dedykowanej mu przestrzeni. Wśród nich niemalże w każdej palecie barw, z motywami geometrycznymi, skandynawskimi, bajkowymi, dedykowanymi uczniom, nastolatkom etc.

Tapety bardzo dobrze sprawdzą się także jako podzielenie pokoju dla rodzeństwa bądź też optyczne powieszenie metrażu. W pomieszczeniach kiepsko nasłonecznionych wprowadzą nutę przytulności i jasności, a zbyt słonecznych odpowiednia gra kolorów bardzo dobrze zrównoważy dopływ światła. Kwestia odpowiedniego zestawienia ich i możemy osiągnąć naprawdę ciekawy efekt aranżacyjny obok którego nikt nie przejdzie obojętnie.

Jaka tapeta do pokoju dziewczynki, a jaka dla chłopca

Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy. Wybór motywu, wzoru oraz koloru powinien być ściśle dopasowany do indywidualnych predyspozycji dziecka. Możemy także z powodzeniem postawić na dekory, które są uniwersalne i wpiszą się w potrzeby zarówno dziewczynki, jak i chłopca. Wybierając je miejmy na uwadze oczywiście wiek dziecka - pamiętajmy o tym, że maluch bardzo szybko się rozwija i jego upodobania wraz z nim. Warto więc stawiać na motywy, które pobudzają kreatywność i wspomagają proces wspomnianego rozwoju, to bardzo ważne, aby przestrzeń, w której przebywają inspirowała go.

Do wyboru mamy mnóstwo motywów księżniczek, bajkowych postaci, skandynawskich zdobień wespół z motywami zwierzęcymi, różnego rodzaju samochodami etc. Wprowadzając je do przestrzeni zachowujmy równowagę aranżacyjną, jak również starajmy się mocno wpisać w styl w jakim urządziliśmy pokój dziecka. Zachowanie proporcji oraz wspomniane już wydzielanie stref na pewno mocno pomoże nam w zaplanowaniu rozmieszczenia tapety. Najważniejsze, aby tapety do pokoju dziecka tworzyły przyjazny mu klimat - taki, w którym będzie czuło ono się bezpiecznie.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie