Oświetlenie kierunkowe: nad stół, do kuchni, do pokoju - jakie lampy wiszące wybrać?

Oświetlenie kierunkowe, czyli umożliwiające sterowanie kierunkiem padania światła, z przestrzeni handlowych odważnie wkroczyło do domowych wnętrz.
Oświetlenie kierunkowe: nad stół, do kuchni, do pokoju - jakie lampy wiszące wybrać?
08.11.2021

Czym kierować się, wybierając kierunkowe lampy wiszące do kuchni, jadalni, salonu lub innego pokoju? Podpowiadamy!

Lampy wiszące kierunkowe – zalety i zastosowanie

Oświetlenie kierunkowe cechuje się wysoką, przemyślaną funkcjonalnością i neutralną stylowo, ponadczasową estetyką. Z tego powodu coraz częściej pojawia się w przestrzeniach domowych. Jest proste w instalacji. Może być montowane nawet w trudnodostępnych miejscach i niewielkich, niskich pomieszczeniach. Dzięki regulowanej konstrukcji wiszące lampy kierunkowe zapewniają optymalne rozświetlenie wybranych stref. Świetnie nadają się do eksponowania atrakcyjnych punktów mieszkania. Poszczególne punkty świetlne można obracać lub pochylać, aby wypełnić blaskiem konkretną przestrzeń. Do wyboru pozostaje szeroka gama wzorów i rozmiarów, co ułatwia zakup oświetlenia kierunkowego na miarę każdego wnętrza i wystroju. 

Kierunkowe lampy wiszące do kuchni i nad stół w jadalni 

Planując oświetlenie górne, trzeba zastanowić się nie tylko nad wyborem danego modelu czy modeli lamp, ale również nad ich ilością i rozlokowaniem w pomieszczeniach. 

Wybierając lampy wiszące do kuchni, należy określić, jakie konkretnie funkcje mają one pełnić. W tym pomieszczeniu lampy wiszące zawiesza się zwykle nad wyspą kuchenną lub blatem roboczym. Rozmiar oświetlenia musi być dopasowany do gabarytów wnętrza. Lepiej wybrać trzy lampy z mniejszymi kloszami niż jedną dużą lampę wiszącą. 

Lampy nad stół

Z kolei w jadalni nie może zabraknąć kierunkowej lampy wiszącej nad stołem. Dzięki niej rodzinne posiłki będą przebiegać w komfortowych warunkach i kameralnej atmosferze. Jeżeli posiadasz duży stół jadalniany lub model rozkładany, wybierz oświetlenie kierunkowe o poziomym układzie z kilkoma punktami świetlnymi, np. z oferty Salonów Agata. Dzięki możliwości modyfikacji kąta padania światła optymalnie rozświetlisz całą powierzchnię blatu. Warto zdecydować się na rozwiązanie pozwalające wyregulować wysokość lampy. To ważne zwłaszcza w niższych pomieszczeniach. O zbyt nisko zawieszoną lampę będziesz ciągle uderzać głową podczas wstawania od stołu. 

Kierunkowe lampy wiszące do salonu

Wybierając kierunkowe lampy wiszące do salonu, weź pod uwagę trzy główne funkcje, jakie zwykle w nim pełnią: czysto praktyczną, dekoracyjną i budującą klimat. Lampy dobiera się do wielkości pomieszczenia oraz do panującego w nim wystroju. Oświetlenie kierunkowe w klasycznej formie reflektorków najlepiej prezentuje się we wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych i loftowych. Jednak na rynku znajdziesz też wiele innych ciekawych wzorów – zgodnych z wszystkimi modnymi nurtami. Decydując się np. na model w stylu loft z odkrytym, wymiennym źródłem światła, możesz dowolnie kształtować wygląd lampy i intensywność blasku, dobierając odpowiednią żarówkę.

W salonie lampy wiszące najczęściej znajdują się w strefie wypoczynkowej oraz w centrum pomieszczenia. Oświetlenie kierunkowe, dzięki możliwości zmiany kąta padania światła, pozwala uzyskać odpowiednią iluminację do pracy, relaksu, oglądania TV, czytania książek czy towarzyskich rozmów. 

Podsumowanie

Szukając pomysłu na funkcjonalne i ponadczasowe lampy wiszące do pokoju dziennego, kuchni czy jadalni, warto bliżej przyjrzeć się oświetleniu kierunkowemu. Tego typu lampy najczęściej posiadają ruchome ramiona lub klosze, co pozwala użytkownikowi sterować kątem padania światła. W zależności od potrzeb możesz skutecznie wygonić mrok z konkretnej strefy, zbudować pożądaną atmosferę, podkreślić stylistykę pomieszczenia czy wyeksponować walory wnętrza.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie